Zatím dobrý, říká padesátiletý Spirituál kvintet na novém albu. A má pravdu

  14:14aktualizováno  14:14
Třináct nových písniček obsahuje právě vycházející album Spirituál kvintetu pod slibným názvem Zatím dobrý... Skupina jeho vydáním připomíná neuvěřitelné půlstoletí své existence.

Spirituál kvintet 2009 | foto: Universal

Kapela, kterou prošla dlouhá řada známých hudebníků a zpěváků (Věra Nerušilová, Karel Zich, bratři Nedvědové), se na albu Zatím dobrý... představuje v aktuální sestavě, která se ustavila v roce 2004, kdy tragicky zemřelého Karla Zicha nahradil Jiří Holoubek. Z původní sestavy z roku 1960 je dnes přítomen už jen kapelník a kytarista Jiří Tichota.

Jak vznikl Spirituál kvintet

Spirituál kvintet byl založen na podzim r. 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměl. souboru, z nezodpovědné iniciativy Ivo Macha, zvaného Dědek. Šlo o mužské kvarteto, vedle basa Macha u jeho zrodu stáli tenor Miroslav Keller - Velký Bubo, baryton Miloslav Kastelovič z Dolného Kubína - Kagan čili Malý Bubo a Jiří Tichota - Tichák, vzhledem k hlasovému rozsahu jmenovaný raději kapelníkem.

Zakládající sestava Spirituál kvintetu (1960, Jiří Tichota zcela vlevo)

Veřejný debut se konal v r. 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech, existuje nahrávka vystoupení. Tento "Spirituál kvartet" byl první folkovou formací v tehdejším Československu, ale netušil to. Slovo "folk" bylo totiž zcela neznámé, jediné uplatnění nabízely všelijaké jazzové akce a tak první koncerty se konaly na pódiích, kde s námi hrálo Junior Trio mladičkého J.Hamra, S+H Quintet K.Velebného a nejčastěji Traditional Jazz Studio P. Smetáčka. S tím jsme občas nejen společně vystupovali, ale nahráli jsme spolu i snímky pro Supraphon.
(www.spiritualkvintet.cz)

Album Zatím dobrý... sice přináší nové písně, některé dokonce přímo napsané Spirituál kvintetu "na tělo", což je v kontextu historie souboru značně ojedinělým zjevem. Zároveň ale jaksi shrnuje nejrůznější známé polohy souboru. Žádná ze skladeb přitom tak či onak neční, fanoušek kapely, který je na podobné mixy zvyklý z koncertů, si přijde na své.

Spirituál kvintet 2009

Na ploše jednoho disku se tak setkávají úplné novinky s tradicionály a přetextovanými spirituály, čeština s angličtinou, do folk-spirituálového ražení vstupují dvě renesanční písně, připomínající repertoár kapely ze začátku 70. let.

Spirituál kvintetA jsou tu i jisté inovace či nepříliš známé polohy, většinou k dobru věci. Sólistka Irena Budweiserová v Tohle už znám ukazuje, že umí zazpívat i vyloženě civilně, bez známé exaltace. V Jak mám to říct? se objevuje - přes spirituálový text - poměrně autentické bluesové cítění celé kapely, podkreslené foukací harmonikou Jiřího Cerhy.

Pro Spirituál kvintet netypické nástroje znějí i v pár dalších písních, konkrétně baskytara, elektrické varhany, trubka a bicí. Známý sound kapely, v němž dominují kytary, tak příjemně obohacují a rozšiřují - klidně by se skupina nemusela bát využívat studiových hostů v ještě větší míře, doba folkového kytarového purismu je naštěstí dávno za námi.

Asi jediné, co do kontextu alba a vlastně celé "spirituálovské" tvorby nezapadá, je jazykový styl textu Miloše Rejchrta k Cerhově písni Sedmá pečeť (příliš hovorových koncovek a celých obratů atd.). A to je skutečně vzhledem k celkovému vyznění alba, které patří v kontextu dosavadní tvorby Spirituál kvintetu ke zdravému průměru, skutečně detail.

Spirituál kvintet: Zatím dobrý...
vyd. Universal, čas 41:27
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz