Vanessa po mnoha letech vstala z mrtvých a volá: Ahoj, chcípni!

  12:15aktualizováno  12:15
Významná česká kapela 90. let Vanessa se vrací na hudební scénu. V produkci Alexandera Hackeho (Einstrürzende Neubauten) připravuje nové album. Prvním singlem a klipem bude píseň s názvem Ahoj, chcípni!.

Miroslav Papež (Moimir Papalescu) | foto: Manipulation Records

Vanessa (pod původním názvem Vanessa del Rio) vznikla v kvasu samého začátku 90. let a po krátkém období hledání se vrhla na styl, který udávala zpočátku především západní Evropa, posléze i Spojené státy a Kanada a kapely typu Front 242, Nitzer Ebb, Front Line Assembly, Ministry či Nine Inch Nails. Tedy tvrdou elektronickou hudbu s prvky industriálu a punku, nazývanou electronic body music (EBM).

Ve své době měla Vanessa pověst velmi drsného souboru nejen hudebním projevem, ale také životním stylem, kterou přiživovala naturalistickými texty, bez servítků pracujícími mimo jiné s drogovými tématy. Jako jedna z prvních domácích klubových kapel měla propracovanou image a při koncertech využívala mimohudebních prvků (projekce apod.).

Hlavními osobnostmi Vanessy byli zpěvák Samir Hauser a klávesisté, resp. elektroničtí operátoři Dan Rodný a Miroslav Papež. Po rozpadu kapely se všichni věnovali vlastním projektům. Nejviditelnější z nich byl bezpochyby Papež, který pod pseudonymem Moimir Papalescu vedl několik kapel, z nichž nejznámější byli Nihilists. Samir Hauser zase zaznamenal klubovou popularitu zejména se svým alter egem jménem Bruno Ferrari.

Základní trio také 10. dubna tohoto roku vyvěsilo na server bandzone.cz stručnou zprávičku v tomto znění: "Pracujeme na nových skladbách...Samir Hauser, Miroslav Papež, Daniel Rodný." O pár dní později následovalo oznámení: "Členem Vanessy se stal bubeník Jaroslav Stuchlý (jinak také Majklův strýček, Maradonna Jazz) a producent Jakub Horák. Na grafické koncepci nového alba bude pracovat výtvarník Adolf Lachman. Tím je Vanessa tým kompletní."

Chystané album, které v těchto dnech vzniká v soukromých studiích Papeže a Rodného, vydá nezávislá značka X Production a jeho producentem je mimořádně uznávaná osobnost evropské hudební scény, Alexander Hacke, hlavním úvazkem kytarista berlínských Einstürzende Neubauten. Album by mělo vyjít na přelomu listopadu a prosince.

Jako první singl a videoklip zvolila obnovená Vanessa skladbu, která napovídá, že se hodlá i nadále držet textové nekompromisnosti: Ahoj, chcípni!. Tomu ostatně nasvědčují i avizované tituly některých dalších písní, například Misantrop v Praze, Spolkni ďábla, Fízl na speedu nebo Den, kdy jsme ztratili koule.

Režisérem nového videoklipu bude David Jahn, jenž je především znám jako tvůrce dokumentu H. R. Giger Revealed, kde figuruje také jako producent, autor hudby a scénárista. Je také přímým žákem a spolupracovníkem právě "otce" filmového Vetřelce H. R. Gigera.

Na klipu se ovšem také výtvarně podílí další významná osobnost Brian Wade. Ten proslul svou prací na dlouhé řadě slavných filmů, mimo jiné Terminator, Gremlins, Noční můra z Elm Street IV, Letopisy Narnie 2, Van Helsing či Hellboy.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

RECENZE: ABBA a Ramones v podání zpěváka Beach Boys? Proč ne

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Při zběžném pohledu na track list nové desky 12 Sides of Summer, již vydal Mike Love z Beach Boys, to vypadalo jako...

Najdete na iDNES.cz