ZÁPISNÍK: Proč (ne)jít na koncerty, které vozí hvězdy jako Pink

  13:26aktualizováno  13:26
Existuje několik otázek, které se vždy nabízejí, když do Česka zamíří hvězdy velikosti a popularity Pink. A pokaždé si na ně zkouším odpovědět při hodnocení jejich výkonů. Jedna z nich je zdánlivě banální, ale ráda bych, aby zůstala na prvních místech: Chodíme vlastně na podobné koncerty ještě za muzikou?

Zpěvačka Pink vystoupila 20. července 2010 v pražském Edenu | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

A co hudba?

Nemá cenu si lhát: současná mainstreamová tvorba na hudbu často zapomíná. Propagace jednotlivých umělců už dávno nestojí jen na jejich výkonech, ale na obsahu balíčku, obalu i mašličce, které k melodiím jednotlivé managementy dokážou "jako bonus" nabídnout.

Ptám se tedy, kam zmizely titulky recenzí, v nichž se hodnotí výkon odvedený na pódiu? Pozor, a to i se sebekritickým vědomím, že ani iDNES.cz jich v posledních letech tolik neuvedl.

Kylie Minogue (Praha, 12. května 2008)

Kylie Minogue (Praha, 12. května 2008)

Koncert Madonny v Praze. (13. srpna 2009)

Koncert Madonny v Praze. (13. srpna 2009)

Pink zastupuje umělce, kteří mají neuvěřitelný talent a hlas jako zvon, s nímž lze pracovat i při nejkrkolomnějších akrobatických číslech. V její úterní show, výrazně osekané od výpravných scének, se skutečně skvěle zpívalo. Což se nedá říct u některých čísel Kylie Minogue či některých turné Madonny. Bohužel - z věty "skvěle zpívá" se postupně stává dovětek k informaci "Pink slétla na pódium z kostky, proběhla se v zorbingové kouli a nakonec létala nad hlavami fanoušků".

Opravdu se stačí jen dívat?

Právě ona show jistě ovlivňuje celkový dojem z koncertu. Ale má to být třetina, pětina zážitku? Dříve stačilo odhazovat trsátka do předních řad, dnes se i s rizikem šíleného úrazu - a Pink by mohla povídat - interpreti věší do výšek a létají vzduchem.

Pusy jistojistě zůstanou otevřené a klobouk dolů před kreativci, kteří tohle dají dohromady, jen bych opět prosila jediné: nezapomínat na muziku. Tedy v případě, že se nechystáte na vystoupení královny popu, která naprosto objektivně řečeno neintonuje. Bez pardonu.

Pink nad hlavami fanoušků (ilustrační video)

Nezklame mě domácí publikum?

Fanoušci jsou naprosto nevyzpytatelná skupina lidí. Laicky by se dala označit jednoduchými nálepkami, přičemž každá ze skupin bude prskat a tvrdit, že takovou generalizaci odmítá. Přesto si troufnu.

Do první třídy patří ti nejskalnější, kteří před halu - stadión - na louku přijíždějí již tři hodiny před samotným koncertem, nadšeně si pomalovávají obličeje a fixem vybarvují poslední srdíčka na transparentech s nápisy I Love You. Druhá - výrazně pohodlnější - skupina si ráda koncert vychutná v sedě, bez tlačenic, často s dalekohledem.

Publikum
na Pink

Nicméně na Pink, která do davu posílala jeden fór za druhým a publikum ani nezabučelo, bylo znát, že na zpětnou vazbu čeká. "No nic, tak jedem dál," snažila se to s diblíkovským úsměvem zahrát do autu.

A pak jsou tu i "zlatí střední neutrální", již odmítají utratit peníze na nejdražší lístky, nevadí jim sem tam pobryndané triko od piva (v případě Metalliky) či energetického nápoje (v případě Pink) a přišlápnutý palec v sandálech. Ti se pohupují do rytmu a davovému šílenství přihlížejí s jemným úsměvem, přičemž jim sem tam na první a třetí dobu vyletí paže do vzduchu a oni si spokojeně "zahrozí" s davem.

Kouzlo, vyvolané spojením těchto tří naprosto homogenních skupin v cosi pulzujícího, může být famózní. Davovému chorálu osmdesátitisícového davu (třeba na U2) na vteřinu patrně podlehne i ten největší skeptik. A pohled na ztemnělou halu, v níž blikají tisíce světlušek - mobilních telefonů zkrátka zahřeje.

I ten nejnadšenější dav ale může zklamat. A to přesně ve chvíli, kdy dychtí po další písničce, aniž by poslouchal, co hvězda na pódiu říká a navíc na to třeba reagoval. Jazykové hradby už české publikum postupně ztéká. Nicméně na Pink, která do davu posílala jeden fór za druhým a publikum ani nezabučelo, bylo znát, že na zpětnou vazbu čeká. "No nic, tak jedem dál," snažila se to s diblíkovským úsměvem zahrát do autu. Škoda.

Kde uslyším nejlíp?

Jedním z důvodů, proč se z plného fotbalového stadionu stane na několik vteřin banda ignoratnů může být ale mnohem prostší - špatný zvuk. Zpěvačce jednoduše nemuseli všichni rozumět, protože huhlala, nebo se její hlas z reprobeden rozpadl v nepopsatelnou změť tónů. Jenže co s tím? Kam se tedy má člověk postavit, aby zaručeně slyšel dobře kapelu i hlavní hvězdu od mikrofonu? Má cenu bloudit po ploše a hledat nejlepší místo, nebo se postavit - nejlépe - před mixážní pult a čekat, že u stanoviště zvukaře zkrátka nemůže nastat problém?

Koncert kapely Metallica - vyprodaný stadion

Koncert kapely Metallica - vyprodaný vršovický stadion

Největší koncertní produkce se chyb samozřejmě snaží maximálně vyvarovat. Ale co když přece jen "ujede" basa a hala se při hrábnutí do strun otřese v základech a zaduní? Ano, můžeme si myslet, že něco není v pořádku, ale zároveň se ptát, jestli takový nářez nepatří k záměru dramaturga, který si v tu chvíli mne ruce a říká si: "Dav se už se dostává do varu, tak mu ještě přisolíme."

Ideální stav je samozřejmě snem: nepobíhat, slyšet kapelu i zpěv tak, aby ani jedna ze dvou složek neměla zbytečně navrch, při ploužácích se nechat ukolíbat a při nářezu si nepřipadat jako na céčkovém punkovém večírku kdesi v kulturním domě s karafiáty na nástěnkách. Logické přání, zato mnohdy těžko splnitelné.

Lidé si Pink užívali

"Skákala z jeřábu a valila se v kouli," píše Honza Vedral v recenzi pro MF DNES.

Odpovězte si jakkoliv. U mě vítězí potřeba výjimečného, obohacujícího a svým způsobem nezapomenutelného hudebního zážitku, o který se samozřejmě může otřít i trocha žánrového kýče. "Úterní" Pink splnila spoustu očekávání, jen kolonku obohacující zaškrtnout nemůžu.

  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

VIDEO: Lenka Nová představuje klip k novému albu. Přezpívala dopisy fanoušků

Po desce Čtyřicítka z roku 2016, na které spolupracovala s textařem Michalem Horáčkem, chystá Lenka Nová na příští rok...

Prostě jsem se rozhodl. Písničkář Voxel je mrtev, ať žije kapela Voxel

Zpěvák a skladatel Voxel vydal desku Nanovo, s níž začal zcela novou etapu hudební dráhy. S trochou nadsázky tvrdí, že...

Pražské jaro neotevře Má vlast. Berlínští filharmonici uvedou Mahlera

Pražské jaro odtajnilo program svého 75. ročníku. Jubileum oslaví s umělci, kteří na festivalu v minulých letech...

Iron Maiden: Milníky heavymetalové legendy dekádu po dekádě

Britští Iron Maiden patří k největším stálicím světové heavymetalové scény. Kapela, kterou vede zpěvák Bruce Dickinson,...

Najdete na iDNES.cz