Zahrál nejlepší revival Queen na světě

  1:00aktualizováno  1:00
Příznivce kapely Queen sobotní koncert nadchl. Vyprodaná Sazka Arena zpívala Love Of My Life, Radio Ga Ga či závěrečný hymnus We Are The Champions. Když došlo na Bohemian Rhapsody, publikum povstalo ze sedaček a vzdalo čest odkazu Freddieho Mercuryho.
Legendární Queen hráli v Praze

Legendární Queen hráli v Praze - Legendární britská kapela Queen poprvé vystoupila v Česku. Bubeníka Rogera Taylora a kytaristu Briana Maye doplnila trojice nových muzikantů a zpěvák Paul Rodgers. (16. dubna 2005) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Jeho tvář se přitom objevila na plátně.

FOTOGRAFIE Z KONCERTU ZDE

Po devatenácti letech koncertního půstu a čtrnácti letech od smrti tohoto krále bohémských rapsodií se písně Queen vrátily na velká pódia. Prezentovala je skupina, která hrála pod hlavičkou Queen a jež stála na osobnostech kytaristy Briana Maye, bubeníka Rogera Taylora a hostujícího zpěváka Paula Rodgerse.

Tato kapela zdokonalila vnější prvky queenovských koncertů včetně bombastičnosti i baladické střídmosti, výtečného zvuku a vyvážené choreografie.

Po rockové zteči přišly balady Než se rozsvítila scéna, nechala kapela zahrát část své skladby It's A Beautiful Day či Eminemův song Lose Yourself, ve kterém se zpívá: "Nech se pohltit muzikou." Skupina to vzala doslova. Baterie světel na pohyblivých ramenech a čtyři světlomety umístěné za zády kapely se napřely do publika v masivní písni Tie Your Mother Down.

Nástup sestavy posílené o klávesistu Spike Edneyho, baskytaristu Dannyho Mirandu a kytaristu Jamieho Mosese připomínal otevření rockové válečné fronty. Hala jí radostně podlehla i v další queenovské pecce I Want To Break Free, bujné, roztančené skladbě z osmdesátých let. Byl to opět zásah do živého, lidé se k Rodgersovi nadšeně přidali. Přímočařejší zpěvák postrádal Mercuryho fanfarónství a lehkost, ale tuhle píseň hnal kupředu jako tank.

V rockové skladbě Fat Bottomed Girls se pak kapela blýskla výtečně sladěnými, typicky queenovskými vícehlasy. V momentu, kdy si skupina rozžhavila publikum, Rodgers odešel z pódia. Otěže převzali oba queenovští sirotci. Nejvíce překvapil bubeník Taylor, který šel do první linie a hlasem stewartovsky nakřáplým odzpíval píseň Say It's Not True, již napsal pro charitativní koncert Nelsona Mandely.

Dojemnou skladbu These Are The Days Of Our Lives Taylor zvládl jako rozený romantik. Kolega Brian May strhl publikum v akustické baladě Love Of My Life. Stačilo naznačit a lidé se přidali sami. Oba queenovští šéfové se střídali v písních či efektních sólech. Ovšem na scéně byli příliš dlouho.

Mezitím uplynuly dvě třetiny koncertu, během něhož se představili celkem tři zpěváci a jemuž chyběla pověstná "třešnička na dortu". Kapela stále neměla jasného frontmana.

Vyřešení se nabízelo ve finále, na které se vrátil "odložený" Paul Rodgers a pro nějž si kapela schovala masové písně. O Radio Ga Ga se podělila s publikem, které stylově tleskalo do rytmu s rukama nad hlavou.

Pro nejtěžší i nejproslulejší skladbu Bohemian Rhapsody skupina povolala na pomoc Mercuryho, respektive jeho obraz i záznam operního hlasu. Byla to vkusná pocta, jejíž závěr zvládla kapela sama.

Nenašel se vůdce Rodgers se hodí pro hutnější písně včetně vlastního hitu All Right Now, které jakoby vydupe ze země. Queenovské skladby však mají více stylových rozměrů s nádavkem lehkosti.

Tu jim Rodgers sebral, i když většinu písní nějak uzpíval. Ovšem takřka nic jim nepřidal. Navíc v tanečně rockové skladbě Kind Of Magic se ztratil, naléhavá melodie Show Must Go On v jeho hlasivkách téměř umírala a zpěvák často zněl přiškrceně.
Rodgers nebyl vokální hlavou kapely.

Rád vyhazoval stojan mikrofonu do výšky, ale neměl vůdcovskou sebejistotu, zvláště když byl odvelen na dlouhou dobu do zákulisí.

Nedávno zpíval v Sazka Areně Robert Plant. Mohl by, ale nenazval svoji kapelu Led Zeppelin. Přesto zeppelinskou muziku, již pomáhal stvořit, stále posouvá. Členům kapely Queen se to nepodařilo, i když se opřeli o prověřenou značku, která zaručuje vysokou návštěvnost. Stoprocentně jim vyšla jedna věc: udělali mamutí večírek na počest královny poprocku, aniž zklamali velkou část publika. Předvedli špičkový revival.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Kapela Zvíře jménem Podzim má nový klip a loučí se

Zvíře jménem Podzim

Sdružení Zvíře jménem Podzim, které kolem sebe soustředil Jakub König, známý též jako písničkář Kittchen, vydá v sobotu...

Magdalena Kožená vraždí jako Lady Macbeth na francouzský způsob

Magdalena Kožená

S krvelačnou manželkou krále Macbetha by si divák Magdalenu Koženou zrovna nespojoval. Přesto je to její role. Ne ve...

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

RECENZE: Michael Bublé v Praze vtipkoval a opěvoval lásku

Michael Bublé v pražské O2 areně (17. září 2019)

Pop-swingový elegán Michael Bublé kráčí ve šlépějích svých oblíbenců Franka Sinatry nebo Nat King Colea. Předvedl...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz