Zelený ostrov: hromy, blesky a africký Elvis

  12:22aktualizováno  12:22
Ani přívalový déšť, hromy a blesky nezkalily radost návštěvníkům Střeleckého ostrova, kteří se přišli podívat na alžírského zpěváka Khaleda.

United Islands 2006 - Khaled - Khaled - festival United Islands Of Prague (19. května 2006) | foto: Petr Topič

Od minulého pátku probíhá největší hudební událost letošního léta v Praze, festival United Islands Of Prague. Je rozdělen do tří po sobě jdoucích částí, vlastně samostatných žánrových přehlídek. První z nich, jež osídlila Střelecký ostrov neboli Green Island, byla zasvěcena world music a skončila včera.

Dramaturgie Zeleného ostrova umožnila návštěvníkům nejen nahlédnout do "hudebních kuchyní" mnoha národů, ale také si vychutnat rozličné etnické mixy.

Značný podíl v programu měli domácí účinkující, hrající více či méně upravený folklor našich krajů. Nejen populární Čechomor, ale třeba i Camael, Moberg Ensemble, Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou či Pohřební kapela ukázali, že pro zážitek ze zajímavé world music není třeba chodit do exotických zemí.

Obrovský úspěch zaznamenávala u návštěvníků nepřekvapivě i hudba romská. Zdejší Terne Čhave ji hrají s málem až rockovým drivem, rakouský kytarista Harri Stojka má zase blíže k jazzovému projevu s nepřeslechnutelným idolem v Djangovi Reinhardtovi.

I když poslední den Zeleného ostrova narušil silný déšť, nejočekávanější hvězda Khaled skutečně rozehřála všechny přítomné a přestože z reproduktorů vlastně nehrálo nic jiného než "severoafrický popík", atmosféru na ostrově by mohl závidět leckterý rockový klub.

Včera také otevřel bránu Blue Island neboli jazzová přehlídka na Žofíně. Bohužel, na začátku bloku jednoho z nejočekávanějších interpretů, kontrabasisty Kylea Eastwooda, se z nebe spustil déšť a jím zaviněné technické problémy znemožnily další pokračování koncertu.

Hlavní hvězda včerejšího koncertu na Blue Islandu, Dan Bárta s kapelou Illustratosphere, si zahraje v náhradním termínu, a to ve středu v 19. 45. Slovenská zpěvačka Silvia Josifoská, jež mu "přenechala" své místo v programu, si zazpívá na afterparty v sále Mánesa.

Dnešní program je jeden z nejzajímavějších z celých United Islands. Na Žofíně hrají třeba -123 min., slovenské Dlhé diely, kytarista Jean Paul Bourelly a zejména famózní americké trio Medeski Martin & Wood.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Jednotvárnost je kolébkou nudy. Měl jsem vždycky kliku, tvrdí Jiří Korn

Jiří Korn ve filmu Hranaři (2011)

Jiří Korn letos oslavil sedmdesátiny v plné síle. A jubileum si připomene ve velkém - koncertem v pražské O2 areně.

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz