Začíná Pražské jaro. Mou vlast zahraje PKF pod vedením Jakuba Hrůši

  10:14aktualizováno  10:14
Tradiční zahajovací koncert 65. ročníku festivalu Pražské jaro proběhne dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu. Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zahraje Pražská komorní filharmonie vedená mladým dirigentem Jakubem Hrůšou.

Dirigent Jakub Hrůša | foto: Pražské jaro/Ivan Malý

Týž program bude reprízován i po následující dva večery, 13. a 14. května, tentokrát ale ve Dvořákově síni Rudolfina.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaJakub Hrůša (1981) patří k největším českým hudebním talentům posledních let. Dirigování se začal věnovat již během studia na gymnáziu. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedením symfonie Asrael Josefa Suka.

V roce 2000 se zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta. Roku 2003 se stal laureátem mezinárodní soutěže dirigentů "Lovro von Matačić" v chorvatském Záhřebu, v roce 2005 byl stážistou na Universität der Künste v Berlíně ve třídě prof. Lutze Köhlera.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaBěhem studií na AMU Jakub Hrůša postupně spolupracoval s řadou domácích orchestrů, mj. se Státní filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. V letech 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala.

Na podzim 2004 debutoval se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a krátce nato s Českou filharmonií, s níž uzavřel 10. ročník Festivalu Bohuslava Martinů v Praze. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaOd počátku sezony 2005-06 působil jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a jako stálý dirigent Pražské komorní filharmonie a stal se asistentem šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France Myung-Whun Chunga. V září 2006 poprvé vystoupil před japonským publikem s Novou japonskou filharmonií v Tokiu.

V následujících letech spolupracoval mj. s francouzskými, německými, španělskými a britskými tělesy včetně např. Academy of St. Martin-in-the-Fields a BBC Symphony Orchestra.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaJakub Hrůša se věnuje také opeře. Již v roce 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marko Ivanoviće Dívka a smrt. V létě 2008 dirigoval Bizetovu Carmen na prestižním operním festivalu v jihoanglickém Glyndebourne a v roce 2009 nastudoval Massenetovu operu Werther v Hong Kongu a Dvořákovu Rusalku v Národním divadle v Praze.

Od začátku koncertní sezóny 2008-2009 je Jakub Hrůša šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie. V roce 2009 byl jmenován hudebním ředitelem operního projektu Glyndebourne on Tour a této funkce se ujme v roce 2010.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Chceme udávat trend, ne se na něm vézt, tvrdí Mirai o desce Arigató

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Debutovou nahrávkou Konnichiwa si kapela Mirai vysloužila Anděla coby objev roku. V září vydá druhou desku nazvanou...

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz