Vrací se romantik Andrea Bocelli

  1:00aktualizováno  1:00
Nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli, který už roky s velkým komerčním úspěchem brázdí vody mezi klasikou a romantickým popem, vystoupí v neděli večer v pražské Sazka Areně. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru předvede publiku árie i populární šlágry.
Andrea Bocelli

Andrea Bocelli | foto: Decca Records

Bocelliho životní příběh, managementem barvitě předestíraný a zpracovaný, začal roku 1958, kdy se narodil v Toskánsku v rodině obchodníka se zemědělskými potřebami.

Brzy po narození si rodiče všimli, že chlapec špatně vidí. Diagnóza zněla zelený zákal a postupnému oslepnutí se nedalo zabránit. Během pobytů v nemocnici se Bocelli začal zajímat o hudbu, nicméně nejprve vystudoval práva.

V barech hrál na klavír, zpíval skladby Franka Sinatry nebo Charlese Aznavoura, jen občas okořenil program klasikou. Chodil také na hodiny zpěvu k tenoristovi Franku Corellimu.

Zlom přišel roku 1992, kdy si Bocelliho vybral rocker Zucchero, aby s ním nazpíval snímek Miserere. Třebaže nakonec píseň převzal Pavarotti, Bocelli doprovázel Zucchera na koncertech.

Sám Pavarotti Bocelliho pozval, aby účinkoval na jednom z koncertů. Roku 1995 Bocelli vydal skladbu Con te partiro, která dosáhla obrovské popularity. To už měl na kontě dvě alba a další rychle následovala.

Nazpíval duety s Pavarottim, Celine Dionovou nebo Sarah Brightmanovou. V repertoáru má i píseň od českého skladatele Zdeňka Bartáka, který se roku 2001 zúčastnil anonymní soutěže Premio Bocelli.

V konkurenci více než 700 autorů z celého světa získal první místo a jeho skladba E mi manchi tu byla zařazena na album Cieli di Toscana. Během devadesátých let se Bocelli začal více věnovat opeře, a dokonce vstoupil na divadelní prkna.

Celosvětově Bocelli prodal už desítky milionů nosičů. Neochvějnou pozici si drží i na českém trhu. Tak třeba jeho CD Romanza je od druhé poloviny devadesátých let nejprodávanějším zahraničním albem všech dob.

Roku 1999 Bocelli poprvé navštívil Prahu při příležitosti předávání cen Akademie populární hudby. Ve Veletržním paláci tehdy převzal šestinásobnou platinovou desku za 182 tisíc prodaných kusů. Jeho snímky se v tuzemsku stále prodávají řádově v mnoha desítkách tisíc kusů.

Bocelli má se svou první ženou Enrikou dva syny. Po rozvodu roku 2001 se jeho životní partnerkou stala tehdy dvaadvacetiletá studentka Veronica Belliová. Zpěvák však o svém osobním životě, stejně jako o svém postižení, veřejně moc nehovoří.

Autoři: ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

Oceán oslavuje zázrak zrození a turné chce udělat v planetáriích

Kapela Oceán

Kapela Oceán vydala novou studiovou desku, druhou se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Nese název Femme fatale a drží se...

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Najdete na iDNES.cz