AUDIO: Vychází další semaforský box, 12 CD pokryje 70. a 80. léta

  14:09aktualizováno  14:09
Po úspěchu loňského boxu jedenácti CD Semafor - léta šedesátá zákonitě přichází vydavatelství Supraphon s kompletem, který sumarizuje dílo tvůrců divadla Semafor v letech normalizace. iDNES.cz vám přináší ukázky některých raritních nahrávek, které budou součástí vydání.

Jiří Suchý v 80. letech | foto: Supraphon

Semafor: léta 70. a 80. (obal boxu)

Vzhledem k nekompromisním politickým postojům Jiřího Suchého vycházelo po oněch 20 let zvukových nahrávek semaforských písní mnohem méně než v desetiletí předchozím. Přesto existují záznamy z řady představení a mnoho písní nebylo publikováno v kompletech, ale jako samostatné singly.

Dvanáct CD zachycuje práci básníka a textaře Jiřího Suchého, který ve spolupráci s Ferdinandem Havlíkem stvořil mimořádné dílo: stovky písní, které by se za příznivějších okolností patrně staly evergreeny, a desítky kvalitních divadelních textů.

Box obsahuje vše, co bylo za dvacet let oficiálně vydáno, včetně slavné Kytice a profilových alb, vše doplněno objevnými bonusy. Představí tak členy souboru divadla Semafor včetně stálice Jitky Molavcové. Celkem v boxu posluchač najde 298 písní a výstupů.

Jedenácté CD přináší texty Jiřího Suchého zpívané českou pěveckou elitou (posluchači mnohdy s překvapením odhalí autora známé písničky). Dvanácté CD obsahuje rarity včetně mimořádného bonusu v podobě záznamu posledního vystoupení Jana Wericha v rozhovoru s Jiřím Suchým v silvestrovském pořadu nazvaném Setkání.

Hvězdy divadla Semafor v 70. letech (zleva Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří D....

Hvězdy divadla Semafor v 70. letech (zleva Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří D. Novotný, Ferdinand Havlík, Věra Křesadlová)

Osobnosti, jejichž hlasy dvanácti disky procházejí, tvoří velkou část elity českého popu té doby. Mimo jiné zde uslyšíme Jiřího Šlitra, Michala Prokopa, Hanu Zagorovou, Karla Gotta, Josefa Dvořáka, Evu Olmerovou, Evu Pilarovou, Václava Neckáře, Hanu Hegerovou, Michaela Kocába, Vladimíra Mišíka, Martu Kubišovou, Waldemara Matušku, Janu Kratochvílovou, Jiřího Korna nebo Karla Černocha.

"Znovu, pokaždé, když mám možnost trochu víc se seznámit s tvorbou Jiřího Suchého, mě fascinuje fakt, že nikdy nesešel z cesty skvělého básníka a textaře, jeho verše a texty k písním jsou nejen obrazivé, psané nádherným jazykem, s překvapivými pointami, nečekanými slovními hříčkami, ale jakoby přirozeně plynoucí, využívajíce všech zákoutí možných slovních sdělení, vytvářené s nekonečnou představivostí. Jeho vklad do české kultury je mimořádný a stále dost nedoceněný," říká u příležitosti vydání kompletu jeho producentka Naďa Dvorská.

Box Semafor: léta 70. a 80.

Editorem kompletu je stejně jako v případě boxu nahrávek z 60. let Lukáš Berný. "Archiv Českého rozhlasu skrývá řadu dodnes nevydaných perliček zejména ze 70. let, tedy i z doby, kdy pan Suchý do jeho vysílání prakticky nemohl. Jsou to písničky z her jako Čarodějky, Ten pes je váš? nebo Smutek bláznivých panen," říká.

Další velkou raritou podle Berného budou nikdy nevydané písničky z filmu Malinový koktejl, které Jiří Suchý v 80. letech napsal s Michaelem Kocábem a nahrál je Pražský výběr s Janou Kratochvílovou, spojení, které myslím leckoho překvapí.

"A skutečně pro 'fajnšmekry' je nahrávka východoněmecké disidentky Bettiny Wegner, která za své protesty proti okupaci v roce 1968 musela na rok a půl do vězení. V 70. letech zhudebnila řadu textů Jiřího Suchého a jeden najdete i zde," uvádí Berný.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Najdete na iDNES.cz