Začíná Pražské jaro. Mou vlast zahraje PKF pod vedením Jakuba Hrůši

  10:14aktualizováno  10:14
Tradiční zahajovací koncert 65. ročníku festivalu Pražské jaro proběhne dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu. Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zahraje Pražská komorní filharmonie vedená mladým dirigentem Jakubem Hrůšou.

Dirigent Jakub Hrůša | foto: Pražské jaro/Ivan Malý

Týž program bude reprízován i po následující dva večery, 13. a 14. května, tentokrát ale ve Dvořákově síni Rudolfina.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaJakub Hrůša (1981) patří k největším českým hudebním talentům posledních let. Dirigování se začal věnovat již během studia na gymnáziu. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedením symfonie Asrael Josefa Suka.

V roce 2000 se zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta. Roku 2003 se stal laureátem mezinárodní soutěže dirigentů "Lovro von Matačić" v chorvatském Záhřebu, v roce 2005 byl stážistou na Universität der Künste v Berlíně ve třídě prof. Lutze Köhlera.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaBěhem studií na AMU Jakub Hrůša postupně spolupracoval s řadou domácích orchestrů, mj. se Státní filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. V letech 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala.

Na podzim 2004 debutoval se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a krátce nato s Českou filharmonií, s níž uzavřel 10. ročník Festivalu Bohuslava Martinů v Praze. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaOd počátku sezony 2005-06 působil jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a jako stálý dirigent Pražské komorní filharmonie a stal se asistentem šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France Myung-Whun Chunga. V září 2006 poprvé vystoupil před japonským publikem s Novou japonskou filharmonií v Tokiu.

V následujících letech spolupracoval mj. s francouzskými, německými, španělskými a britskými tělesy včetně např. Academy of St. Martin-in-the-Fields a BBC Symphony Orchestra.

Šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub HrůšaJakub Hrůša se věnuje také opeře. Již v roce 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marko Ivanoviće Dívka a smrt. V létě 2008 dirigoval Bizetovu Carmen na prestižním operním festivalu v jihoanglickém Glyndebourne a v roce 2009 nastudoval Massenetovu operu Werther v Hong Kongu a Dvořákovu Rusalku v Národním divadle v Praze.

Od začátku koncertní sezóny 2008-2009 je Jakub Hrůša šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie. V roce 2009 byl jmenován hudebním ředitelem operního projektu Glyndebourne on Tour a této funkce se ujme v roce 2010.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Najdete na iDNES.cz