Od jedné kytary po orchestr. Xindl X nahrává desku Sexy Exity

  16:58aktualizováno  16:58
Písničkář Xindl X slaví deset let na scéně, ale neobrací se do minulosti. Naopak v těchto dnech pracuje na nové desce. Vyjít má na podzim. Objeví se na ní i duety se Sabinou Křovákovou, Petrem Lüftnerem či Mirkou Miškechovou. Některé písně doprovodí také symfonický orchestr.

Xindl X při nahrávání desky Sexy Exity | foto:  František Vlček, MAFRA

„Co to hraješ?“ ptá se Ondřej Ládek neboli Xindl X kytaristy Mejly Matouška uprostřed zkoušení písně Já nic, já muzikant. „Myslel jsem na takový postup...“ vysvětluje spoluhráč. „Nesedí to, nehraj to tam,“ soudí písničkář. Xindl X vyměnil venkovský Frýdštejn, kde vznikly jeho předchozí desky, za studio v pražské Krči a některé skladby před samotným záznamem poctivě zkouší s celou doprovodnou kapelou.

Výsledkem bude album pojmenované Sexy Exity, které vyjde na podzim. „Původně jsme tedy zvažovali název ČecháčExit, což mi přišlo vtipné. Ale lidi by to vnímali jako pokračování alba Čecháček Made, což je jen do jisté míry. Oproti němu nebo Kvadratuře záchranného kruhu půjde o nahrávku méně politickou a více osobní,“ tvrdí hudebník.

Radim Genčev hraje s Xindlem na basu a desku Sexy Exity také produkuje.

Radim Genčev hraje s Xindlem na basu a desku Sexy Exity také produkuje.

Omílání jedné písně dokola, testování její formy a různých aranží může být únavné. Proto občas dojde na třenice. Ale nese to ovoce. Skladba postupně dostává pevnější tvar a celá kapela ji zaznamená v podobě demonahrávky. Až potom se točí třeba po stopách. „Nahodíme za den jednu až dvě písně, skoro všechny věci tak vznikly. Je to hudebně nejpřirozenější a deska potom vychází z celé kapely. Máme i jasnější představu o tom, jak to nakonec bude znít,“ popisuje proces Xindl X.

Z původní sestavy skupiny zůstal jen bubeník Emil Valach. Jinak nyní Xindla X doprovázejí a album natáčejí baskytarista a kapelník Radim Genčev, kytarista Milan Matoušek, klavírista Jan Bálek a saxofonista Radek Kašpar.

Výjimkou z kapelního zkoušení je třeba píseň Byznys, která se v této podobě Xindlovi nezdála. „Tak jsem ji poslal Daliborovi Cidlinskému, který produkoval poslední čtyři desky, ať s tím udělá, co chce. Poslal výslednou verzi, která je v podstatě remix,“ vypráví písničkář. Kromě Cidlinského, který Xindlovu kapelu opustil kvůli práci se Slzou, se na desce objeví i další hosté.

V několika písních hraje Bohemian Symphony Orchestra Prague a budou tu tři duety – s Mirkou Miškechovou, Sabinou Křovákovou a Petrem Lüftnerem. „Mirka napsala refrén, od toho jsem se odpíchl, napsal jsem to celé česky, Mirka pak zase své slovenské pasáže. A nakonec jsme to museli pokrátit, protože písnička Naruby měla v té podobě skoro sedm minut,“ líčí Xindl X.

Fotogalerie

Letos slaví deset let od vydání první desky, proto původně plánoval výběrové album. „Říkali jsme si, že bychom na ně přitočili jednu dvě písně. Nakonec jich vzniklo osm, tak z toho vzešla další řadovka. A příští rok mám čtyřicetiny, tak best of vyjde k této příležitosti,“ vysvětluje.

„Zahraj mi ten postup ještě jednou. Nejsi tam o takt mimo?“ zkoušejí se oba kytaristé dohodnout na svých partech. Nakonec zjistí, v čem tkvěl problém, a vyhrávka se dostává do finální podoby písně. Emil Valach mezitím zvládá po telefonu vyřešit odchod dítěte ze školy, na dva pokusy se píseň zaznamená pro další potřeby a začíná pauza na oběd.

Turné k desce vypukne 4. října v Bratislavě, jeho tuzemská část potom 22. listopadu v Kladně. „Doufám, že už do slovenských koncertů stihneme desku vydat,“ dodává Xindl X.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Madonna mi dala vlastní píseň, vzpomíná její bývalá vokalistka DeLory

Zpěvačka Donna De Lory na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot (2019)

Dvacet let strávila Donna De Lory po boku Madonny jako její vokalistka. Společně objely celý svět a De Lory přitom...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz