Vlasta Redl posílá písně jako dopisy

  16:00aktualizováno  16:00
Dlouho a vytrvale píše své písně Vlasta Redl, jeden z nejlepších českomoravských písničkářů a šéf kapely Každý den jinak, se kterou právě vydává album Dopisy z květin. "Rádi se s muzikou vymazlujeme, snad je to na desce slyšet," říká Redl. "Vymazlování" trvalo šest let.

SOUTĚŽ O CD VLASTY REDLA ZDE

Redl, který kdysi hrál ve skupině AG Flek a s jehož hity Sbohem galánečko nebo Letiště vyrostlo několik generací posluchačů, vydal poslední studiové album v roce 1998. Uvedla se na něm jeho současná kapela Každý den jinak.

UKÁZKY Z ALBA ZDE

"Možná písničky déle vydrží, když je člověk dlouho píše. Víte, mě nebaví to, co by uměl každý. Naše muzika přináší i jazz a další vlivy, hodně si toho navymýšlíme. Rozhodně se nechceme v ničem omezovat," říká Vlasta Redl. Dvanáct skladeb, ve kterých se proplétá folk, tvrdší rock či lidové motivy, mu dává za pravdu.

Titulní píseň nechal Redl nazpívat Petru Šany Šanclovou, kterou prosazuje jako velkou naději domácí scény.

"Takovou píseň zazpívá nejlíp ona. Představoval jsem si příběh britského vojáka, který se vrací z kolonií a nechává tam holku. Strašně se těší domů, už ví, že se tam nikdy nevrátí. Dívka na něho stále vzpomíná. Posílá mu po indické řece květiny a on je doma vidí. Vypadá to jako zázrak, jako když člověk nahraje píseň a kdesi v Karlových Varech si ji někdo poslechne. Písně jsou vlastně dopisy," vysvětluje Vlasta Redl.

Podobně jako Karel Plíhal nebo Jaromír Nohavica stojí i tento písničkář mimo hlavní proud populární hudby a na sídle v Kobeřicích u Slavkova si dělá hudbu po svém. Folkaři mu kdysi vytýkali, že hraje na elektrickou kytaru, rockeři byli překvapeni jeho citem pro spojení bigbeatu s moravskou lidovou zpěvností.

"Mladší posluchači už necítí potřebu se žánrově omezovat. Chtějí slyšet muziku a bavit se. To mi docela vyhovuje," řekl Redl, když s kapelou objížděli letní festivaly.

K jeho stylu patří i smysl pro humor. Například v alkoholické valašské písni Rafajův zákon si pohrává s Archimédovým i Pascalovým fyzikálním zákonem. "Je uvedeno na obalu: Tlak v přenášených kapalinách se nemění a zůstává kolmý na plochu. Píseň je trochu dada. Hříček se objeví na desce víc, ale tak brutální už není žádná," dodává písničkář, který jinak nabízí spoustu křehkých témat. Třeba ve skladbě Moc dobře vím zpívá o tom, že člověk nosí po kapsách spoustu telefonních čísel, ale jakživ nikomu nezavolá. "Třeba by to rád udělal, ale říká si, jestli se to vůbec hodí," dodává Redl.

V písni Bůh s tebou, Ameriko, Redl náhle zvolá: "Alláh s tebou, Ameriko". "Neodpustil jsem si drobnou zlomyslnost. Ovšem tahle píseň nevznikla po 11. září 2001. Je stará skoro dvacet let a je to píseň o conquistě (dobývání Ameriky Španěly, pozn.). Původně jsem ji napsal pro představení Popfestival, které dělalo amatérské divadlo ve Zlíně. Z textu jsem zachoval jen slogan. Říkal jsem si, že asi budu napadán z konjunkturality. Ale já žádné aktuální písně nedělám. Jsem strašně pomalý. Záviděl jsem Jarkovi Nohavicovi, který rychle napsal Baníčku náš, nikdy tě neopustíme. Kolegové všechno stíhali, s tou tužkou žili na tepu doby, která se přes mě často převalila," říká Redl.

Čím může písničkář jako on obstát v nynější době, ve které se trendy i žánry střídají a pro začátečníky je těžké prorazit? "Člověk musí vyvinout soustředěný tlak, ty kapky nakonec jamku do skály udělají. Je to práce, kterou nemám moc rád, sebere mi spoustu energie, protože nerad mluvím o desce, která je už hotová. Nezávidím mladým kapelám. Na druhou stranu si můžou zpívat a hrát, co chtějí," míní Redl.

Muziku by dělal, i kdyby si k ní tolik lidí cestu nenacházelo. "Možná bych přitom musel ráno vstávat někam do práce. Dnes mají děcka devatenáct a už vydaly jednu nebo dvě desky. Když se s nimi bavím, říkám: To má ještě čas. Já udělal první dobrou desku, když mi bylo třicet," míní Redl. Další dobrou či výbornou deskou jsou i Dopisy z květin, jedno z nejrozmanitějších alb Vlasty Redla a kapely Každý den jinak.

Obal CD Dopisy z květin, které natočil Vlasta Redl

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musil. Bývalý tatér vystavuje v Praze

Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil, bývalý profesionální hokejista a tatér s přezdívkou Musa,...

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

VIDEO: Podívejte se na nový klip kapely Wohnout k písni Mandragora

Zpočátku se na trhlou čtveřici Wohnout dívalo tak trochu skrz prsty, ona zatím vyrostla ve svébytné těleso a dnes má už...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz