Muzikanti, mezi kterými jsou kromě Williamse a Eagles třeba Chris Cornell nebo Smokey Robinson, si stěžují, že jim YouTube nevyplácí tantiémy za přehraná videa.
Právník Irving Azoff pro server Hollywood Reporter uvedl, že YouTube má vyjednané dohody s vydavatelskými domy, ale ne se samotnými umělci. YouTube si jako cíl žaloby ze všech streamovacích služeb vybrali proto, že s muzikanty spolupracuje nejhůře. A jejich prosby o nahlédnutí do smluv ignoruje.
Společnost Google, která YouTube provozuje a zároveň plánuje spuštění služby Music Key, jež má konkurovat Spotify či Deezeru, podle serveru NME trvá na tom, že má všechny platby interpretům právně pokryté z předchozích dohod. Právníci Global Music Rights oponují, že zástupci YouTube to zatím nepotvrdili žádnými dokumenty.
„Odmítáte doložit detaily jakékoliv licenční dohody, dá se předpokládat, že proto, že žádné takové dohody pro využití písní na YouTube v současné podobě neexistují,“ osočují hudebníci provozovatele serveru a potažmo i další společnosti, které umožňují zdarma poslouchat muziku.
Dlouhodobou debatu o platbách za poslech hudby na internetu znovu rozvířily nedávno zveřejněné výsledky globálního hitu Happy od Pharrella Williamse. Vyšlo totiž najevo, že za 43 milionů přehrání písně ve službě Pandora její autor obdržel tantiémy jen ve výši 2 700 dolarů, tedy v přepočtu kolem šedesáti tisíc korun.