Už před půl druhou se na místě shromáždili smuteční hosté. Ze známých tváří dorazily třeba zpěváci Václav Neckář, Petr Janda, Monika Absolonová, herec Jakub Kohák, herečka Jitka Zelenohorská, moderátoři Saskia Burešová a Aleš Cibulka či publicista Ondřej Konrád.
„Poslední dobou říkám, že už nikoho nemažu z telefonu. Že ti lidé tu pořád jsou. Byla originální a strašně bezvadně vyprávěla. A vždy byla přesná,“ vzpomněl na dobrou známou Václav Upír Krejčí.
Těsně před začátkem obřadu bylo oznámeno, že do smuteční síně může vstoupit pouze rodina zesnulé a členové židovské obce. Všichni ostatní se následně připojili až ke smutečnímu průvodu. Rozloučení vedl vrchní zemský rabín Karol Sidon.
„Je mi strašně líto, že musím jít na její pohřeb, protože je to pro mě strašně stresující. Yvonne byla holka od rány,“ řekl novinářům zpěvák a herec Václav Neckář.
Kolegy doplnil také herec a dabér Michal Jagelka, který jí označil za silnou a vnímavou osobnost. „Nic jí nezdolalo ani potentáti ani doba, nikdy nehnula a každou situaci vždy skvěle oglosovala,“ dodal.
Zpěv je pro mě ještě stále utrpení, přiznala Yvonne Přenosilová![]() |
„Znali jsme se od patnácti let a po jejím návratu jsme toho spoustu absolvovali, dokonce i dovolenou. Měla jsem jí šíleně ráda, byla s ní legrace a byla moc chytrá,“ promluvila o své zesnulé kamarádce herečka Jitka Zelenohorská. Ta také dodala, že úmrtí Přenosilové jí sice zaskočilo, ale pro ní ho vnímá jako vysvobození.
Po necelé čtvrthodině v síni vyšli smuteční hosté doprovázející rakev pokrytou černým suknem na márách a zamířili na hřbitov; za rodinou a členy obce se seřadili ostatní. Pohřební průvod se vydal hřbitovem na místo posledního spočinutí Přenosilové. Rakev zde položili do vykopaného hrobu a rodina, přátelé a členové židovské obce ji následně symbolicky zasypali hlínou. Do hrobu dále hosté vhodili i květiny.
Následně přečetl řeč v hebrejštině jediný Přenosilové syn Maximilian von Suckmann. Zhruba deset minut před třetí pak smuteční obřad skončil. Hosté se nadále ukláněli a loučili u hrobu zpěvačky.
Yvonne Přenosilová je pohřbena poblíž velikánů pražské židovské obce, tedy spisovatelů Franze Kafky, Arnošta Lustiga nebo Oty Pavla. Nový židovský hřbitov se nachází kousek od žižkovského bytu zpěvačky. Podle židovských zvyklostí by se pohřeb zesnulého měl uskutečnit co nejrychleji.
Yvonne Přenosilová totiž zemřela teprve v pondělí, známá zpěvačka odešla ve věku 76 let. Byla jednou z hvězd české pop music 60. let. Nazpívala například hity Boty proti lásce, Roň slzy, Sklípek či Tak prázdná. Úspěšně nastartovanou kariéru jí ale přerušila emigrace po podpisu dokumentu Dva tisíce slov, který vyzýval k demokratizaci společnosti za období komunistické totality.
Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy odešla do emigrace. Od roku 1987 začala spolupracovat s rádiem Svobodná Evropa, kde se částečně vrátila k hudbě a kde spolupracovala například s písničkářem Karlem Krylem. Po konci totality se v roce 1994 Přenosilová natrvalo vrátila do Prahy.