Víkend patří festivalovým obrům

Stala se z toho tradice: léto co léto se potkávají ve stejném termínu dva velké festivaly, které zakořenily v devadesátých letech. Zatímco Zahradu vystavěl Michal Jupp Konečný na tradici folkové a trampské Porty, jíž dělal dříve dramaturga, českobrodská přehlídka Rock For People vychází z domácího big beatu.

Dodnes se oba festivaly napájejí hlavně z domácích zdrojů, rostou do šířky a usilují o přízeň široké masy publika. Letos pořadatelé Zahrady očekávají až 160 kapel či písničkářů, přehlídka Rock For People inzeruje 130 skupin.

Podhoubí muzikantů si Zahrada pěstuje organizováním výběrových konkurzů, do kterých se letos přihlásilo asi pět set skupin. Nejlepší z nich pak vystoupí na scénách Zahrady, kterou letos obohatí například spontánní Gamba Blues Band nebo soubor pětatřiceti holandských námořníků.

„Zahrada asi nebude festival s masivní zahraniční účastí, znamenalo by to zřejmě výrazné zvýšení vstupného,“ míní Michal Konečný. Naopak pořadatelé Rock For People se zahraniční konfrontací počítají a stále ji posilují. Své americké a evropské hosty včetně kapel Cypress Hill, Therapy?, Levellers nebo dýdžeje Junkieho XL rozmístili na hlavních scénách.

V provozu obrů by neměly zaniknout ostřeji vyprofilované přehlídky. Zatímco ostatní festivaly loví své hosty spíš na Západě, Litoměřický kořen se zaměřil také na umělce z Východu. Letos pořadatelé pozvali například ukrajinskou kapelu Aktustic nebo výtečnou slovenskou formaci Tornádo Lue. V nabídce nechybějí další originální kapely - Ahmed má hlad nebo Majerovy brzdové tabulky.

Básník Ivan Martin Jirous, řečený Magor, je patronem a spolupořadatelem festiválku Magorovo Vydří, který nese ducha českého undergroundu. A písničkářská Porta, matka mnoha folkových festivalů, která začala již včera, se uchýlila do Jihlavy, kde potrvá až do soboty.

Rekordních 10 tisíc fanoušků rocku zavítalo na 7. ročník festivalu Rock for People v Českém Brodě na Kolínsku, 7. července 2001

Fotografie z festivalu Rock for People v Českém Brodě z roku 2001.

Skupina - 123 minut na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).

Zpěvačka Lenka Dusilová na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).

Skupina Mig 21 na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).

Publikum na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).

Pro pořadatele festivalu Rock For People bylo počasí a bláto zdrojem problémů, někteří fanoušci si ho však docela užívali.

Skupina Tři sestry na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).

Skupina Wohnout na festivalu Rock For People v Českém Brodě (4. - 6. července 2002).