Vanessa po mnoha letech vstala z mrtvých a volá: Ahoj, chcípni!

  12:15aktualizováno  12:15
Významná česká kapela 90. let Vanessa se vrací na hudební scénu. V produkci Alexandera Hackeho (Einstrürzende Neubauten) připravuje nové album. Prvním singlem a klipem bude píseň s názvem Ahoj, chcípni!.

Miroslav Papež (Moimir Papalescu) | foto: Manipulation Records

Vanessa (pod původním názvem Vanessa del Rio) vznikla v kvasu samého začátku 90. let a po krátkém období hledání se vrhla na styl, který udávala zpočátku především západní Evropa, posléze i Spojené státy a Kanada a kapely typu Front 242, Nitzer Ebb, Front Line Assembly, Ministry či Nine Inch Nails. Tedy tvrdou elektronickou hudbu s prvky industriálu a punku, nazývanou electronic body music (EBM).

Ve své době měla Vanessa pověst velmi drsného souboru nejen hudebním projevem, ale také životním stylem, kterou přiživovala naturalistickými texty, bez servítků pracujícími mimo jiné s drogovými tématy. Jako jedna z prvních domácích klubových kapel měla propracovanou image a při koncertech využívala mimohudebních prvků (projekce apod.).

Hlavními osobnostmi Vanessy byli zpěvák Samir Hauser a klávesisté, resp. elektroničtí operátoři Dan Rodný a Miroslav Papež. Po rozpadu kapely se všichni věnovali vlastním projektům. Nejviditelnější z nich byl bezpochyby Papež, který pod pseudonymem Moimir Papalescu vedl několik kapel, z nichž nejznámější byli Nihilists. Samir Hauser zase zaznamenal klubovou popularitu zejména se svým alter egem jménem Bruno Ferrari.

Základní trio také 10. dubna tohoto roku vyvěsilo na server bandzone.cz stručnou zprávičku v tomto znění: "Pracujeme na nových skladbách...Samir Hauser, Miroslav Papež, Daniel Rodný." O pár dní později následovalo oznámení: "Členem Vanessy se stal bubeník Jaroslav Stuchlý (jinak také Majklův strýček, Maradonna Jazz) a producent Jakub Horák. Na grafické koncepci nového alba bude pracovat výtvarník Adolf Lachman. Tím je Vanessa tým kompletní."

Chystané album, které v těchto dnech vzniká v soukromých studiích Papeže a Rodného, vydá nezávislá značka X Production a jeho producentem je mimořádně uznávaná osobnost evropské hudební scény, Alexander Hacke, hlavním úvazkem kytarista berlínských Einstürzende Neubauten. Album by mělo vyjít na přelomu listopadu a prosince.

Jako první singl a videoklip zvolila obnovená Vanessa skladbu, která napovídá, že se hodlá i nadále držet textové nekompromisnosti: Ahoj, chcípni!. Tomu ostatně nasvědčují i avizované tituly některých dalších písní, například Misantrop v Praze, Spolkni ďábla, Fízl na speedu nebo Den, kdy jsme ztratili koule.

Režisérem nového videoklipu bude David Jahn, jenž je především znám jako tvůrce dokumentu H. R. Giger Revealed, kde figuruje také jako producent, autor hudby a scénárista. Je také přímým žákem a spolupracovníkem právě "otce" filmového Vetřelce H. R. Gigera.

Na klipu se ovšem také výtvarně podílí další významná osobnost Brian Wade. Ten proslul svou prací na dlouhé řadě slavných filmů, mimo jiné Terminator, Gremlins, Noční můra z Elm Street IV, Letopisy Narnie 2, Van Helsing či Hellboy.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

Najdete na iDNES.cz