Williams: tři miliardy za čtyři alba

  13:07aktualizováno  13:07
Robbie Williams, o kterém se Noel Gallagher z rockové skupiny Oasis kdysi vyjadřoval jako o tom "tlustém tanečníkovi z Take That", ve středu podepsal se společností EMI smlouvu na 60 milionů liber, tedy na 2,7 miliardy korun. Potvrdil tím svou pozici přední britské popové hvězdy.

Stalo se tak shodou okolností jen krátce po tom, co v pondělí pět největších světových nahrávacích studií dostalo v USA pokutu 143 milionů dolarů za to, že poškozovala spotřebitele vysokými cenami hudebních CD disků.

Nahrávací firmy pokutu velmi silně pocítí - ale ne v tom, že budou muset zaplatit desítky milionů dolarů. Mnohem horší pro ně je, že si v USA dále nemohou uměle držet vyšší hladinu cen.

Jsou totiž sevřeny v drtivých kleštích. Na jedné straně jsou rostoucí honoráře hvězd pop-music - jak to dokazuje i příklad Robbieho Williamse, a na té druhé klesající odbyt. Hudební fanoušci si totiž stále častěji pirátsky stahují hudbu z internetu.

Firmy si nemohou dovolit nemít velké hvězdy, které se budou úspěšně prodávat. Generální ředitel nahrávací divize EMI byl při rozhodování o výši sumy v těžké pozici. Potřeboval Williamse, aby mu pomohl zvýšit podíl firmy na trhu.

EMI je třetí největší nahrávací společnost na světě. Společně s ní jsou v první pětce Sony, Warner, Universal a BMG. Ty všechny stanuly před newyorským soudem. Důvod? Dohoda o cenách s americkými prodejci hudebních nahrávek Towe Records, Trans World Entertainment a Musicland Stores.

Podnět podalo antitrustovému úřadu 43 amerických států v čele s New Yorkem a Floridou. Žaloba se týkala dohody mezi nahrávacími studii a prodejci, jejímž prostřednictvím byly uměle udržovány vysoké prodejní ceny hudebních nosičů.

Podle soudu se nahrávací studia s prodejci dohodla na tom, že budou u kompaktních disků dodržovat doporučenou maloobchodní cenu a nebudou je nabízet levněji ani pořádat pro zákazníky speciální akce se slevami. Kartel byl prospěšný pro obě strany: studia i distributoři si přišli na pěkně peníze.

"Dohoda významně omezila konkurenční prostředí a znemožnila snižování cen," komentoval pokutu newyorský generální prokurátor Eliot Spitzer.

"Odmítáme, že bychom udělali cokoliv špatného," uvedla firma Warner ve svém prohlášení. Podobně věc komentoval také Bertelsmann. Sony, EMI a Universal se odmítly vyjádřit.

Podle soudu má být část pokuty (přes 60 milionů dolarů) rozdělena mezi všechny americké státy a bude určena mimo jiné na odškodnění zákazníků, kteří prokážou, že si v období 1995 až 2000 koupili ve jmenovaných obchodech předraženou hudbu.

Na astronomické částky pro své hvězdy a na vlastní zisky si však nahrávací studia musí vydělat. Navíc musí počítat s rizikem, že se jim investice do známých umělců nevrátí. Stalo se to například po podpisu lukrativní smlouvy se zpěvačkou Mariah Carey. Následovalo album, které u posluchačů propadlo. A podobně to dopadlo u Warner Music se skupinou R.E.M.

Zda to podobně špatně nedopadne i s Williamsem, nyní nikdo neví. On sám je však spokojen. "Moje maminka říká, že mluvit o penězích je velká neomalenost. Ale jsem bohatší, než se mi kdysi snilo," řekl. Jde totiž o nejlukrativnější smlouvu, kterou kdy britský populární zpěvák uzavřel, a daleko převyšuje 42 milionů liber pro Eltona Johna z roku 1996. Podle EMI jsou součástí "dlouhodobé" smlouvy s Williamsem koncertní turné, vydavatelské aktivity, reklama a prodej desek. Jeden z výkonných manažerů, kteří se účastnili jednání o smlouvě, upřesnil, že je uzavřena na čtyři nová alba a dvě vydání kolekce hitů. První nové album vyjde 18. listopadu.

O smlouvu s Williamsem usilovaly všechny velké firmy včetně Universalu, Sony, BMG a Warneru. Manažer jedné z nich však řekl: "Do takové smlouvy jako EMI bychom nešli. Je to příliš drahé."

Robbie Williams

Robbie Williams

Robbie Williams: Nejsem gay!

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz