RECENZE: Neckářova deska je dobrá. Měla a hlavně mohla být ale výborná

  1:44aktualizováno  1:44
Václav Neckář si nové album zasloužil jako málokdo. Jeden z kdysi takzvaných prvoligových českých popových zpěváků, to si přiznejme, poněkud upadal v zapomnění. A jako jeden z nemnoha své generace vsadil u titulu Dobrý časy na převážně o jednu generaci mladší spolupracovníky.

Václav Neckář | foto: Dušan Tománek

Václav Neckář: Dobrý časy (obal alba)

Nebelovská Půlnoční byla jednoznačným hitem loňského podzimu. O jejím "zlidovění" svědčí mimo jiné i to, že se rychle vyrojilo hned několik jejích parodií (ten youtubeový mash-up s textem Mládkova Jožina z bažin je za všechny peníze – jestli ho neznáte, rozhodně si ho dohledejte!). Jak se na tenhle comebackový song tvůrčímu týmu, zosobněnému Dušanem Neuwerthem a Jaromírem Švejdíkem, podařilo navázat?

V zásadě dobře. Stručné album ve stopáži klasické LP desky (na které zanedlouho ostatně vyjde) má opravdu okouzlující atmosféru, kterou nastavuje už velebné piáno v úvodní písničce Tajemství. Zaplať tisíckrát Bůh, že se tvůrci i interpret samotný ubránili křečovitým polohám, které Neckáře v minulosti občas provázely, na jedné straně až "bubblegumově" popová, na druhé pseudorocková s metalistickým křivákem. Tenhle zpěvák byl přece vždycky nejsilnější v "příbězích, písních a baladách", jak zní titul jeho slavného trojalba.

Václav Neckář

Formy písniček i jejich aranžmá jsou bez ohledu na počet nástrojů převážně folková (kdo současného Neckáře řadí k country, spadl z višně, s tou skutečně kromě využití některých v country používaných nástrojů nemají písničky nic společného). Kdybychom rozebírali jednotlivé složky, najdeme možná ale i trochu překvapivé odkazy, jako třeba "vrnící" varhany v Bejvávalo (Dobrý časy) nebo Hledal jsem Tě Pane, které jako by vypadly z nahrávek Nicka Cavea z období alba The Good Son. Ale to je jistě jen náhodná stopa.

Fotogalerie

Vesměs velmi volná tempa písní jsou jistě i dána momentálními možnostmi zpěváka, to ale vůbec není na závadu. Období, kdy Neckář na pódiu metal kozelce, by bylo dávno pryč, i kdyby neměl za sebou těžké zdravotní problémy. A nějaké "hurá-akce" by v jeho věku tak jako tak působily absurdně. Po hudební stránce, kterou povyšuje i elitní muzikantská sestava ve studiu, se Neuwerthovi se Švejdíkem – a také zpěvákovu bratru Janovi, který se jako jediný ze "staré party" nahrávání podstatnou měrou účastnil – povedlo album takřka na sto procent.

A to nejen náladou, která v takto zvoleném repertoáru je možná důležitější než samotné "noty", ale i jemnou melodickou stavbou. Ta sestává obvykle jen z několika tónů, vyžaduje vícenásobný poslech (čert ví, kolik takzvaných hitů pro FM rádia se při tomto přístupu má šanci z desky vyloupnout, ale tenhle pohled s kvalitou samou nemá nic společného), ovšem napotřetí, napočtvrté se do paměti vryje spolehlivě.

Václav Neckář (vpředu) s tvůrčím týmem alba Dobrý časy: (zleva) Dušanem...

Václav Neckář (vpředu) s tvůrčím týmem alba Dobrý časy: (zleva) Dušanem Neuwerthem, Jaromírem Švejdíkem a Janem Neckářem

To, o čem lze v tomto projektu diskutovat a co lze také nepřijmout, jsou některá místa Švejdíkových slov. Není důvod Neckářovi nevěřit krystalicky čisté a naprosto přímočaré texty, ať už se tak či onak týkají duchovní reflexe (kromě Půlnoční nejsilněji Hledal jsem Tě Pane), nostalgie za mládím nebo vztahových konců. Snad vůbec nejprostší položka alba Tohle není píseň o lásce je vlastně možná jeho vůbec nejsilnější výpovědí.

Václav Neckář

Problém nastává, když Švejdík vloží Neckářovi do úst strofy nebo jen slova, která tomuto už od pohledu křehkému interpretovi prostě nelze uvěřit. Představa, že zhrzený zpěvák kdesi v hospodě "pije až do rána" (Na Rafandě) nebo že mládí strávil u lahve vína a cigaret (Bejvávalo/Dobrý časy) je naprosto absurdní. Stejně tak jako mu z úst ne a nejdou slova jako "prachy" nebo "fotr" v tragickém příběhu Noční vlaky.

Tyto v podstatě detaily by se daly odmávnout tím, že "je to jenom pop", ve kterém každé druhé slovo může padnout pod stůl. Ale to by možná platilo pro album jiného zpěváka a jiného tvůrčího týmu. V kontextu jinak povedeného alba sráží celkový dojem každá maličkost. Což, kolem a kolem vzato, svědčí především o tom, že akcie Václava Neckáře a jeho kolegů mají momentálně velmi vysokou hodnotu. A neměly by o ni přicházet zbytečnými lapsy.

Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: Michael Bublé v Praze vtipkoval a opěvoval lásku

Michael Bublé v pražské O2 areně (17. září 2019)

Pop-swingový elegán Michael Bublé kráčí ve šlépějích svých oblíbenců Franka Sinatry nebo Nat King Colea. Předvedl...

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

RECENZE: Iggy Pop se osvobodil od rocku, občas se však zadýchává

Punkový kmotr Iggy Pop koncertoval 22.6. 2013 ve Frýdku Místku se svou slavnou...

Nové album Iggyho Popa s názvem Free je ideální poslechovou záležitostí pro nadcházející podzimní dny. Jde o sbírku...

Najdete na iDNES.cz