Druhý ročník ceny Vinyla vyhrály Květy, Planety a Polí5

  11:43aktualizováno  11:43
Vítězové II. ročníku Hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera v brněnském klubu Fléda. Ocenění byla udělena ve třech kategoriích. Za desku roku kritici zvolili nahrávku Bílé včely od skupiny Květy. Objevem roku se staly Planety. Počinem roku pak vydavatelské aktivity Polí5.

Ceny Vinyla 2012 | foto: Vinyla

Oceněním pro vítěze se stal vinyl, který vyšel v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jedné hudební nahrávce od všech nominovaných. Obal vytvořili výtvarníci David Böhm a Jiří Franta a exempláře určené jako ocenění navíc autorsky dotvořili a signovali.

Ocenění předala Rada hudebních ceny Vinyla, která funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny. Rada je pro ročník 2012 složená z Jany Kačurové (Full Moon), Antonína Kocábka (Týden), Karla Veselého (nezávislý publicista) a Petra Ference (His Voice).

Členové Rady Vinyly o vítězích

Karel Veselý k ocenění skupině Květy za album Bílé včely
(Deska roku)
Bílé včely skupiny Květy jsou syrovou výpovědí o generaci dnešních třicátníků ztracených mezi rozpadlými vztahy a nulovou životní perspektivou. Místo zvukové hravosti a folkem nasáklé poetiky předchozích nahrávek se tentokrát Květy vydaly rockovějším směrem a společně s producentem Ondřejem Ježkem připravily drásavou nahrávku, která odráží ducha naší nervózní doby.

Jana Kačurová k ocenění skupiny Planety
(Objev roku)
Na to, jak krátké narostly členům Planety zobáky, mají je nevymáchané ažaž. Nový vítr české tzv. indie scény. Debutové album Peklo, peklo, ráj vydal label Máma mrdá maso a všech devět, nečekaně lehkých a svěžích, a přesto vážných a chytrých písniček pověsil ke stažení zadarmo.

Antonín Kocábek k ocenění Polí5
(Počin roku)
Titul po titulu se na značce Polí5 objevuje hudba se značným žánrovým záběrem a která na světlo vytahuje klenoty jinými ignorované. Zůstává už jedním z mála vydavatelů, kde je ze soupisky realizovaných jasně patrné nejen to, že je tu hudba na prvním místě, ale i takových, který mají takový "nos", že se jim úspěšně daří se vyhýbat balastu.

Samotné vyhlášení bylo součástí komponovaného hudebního večera, během něhož odehráli plnohodnotné koncerty Federsel & Mäkalä, Papalescu, Vložte kočku, Zrní a Illex Aside. Slavnostní vyhlášení, stejně jako minulý rok, proběhlo v Brně.

"Praha již dávno není centrem hudebního dění, periferie hraje v současné domácí scéně důležitou roli, ostatně důkazem toho jsou i letošní výsledky. Brněnské Květy natočily podle odborné poroty desku roku, objevem roku jsou pak Planety ze severní Moravy," upřesňuje za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr.

Nominace a vítězové Hudební ceny Vinyla 2012

(řazeno abecedně, tučnou kurzívou jsou označeni vítězové)

Deska roku
DVA – Botanicula (Minority Records)
Květy – Bílé včely (Indies Scope Records)
Please The Trees - A Forest Affair (Starcastic Records)
Zrní – Soundtrack ke konci světa (Zrní / APPLAUSE booking)

Objev roku
Kyklos Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku
Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5

Letošní novinkou jsou Pražské ozvěny Vinyly, které proběhnou 5. března ve velkém sále NODu. Program zahájí diskuse hudebních publicistů a muzikantů (Antonín Kocábek, Karel Veselý, Jiří Špičák, Martin Kyšperský) nad stavem a vývojem české scény v roce 2012 s názvem Jaký byl rok 2012 na české hudební scéně.

Květy na udílení cen hudební kritiky Apollo - klub SaSaZu, Praha (6. února 2013)

Květy byly nominovány i na cenu Apollo.

Následovat budou tři živé koncerty kapel nominovaných v letošním ročníku Vinyly: vítěze v kategorii Deska roku skupiny Květy a dvou kapel, které se objevily v užší, respektive i v širší nominaci v kategorii Objev roku, The Pololáníks a DIAkritika.

Cenu v roce 2012 iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Najdete na iDNES.cz