RECENZE: Vivaldianno je bombastické. Jako výchovný koncert na steroidech

  10:56aktualizováno  10:56
Nová podoba multimediální hudební show Vivaldianno Reloaded je vizuálně velkolepá a pompézní. To neznamená, že by zapomínala na muziku. Naopak. Dvě hodiny barokní hudby v moderním hávu návštěvníky vtáhne do minulosti a nepřipouští nudu ani na okamžik.

Pro posluchače odchovaného moderní muzikou není jednoduché posoudit, nakolik se Vivaldianno drží originálu. Ale zdá se, že tvůrci mnoho hudebních kompromisů nedělali.

Jistě, rocková sekce tu má důležité místo. Ale třeba ze začátku kytary skoro nešlo vnímat. Dostaly se ke slovu hlavně ve chvíli, kdy podpořily mohutnost některých Vivaldiho skladeb. A párkrát se tklivé kytarové sólo uplatnilo i v něžnějších polohách.

Fotogalerie

Po celou dobu barokní hudbu podtrhovala hlavně rytmika, v tomto případě plnohodnotná bicí souprava a také perkuse. Bylo zvláštní poslouchat místy spíš karneval v Riu než v Benátkách. Ale smyčce, jež samozřejmě hrály prim, udržely podstatu Vivaldiho skladeb pohromadě.

Samostatnou kapitolou potom je vizuální stránka koncertu, nebo lépe řečeno multimediální show, jak si Vivaldianno říká. Protože jestliže u mnoha vystoupení působí výprava jen jako nevypsaná soutěž o to, komu to bude blikat víc a rychleji, tady byla většina obrazového doprovodu naprosto účelná a dojem z večera by bez ní byl poloviční. 

Jednak povýšila představení nad přeci jen už trochu okoukaný koncept „orchestr sedí, hraje, a tím to končí“. Ale hlavně přivedla do Benátek 18. století i návštěvníka, u nějž by stejného efektu třeba samotná hudba nedosáhla.

Pro toto vše bylo představení více než příjemným zážitkem, Vivaldianno však přináší ještě dvě zásadní nadstavby. Především v průvodním slově (a Pierce Brosnan je tu jako vypravěč neodolatelný) přibližuje životní příběh Antonia Vivaldiho a k tomu seznamuje s jeho hudbou i diváka, který by sám od sebe možná do Rudolfina nešel.

Vivaldianno Reloaded

Místo konání: O2 arena, Praha

1. května 2019

Hodnocení­: 80 %

To první zvládá efektivněji než povinné hodiny hudební výchovy, to druhé i díky oné moderní a místy až přepjaté formě lépe než všechny výchovné koncerty. Navíc ve svatostánku klasické hudby se nejspíš nestane, že by se povedlo publikum na závěrečné skladby roztleskat do rytmu.

A ještě v jednom je projekt Vivaldianna dobrý. Podle ohlasů zjevně pomáhá na další frontě šířit dobré jméno české muziky ve světě. Je fajn, že se na několik koncertu zastavilo také doma, ač se tu na podobné žánrové mísení dívá leckdo skrz prsty.

Ta zhruba dvouhodinová show prostě nepřipouští nudu ani když rockerovi a neznabohovi vypráví příběh kněze pomocí jeho barokní hudby.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

RECENZE: Kapela Opeth se opět až příliš zhlédla v minulosti

Někdejší drsní metalisté, dnes spíše zasnění hard rockeři Opeth vydali nové album In Cauda Venenum. Ambiciózní,...

Mluvme spolu víc a nestyďme se za smutek, vzkazuje zpěvačka Lucie Bílá

Lucie Bílá prožívá velmi šťastné životní období. Potvrzuje to nejen v rozhovoru, ale také na novém albu Ta o mně, které...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

VIDEO: Xindl X rekapituluje a má nový výpravný videoklip

Písničkář a toho času rovněž jeden z protagonistů televizního pořadu StarDance Xindl X bilancuje výběrovým albem Anděl...

Najdete na iDNES.cz