Zahrada rozdělila „Krtky“, zabodoval raper s kytarou

  11:53aktualizováno  11:53
Den křepčící. Tak se dá popsat páteční program festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. Tisíce lidí tančily při Fleretu, Happy to Meet či Jablkoni. A skončil boj v soutěži o cenu Krtek: mezi skupinami vyhráli pražští My3.avi, klání písničkářů ovládl Xindl X, pražský raper s kytarou.

Zahrada 2008 - skupina Jananas s Janou Infeldovou | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Taneční odpoledne na scéně Kaplička načali Jumping Drums, ještě víc rozpumpovali loňští držitelé Krtka Burana Orffchester a k vrcholu dotáhl Fleret s Jarmilou Šulákovou. Fanoušci ji nechtěli pustit z pódia, za což jim folklorní legenda dlouze děkovala.

"Přátelé, vy jste nádherní. Já už su stará baba, ale mám ráda muziku, obecenstvo, a když přijedu z koncertu domů, dcera mi říká: Mami, ty jsi úplně zdravá! Za to vám děkuju a přeju vše nejlepší," dojala sebe i publikum.

Fleret přidával hit Zafúkané, který zpívali takřka všichni v hledišti. Kapelník Zdeněk Hrachový byl nadšený: "Nejlepší sbor na světě, kam se hrabou Alexandrovci. Tady jsme šťastní." Diváci si pak se slovy Ještě jednu! vyskandovali ještě písničku Kurnikšopatožtone.

Jablkoň a techno, "irští" Happy to Meet
Divoký podvečer pokračoval v amfiteátru. Kotel šílel při Jablkoni, která jeho kreace ocenila slovy, že nejsou folkaři, ale technaři, svůj blok nakonec zklidnili Bláznivou. Happy to Meet zase sázeli ve velkém tempu irské melodie.

Nejvíc to ovšem jiskřilo při vystoupení Vlasty Redla, který na pódium vběhl podruhé během 24 hodin, když v noci na pátek při bouři vypadl proud, takže stihl zahrát jen jednu píseň. Po úvodní Vracaja sa dom naházel mezi lidi trička i odznaky, odměnil je, že vydrželi při noční průtrži.

Ve finále nechal hit Sbohem, galánečko dozpívat publikum, sám při něm zmizel za oponu. Opět si jako hosta přivedl vítěze X-faktoru Jiřího Zonygu, který na Zahradě prozpíval při sejšnu 13 hodin v kuse. "Hledali jsme s Vlastou nějaké suché místo, tak jsme vlezli do jednoho stanu, něco jsme si spolu zazpívali a já tam zůstal do rána. Ta kapela hrála výborně a mě to s nimi bavilo," popsal Zonyga.

. Xindl X

Xindl X, letošní vítěz Porty, tvoří auto-protest-songy, ve kterých kombinuje hiphopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm ovšem zůstávají texty, které ze sebe chrlí a v nichž má stejnou váhu osobní výpověď jako smysl pro ironii. Publikum si podmanil už při recitálu na zámku. Producentům ze showbussinesu dává do těla slovy:

Vím, co je v nebi in
já mám číslo na boha
mám i jeho pin

Bodují i verše:

Cože, jaká morálka, tohle je normálka
i anděl potřebuje prachy/ na kafe a cigárka.

V soutěži o Krtky dali diváci nejvíc hlasů skupině My3.avi, druzí skončili bluegrassoví Blue Gate z Plzně, bronz má vokální dívčí kvartet Přelet M.S. z Blovic. Z písničkářů získal trofej Ondřej Ládek alias Xindl X, štáb udělil cenu duu Hořký kafe.

"Pokouším se něco sdělit, ale mám dojem, že valná většina kapel, ať už tady, nebo na Portě, se o to už nepokouší a do těch folkových vod patří jen formálně, jde to po povrchu. Navážím se do způsobu života podle reklam, sám jsem dělal nějakou dobu v reklamce, do televize, všechno je to natírání reality na růžovo. Říkám si, že když člověk něco kritizuje, tak by to měl znát. Navážím se i do sebe, zpívám o tom, jak sám sebe občas seru, a možná i proto se v tom občas někteří lidé poznají," řekl po vyhlášení výsledků Xindl X.

Festival křtů
Na festivalu řada skupin pokřtila své desky. Předevčírem například Stráníci DVD, za kmotra šel dramaturg Zahrady Michal Konečný. "Tahle dvojka má obrovskou zásluhu na tom, co se v našem žánru děje. Nesou pochodeň, ne, plamenomet. Tu písničku, která nás všechny spojuje, a přesně v tom spektru, které se mně osobně nejvíc líbí, od těch trampských usedlin a starožitností až po Peter, Paul and Mary, na kterých jsme všichni vyrůstali," chválil Luboše a Veroniku Stráníkovou.

Stejně jako jiné dny se i v pátek na Zahradě hodně zpívalo. V amfiteátru třeba při Spirituál kvintetu, který končil známými Mlýny, ale i jinde. Návštěvníci lační po melodických a zpěvných písničkách. Svědčí o tom houf, který se vytvořil při unplugged recitálu kapely Načas v lesoparku, nebo ještě větší skupina, která spontánně obklopila pardubické Marien při zkoušce.

Skupina kolem Víti Troníčka hraje v obsazení tři kytary, basa, foukačka a perkuse, boduje také hutnými vokály. Při koncertě zahráli řadu novinek včetně protestsongu s textem Je to hloupé/ co se u nás traduje/ právo v úplatích se koupe/ smečka syslů kraluje. Společným zpíváním, volně navazujícím na Vítání slunce ze Strážnice, včera Zahrada vyvrcholila.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Najdete na iDNES.cz