Valašský frgál: déšť i nezájem

  12:57aktualizováno  12:57
Festival Valašský frgál, který se uskutečnil ve Vizovicích, poznamenal déšť a také malý zájem diváků. Do areálu vizovické likérky jich přišlo na šest set. Hlavní organizátor a kapelník skupiny Fleret Zdeněk Hrachový si nestěžoval.
Pavlica na zkoušce evangelia

Pavlica na zkoušce evangelia - Jiří Pavlica se rozcvičuje před večerním koncertem v basilice na sv. Kopečku | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Frgál se uskutečnil podle očekávání a v pohodě. Přijely všechny kapely a lidé, kteří přišli, byli nadšení," říká Hrachový. Jeho samotného nejvíc potěšilo vystoupení divoké rumunské-maďarské dechovky Fanfara Komplexa, které rozdováděla poslední vytrvalce po druhé hodině v noci.

Valašský frgál zahájila v sobotu 12 minut po poledni kapela Docuku, nominovaná na letošního Anděla v kategorii world music. Po valašskomeziříčské formaci zazněla keltská hudba v podání irsko-české kapely Dún An Doras, zahrály také slovenské skupiny Hrdza a Družina. Největším lákadlem odpoledního bloku byla kapela Hradišťan Jiřího Pavlici.

Zábavu rozproudil domácí Fleret, který začal hrát před osmou večer. Málokdo by na Frgálu čekal skupinu Bůhví, v níž hraje i moderátor loňské soutěže Česko hledá SuperStar Ondřej Brzobohatý. "Myslím, že by tahle muzika seděla spíš do nějakého klubu, ale jinak je to pro mě docela příjemné překvapení," podotkl Ivan Horský, jeden z návštěvníků festivalu.

Bůhví přivezli do Vizovic déšť. Zprvu sice jen mírný, ale když se na pódiu začali chystat polští Buraky, změnil se v prudkou bouřku. Přesto v dešti pod pódiem na podmanivé balkánské, cikánské a polské lidovky v podání sedmičlené kapely dovádělo několik desítek nejotrlejších posluchačů.

Během celého vystoupení skupiny Buraky ale déšť neustal a tak se většina diváků tlačila ve stanu Velkopopovického Kozla. Kromě jediného se sbalily a odjely i všechny stánky s občerstvením.

Pršet přestalo, až když hrál předposlední účinkující - kapela Laura a její tygři. Ještě před několika lety by bylo věcí nevídanou, aby na spíše folkově laděném festivalu hrála Laura a její tygři jako jedna z hlavních hvězd. Otevřenější jsou i diváci, kteří na Frgál přijíždějí.

Ti, kteří vydrželi a neutekli před deštěm, si užívali toho nejlepšího, co letošní Frgál naservíroval. Po pozoruhodné směsici rocku, funky a jazzu Laury a jejích tygrů gradoval závěr festivalu díky balkánské smršti, která si říká Fanfara Komplexa.

Přestože návštěvníků letos nepřišlo tolik, kolik by si přál, chce hlavní organizátor Valašského frgálu Zdeněk Hrachový pojmout další ročník festivalu v podobném duchu.

"Za sedmnáct předcházejících ročníků jsem vyčerpal všechny hvězdy folku a country u nás. Ale hlavně: dobré nové kapely se v těchto žánrech neobjevují a já nechci zvát pořád dokola tytéž muzikanty, chceme objevovat pořád nové věci," vysvětluje Zdeněk Hrachový odklod od folkových kořenů Valašského frgálu.

Zdeněk Hrachový věří, že příště se mu podaří přilákat do Vizovic víc lidí. Podle něj je jedním z hlavním handicapů festivalu prostředí vizovické likérky. "Oproti jiným festivalům v přírodě je to skutečně znát. U Jelínka je velmi dobré zázemí, ale pořád je to jen továrna," říká.

Proto chce příště betonové dějiště Frgálu návštěvníkům zpříjemnit. "Chceme také udělat i nějaký doprovodný program, třeba šermířská vystoupení. Nebudeme lidi lákat jen na muziku, zkusíme jim nabídnout víc," dodal Zdeněk Hrachový.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Najdete na iDNES.cz