Žádný šampus, Wanastowky křtily CD v kostele

  11:03aktualizováno  11:03
Neobvyklý způsob křtu zvolila kapela Wanastowi vjecy. Albové novince Torpédo požehnal starokatolický biskup Dušan Hejbal v kostele sv. Vavřince na pražském Petříně.

Dušan Hejbal žehná Wanastowím vjecem - Starokatolický biskup Dušan Hejbal požehnal albu Torpédo skupiny Wanastowi vjecy (22. 11. 2006, kostel sv. Vavřince) | foto: ČTK

"S touhle kapelou jsme desku nikdy nekřtili, protože nám ten obřad připadal příliš formální," řekl zpěvák a kytarista Robert Kodym, který kapelu Wanastowi Vjecy tvoří společně s baskytaristou P.B.Ch.

"Laciný šampaňský se nalije do bookletu, který se slepí, a cédéčko často zůstane ležet pod pódiem rozdupané na parketu, který je ulepený a na kterém se válí vajgly, plivance a žvýkačky. To se nám nelíbí," konstatoval Kodym, který si proto přál skutečný obřad, jenž bude "ryzí a opravdický".

Oslovil proto Hejbala, který jej pokřtil v roce 2000, když se zpěvák dožil "Kristových let". "Vysvětlil mi, že neživé věci se skutečně nedají pokřtít ani posvětit, ale že se jim může požehnat," uvedl Kodym.

"I v rocku, alespoň v té části, která mě zajímá, jde najít hodně pravověrnosti. Často se obracíme k tomu, co v tom žánru je ryzí, a to je možná myšlenka, která má něco společného s církví starokatolickou, v níž se koncem 19. století našli lidi, kteří se obrátili zpátky do prvního tisíciletí křesťanství a hledali něco, co je víc ryzí," míní Kodym.

Církev starokatolická vznikla jako reakce na učení o papežské neomylnosti a božském původu papežské moci, vyhlášené v Římě roku 1870; nechce mít víc, než stačí k zabezpečení základních potřeb. Vede bohoslužby v mateřském jazyce a neklade celibát jako podmínku svátostného svěcení; faráře nechává volit farními obcemi a biskupy volí synoda složená z kněží i laiků.

Starokatolický biskup Hejbal, který se v 80. letech pohyboval na rockové scéně jako textař skupiny Dr. Max, patří mezi příznivce kapely Wanastowi vjecy už od jejích punkových začátků. Za lásku k její hudbě podle Kodyma dokonce tehdy musel čelit i fyzickému útoku.

V jakési hospodě si nechal zahrát kazetu se studiovou nahrávkou jejího dávného hitu Tak mi to teda nandey. "Místní 'problémový' člověk mu řekl: 'Já ti to teda nandám,' a skutečně pana biskupa napadl," dodal Kodym.

Album Torpédo kapela vydala před měsícem; deska se od té doby drží střídavě na prvních dvou příčkách domácího žebříčku nejprodávanějších alb. Muzikanti včera od svého vydavatelství Sony BMG převzali zlaté desky, jež se nyní v Česku dávají za více než 7500 prodaných nosičů.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

GLOSA: Slyšet Michala Prokopa zpívat Jasnou páku je nevšední zážitek

Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live 2019

Krásný ztráty Live jsou po roční pauze zpátky v plné síle a zdá se, že snad objevily areál, kde by mohly zakotvit na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz