Sen rockera Třešňáka byl poprvé splněn ve švédském exilu

  8:06aktualizováno  8:06
Nakladatelství a vydavatelství Galén vydalo těsně před svátky v reedici první album, na kterém se písničkář Vlastimil Třešňák obklopil kapelou. Nese název Koh-i-noor a poprvé bylo vydáno v roce 1982 ve švédské Uppsale.

Vlastimil Třešňák (70. léta) | foto: Josef Chuchma

Galén už několik let patrně nejlépe v této zemi pečuje o hudební fenomén zvaný "písničkáři". Vydává jejich knihy, jejich biografie, reedituje staré desky, z archivních nahrávek těch mnohdy minulým režimem zakázaných tvůrců sestavuje raritní alba a vydává přirozeně také jejich novou tvorbu.

třešňák obal

Jednou z hlavních "stájových hvězd" je Vlastimil Třešňák, jeden z bezesporu vůbec nejlepších českých představitelů písničkářské branže. V roce 2010 vydal Galén jeho debutové album Zeměměřič (pův. vyd. 1979) v podobě rozšířené o nikdy nevydané nahrávky na dvojCD. Nyní logicky následuje reedice druhého, o tři roky mladšího Třešňákova alba s názvem Koh-i-noor.

Přestože byl od konce 60. let Třešňák u publika zafixován jako sólový písničkář s kytarou, vlastně se jednalo o "zakukleného rockera". První album Zeměměřič natočil v akustické poloze, mimo jiné i proto, že se jednalo o v pražském bytě tajně pořízenou nahrávku propašovanou do Švédska, kde byla vydána.

Vlastimil Třešňák (70. léta)

Vlastimil Třešňák (70. léta)

Album Koh-i-noor už vzniklo po Třešňákově emigraci do téže země: "byl odjet" v rámci estébácké akce Asanace v dubnu 1982. A právě tady, v exilu, si poprvé aspoň náznakem mohl Třešňák splnit svůj rockový sen: do studia byli přizváni americký kytarista Michael Meadows, švédský klávesista Lars Holmberg a český emigrant, bubeník Mike Tutch (v Čechách se mihl např. v raném Katapultu).

Deset písní, nahraných na Koh-i-nooru, si přivezl Třešňák ještě z domova, několik se jich dokonce mělo objevit už na Zeměměřiči, ale při konečném výběru vypadly. Mnohé z písní Koh-i-nooru ovšem patří k nejlepším (nejen) z Třešňákovy tvorby: Tovaryš pátera Koniáše, Poslední večeře, Martine nebo Extempore.

Stávající vydání je doplněno pěti nahrávkami, které Třešňák natočil po návratu z exilu v roce 1991 pro Supraphon s dvojicí romských hudebníků Milanem Kormanem a Vojtěchem Gadžorem, se kterými koncertoval už před emigrací. Ve studiu je doplnil bubeník Miloš Kejř.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Vlastimil Třešňák

Vlastimil Třešňák na Open Air Music Festivalu Trutnov 2011

Nahrávky mají, i vlivem o deset let drsnějšího hlasu a autorského rukopisu samotného Třešňáka, mnohem syrovější výraz než ty "softrockové" ze Švédska. Obě polohy jsou ale každopádně důležitou připomínkou dvou zajímavých tvůrčích období písničkáře, který se proslavil jako solitér a dnes brázdí kluby a festivaly s řádně přibroušenou bluesrockovou kapelou za zády.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Najdete na iDNES.cz