Vracejí se Black Sabbath, věrozvěsti temného rocku

  1:00aktualizováno  1:00
Věrozvěsti temného rocku, britská kapela Black Sabbath, koncertují dnes v pražské T-Mobile Areně. U mikrofonu bude stát Ozzy Osbourne, nejslavnější zpěvák této kapely a v současné době celebrita hudebního byznysu.
Ozzy Osbourne - Black Sabbath

Ozzy Osbourne - Black Sabbath - Zpěvák Ozzy Osbourne při vystoupení s kapelou Black Sabbath ve Washingtonu (1. května 1997) | foto: CorbisProfimedia.cz

Koncert není vyprodaný. Podle Petra Nováka z agentury Interkoncerts budou poslední lístky k dispozici v pokladnách T-Mobile Areny. Black Sabbath mají nastoupit na pódium v 21.45 hodin.

Koncert uvedou předkapely, z nichž drsná formace Soulfly začne hrát od 19.15, od 20.20 hodin ji vystřídá americká sestava Velvet Revolver. Tu tvoří bývalí členové Guns N’Roses včetně kytaristy Slashe, kteří se spojili se zpěvákem Scottem Weilandem.

Význam Black Sabbath vzrostl zvláště v 90. letech, kdy k její rachotivě temné, hypnotické muzice odkazovaly mladé americké skupiny. Od roku 1969, kdy se začala psát historie Black Sabbath, se v její hudbě spojila záliba v hororových filmech a rocku.

"Tenkrát všichni zpívali o lásce a míru, tak proč by se v muzice nemohlo také trochu strašit?" dumal Osbourne. Svůj hororový či komiksový image Black Sabbath nebrali úplně vážně, spíše se tím bavili. Každopádně šest raných desek s písněmi Iron Man, War Pigs, Paranoid či Sabbath Bloody Sabbath považují fandové za klasiku.

V době, kdy se vytvářel její kult, kapela nasadila šílené pracovní tempo. Debutové album nahrála za dva dny, následující titul Paranoid vznikal jen o tři dny déle. Spontánnost se na záznamu hudby projevila pozitivně, na druhou stranu si někteří členové nedokázali na nahrávání vzpomenout. Byli v té době dost opilí. I takové pověsti přispívaly k démonickému kultu Black Sabbath.

V polovině 70. let se kapela rozdělila na dva tábory: proti sobě stáli kytarista Tony Iommi s bubeníkem Geezerem Butlerem a Ozzy Osbourne s baskytaristou Billem Wardem. Rozmíšky vyústily v odchod Osbourna, který se vydal na sólovou dráhu, provázenou propady i úspěchy. Nebýt jeho ženy Sharon, schopné manažerky, jež řídí jeho kariéru, Osbourne by se patrně upil k smrti.

Black Sabbath pokračovali bez Osbourna, který se načas vrátil, ale byl posléze ze skupiny vyhozen. V roce 1980 se stal novým zpěvákem Ronnie James Dio, bývalý člen kapely Rainbow, s ním kapela natočila desku Heaven And Hell.

Kvůli problémům s alkoholem vypadl ze sestavy dočasně bubeník Ward a byl nahrazen Vinniem Appicem. Black Sabbath táhli svou káru dál a zpěvu se ujal Ian Gillan. Nastalo období proměnlivých sestav, během kterého se "Sabaty" zpíval i Glenn Hughes, host na nové desce české kapely Monkey Business.

Od počátku 90. let se sváry mezi původními členy kapely urovnaly. Došlo i k několika příležitostným společným vystoupením, která vyvrcholila obnovením Black Sabbath v původní sestavě. Znovuzrozená kapela se představila v Praze v červnu 1998, ovšem bez nemocného Billa Warda.

Dnes tedy stane na pódiu kompletní sabbathovská čtyřka.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Poctu Haně Hegerové složil každý zpěvák podle svého naturelu

Koncert k 88. narozeninám naší nejvýznačnější šansonierky Hany Hegerové se nesl v duchu upřímně míněných slov obdivu a...

RECENZE: Kapela Opeth se opět až příliš zhlédla v minulosti

Někdejší drsní metalisté, dnes spíše zasnění hard rockeři Opeth vydali nové album In Cauda Venenum. Ambiciózní,...

O svých přáních nemluvím, abych je nezakřikl, svěřuje se Eros Ramazzotti

Zatímco sláva krajanů italského popového zpěváka Erose Ramazzottiho postupně uvadala, on se stále drží na špici. Čím si...

RECENZE: Straussova Žena bez stínu představuje vídeňský klenot

K 150. výročí Vídeňské státní opery připravila její dramaturgie nové nastudování Ženy bez stínu. Jen těžko si lze...

Najdete na iDNES.cz