VIDEO: Tichá dohoda zasnoubila Chemical Brothers s hippies

  13:57aktualizováno  13:57
Skupina Tichá dohoda, která nedávno vydala nové album coververzí Kladno Manchester, přichází s novým klipem. Je na skladbu Setting Sun, původně od Chemical Brothers, a je plný odkazů na hippies a underground.

Tichá dohoda v klipu Setting Sun | foto: PR

Autorem scénáře klipu je kapelník Tiché dohody Dan Šustr spolu s režisérem Michalem Špirkem a autorem scény Ondřejem Lipenským. Ústřední postavou klipu je „psychedelický guru“, kterého ztvárnil Jaroslav Havelka, známá postavička českého undergroundu. Jeho prostřednictvím se účastníci večírku přenáší někam do roku 1969 a zažívají psychedelický mejdan tak trochu v duchu Formanovského pojetí muzikálu Hair.

Tichá dohoda na sebe bere podobu květinové kapely. Vedle dobových kostýmů, rekvizit jako lávové lampy či mikrofonu, na který zpívali Plastic People of the Universe, účinkuje v klipu i bílý králík – symbol a narážka na nejslavnější psychedelickou skladbu všech dob – White Rabbit od Jefferson Airplane.

Zvuk nahrávky vrací původně taneční skladbu v čase do psychedelického a undergroundového aranžmá. Spojitost s beatlesovským Tomorrow Never Knows není náhodná. Kakofonické tahy houslí (hostující Marta Věchetová, dcera zakladatele trutnovského festivalu) nechávají vzpomenout na skladby Velvet Underground (Venus in Furs).

Speciálním hostem klipu je mladá písničkářka Adéla Jonášová, dcera známé folkové zpěvačky Pavlíny Jíšové. Adéla v úvodu hraje a zpívá největší hit Tiché dohody Večírek osamělých srdcí z jejího posledního řadového alba z roku 1997. Tato skladba a její civilní prezentace v úvodu vytváří propojení mezi starší a novou tvorbou skupiny a zároveň rámec stylizace klipu a časového posunu mimo realitu.

Tichá dohoda v klipu Setting Sun

Tichá dohoda v klipu Setting Sun

Přestože byla Tichá dohoda odjakživa řazena ke kytarovému popu, k undergroundu měla vždy blízko. Ostatně, její úspěšné album z roku 1992 neslo název UnderPop. Na následujícím albu UnplugGag se objevila mj. i coververze skladby All Tomorrow ́s Parties od Velvet Underground, a kapela koncertovala na řadě vysloveně „androšských“ festivalů.

Album Kladno Manchester, obsahující coververze skupin manchesterské scény vyšlo 13. dubna na CD a 2. listopadu vyjde i ve vinylové verzi. Skupina pokřtí album 11. listopadu v pražské Malostranské besedě a o dva dny později na Kladně v klubu Auto Da Fé. Potom se vydá na klubové na miniturné.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu

Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice...

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz