Vítěz X Factoru Zonyga dodělává debutovou desku plnou rocku

  10:10aktualizováno  10:10
Vítěz televizní pěvecké soutěže X Factor dokončuje ve studiu muzikantů Michala Dvořáka a Jiřího Janoucha nové skladby. "Jsou rockové, ale nechybí ani nu metal," říká Jiří Zonyga. Své částečně i autorské album představí počátkem října.

Jiří Zonyga | foto: SONY BMG © Tomáš Martínek

Nebýt soutěže X Factor, někde by teď za volantem kamionu brázdil dálnice. Místo toho tráví čtyřiačtyřicetiletý Jiří Zonyga z Břeclavi poslední týdny v pražském nahrávacím studiu a finišuje se svou debutovou deskou.

"V podstatě je z osmdesáti procent nahraná i nazpívaná a v této chvíli míří na finální míchačku, kde se dostane do podoby, v níž už by mohla vyjít," vysvětluje Jiří Zonyga. Jemu chybí ještě nazpívat dvě písničky. "Nebo možná ještě tři, to musíme dořešit," říká sympatický urostlý zpěvák, který v soutěži přesvědčil silným hlasem.

Přestože je Zonyga naprosto nepřehlédnutelný, při osobním setkání člověka skoro napadne, že hlas, kterým zpívá, snad ani nepatří jemu. Mluví nevýrazně, téměř potichu. Až po pár minutách začne být jeho hlas silnější a jistější a začnete v něm cítit tu sílu, kterou ohromuje lidi z pódia.

S hotovými písněmi je prý doslova "strašně spokojený". Stejně jako s lidmi, kteří mu s deskou pomáhají. Vybrala je vydavatelská firma Sony BMG, která se soutěží spolupracovala - s producenty desky Jiřím Janouchem a Michalem Dvořákem si prý vyloženě padli do noty.

"Ti dva přišli hned na první sezení. Věděl jsem, že Jiří Janouch je kytarista od Anny K. a že Michal Dvořák hrál v Lucii. Jejich profesní kvality jsem tedy poznával až ve studiu, kde oba dělají velký kus poctivé práce," tvrdí Zonyga.

A s úsměvem dodává: "Jirka mi dokonce poskytl azyl a nechává mě u sebe přespávat, když jsem v Praze. Tak snad se jim se mnou spolupracuje stejně dobře jako mně s nimi, zatím si nestěžovali." Při práci mezi nimi prý vždy zvítězí rozumná domluva a stejně jednoduchá byla i domluva se Sony BMG.

Zonygu podle jeho slov do ničeho nenutili - mohl si tak zcela svobodně vybírat, co natočí. "Bylo jasné, že budou chtít, aby se skladby hrály v rádiích, takže jsem nečekal, že natočím nějakou trashmetalovou desku. Neměl jsem ani pocit, že by to musela být zásadně nějaká strašná tvrďárna," říká s tím, že zatím bezejmenné album má podle něho hlavně široký záběr.

Posluchači na desce najdou jak rychlejší, tak i pomalejší skladby. "Je to především rock, ale je tam i numetal a poprock, k tomu přidejte dvě balady a něco z lidových motivů," vysvětluje Zonyga, který si na desku napsal dvě skladby - třeba baladu Týdny.

V šuplíku mu prý doma leží ještě štos písniček, ale chtěl, aby deska byla barevnější, takže ji neměl v úmyslu dělat čistě autorskou. "S hudbou jsem neměl vůbec problémy, ale odmítl jsem pár textů. Chci zpívat o normálních věcech, přišlo mi v mém věku divné zpívat, že mi končí prázdniny a že se rozcházím s nějakou dívkou, to zpívat nebudu," dodává.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

VIDEO: Výjimečně ploužák. Pipes and Pints představují nečekaně baladu

Kapela Pipes and Pints

Celticrocková kapela Pipes and Pints vydává klip k písni Shadow On Your Wall z nedávno vydané desky The Second Chapter....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz