Čecháček Made. Xindl X se na novém albu obouvá do politiky i kvůli dětem

  12:39aktualizováno  12:39
Novou desku otevírá písničkář Xindl X svérázným refrénem: "Každej správnej Čecháček, chtěl by radši žít za totáče." Poté, co se vykoupal v odlescích světa tuzemského showbyznysu a zjistil, že se mu cachtání v nich nelíbí, se hodlá vrátit k poetice své první nahrávky. Album nazval Čecháček Made a vůbec poprvé se na něm naplno pustil i do politiky.

Xindl X se na novém albu chce vrátit k poetice svého debutu. | foto: David Cysař

"Minulá deska kritizovala pop, ale měla přitom popový zvuk. Zpětně je na ní pro mne spousta písniček, které mě tehdy bavily, ale řeší krátkodobá témata a jsou na hony vzdálené muzice, kterou poslouchám," ohlíží se Ondřej Ládek, jak zní Xindlovo jméno, za předchozí nahrávkou. Pojmenoval ji Láska a sám přiznává, co mu vyčetli i někteří fanoušci. Že tematicky i stylově se vzdálil tomu, za co si ho lidi před lety oblíbili.

Všechno živě

"Záměrem novinky bylo jisté očištění. Proto jsem se rozhodl, že na ní nebudou žádné syntetické zvuky, ale jenom živé nástroje," vypráví Xindl X o vzniku Čecháčka, který v pondělí dokonce vychází jako dvojcédéčko. Na prvním disku hraje nové písničky se svou kapelou a hostujícími dechy a smyčci, na druhém sám s kytarou.

Na otázku, zda se snaží vrátit k autentičnosti první desky, pokyvuje hlavou. "Ty další byly třeba technicky dokonalejší, všechno na nich ladilo a sedělo, ale ztratilo se něco, co neumím pojmenovat, první album to mělo a já to od té doby hledám," uvažuje Xindl X.

Souvisí s tím i další okolnosti jeho současného života. První část turné objíždí po letech opět sám s kytarou a kapelu chce přizvat až na větší festivalová pódia. A hlavně se rozhodl, že i když to možná bude nepopulární, před některými tématy už nebude utíkat.

Nezavírat oči

"Uvědomil jsem si, že jako písničkář nemůžu zůstat apolitický jen proto, že to není moje parketa, a zpívat si o lásce a showbyznysu a o lidských vztazích. Před něčím prostě nejde zavírat oči. Připadalo by mi pokrytecké nezaujmout stanovisko," avizuje Xindl X zásadní obrat v přístupu k textům.

Jako jednu z důležitých příčin zmiňuje, že se mu od posledního alba narodily dvě děti. "Jako svobodný člověk jsem si mohl vždycky říct, že se v nejhorším seberu a uteču pryč. Teď už to takhle nevnímám," vysvětluje, co ho vedlo k ostrým textům, které leckomu nepůjdou přes uši. "Demokracii všem a nám zvlášť, protože jsme stádo prasat," zpívá v písni Prase.

"Rozdíl mezi písničkou a hospodským tlacháním je v tom, do jaké míry to člověk podá vtipně a sofistikovaně. Snažím se, aby nadávání mělo přidanou hodnotu," je Xindl X před vydáním desky připravený i na případnou kritiku, kterou si Čecháčkem může vysloužit.

Autor:
Témata: Xindl X, prase

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Pořád se drží. „Chemici“ zvou do lákavé říše bez geografie

Chemical Brothers v hudebním filmu Don't Think

Britské elektronické duo The Chemical Brothers vydává po čtyřech letech novou desku nazvanou No Geography. Zve na ní do...

V Banátu se zastavil čas v roce 1970. Jedeme jako na tábor, líčí Stypka

David Stypka při natáčení klipu k písni Kříž

Také letos v srpnu se vydá družina hudebníků a fanoušků na Festival Banát. Zahrát a podpořit české osadníky v Rumunsku....

RECENZE: Hudební zázrak s baskytarou nese jméno Tal Wilkenfeldová

Písničkářka a baskytaristka Tal Wilkenfeldová

Vyhledávaná baskytaristka Tal Wilkenfeldová, která doprovázela hudebníky zvučných jmen, jako jsou Jeff Beck, Herbie...

Najdete na iDNES.cz