Vacík z Tam-Tam Orchestra: Karneval v Riu je mazec, adrenalin a hlavně samba

  12:03aktualizováno  12:03
Deset let na scéně, třetí album Sambista v obchodech a velká narozeninová oslava pevně zapsaná v kalendáři. Tam-Tam Orchestra slaví. Miloš Vacík popsal přípravy v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Miloš Vacík při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: David Votruba, iDNES.cz

Odpovědi miloše vacíka najdete zde

Když se ze srdeční záležitosti stane koníček a postupně velký kůň, nemůže si člověk přát nic lepšího. Přesně takhle se proměnila láska Miloše Vacíka ke kubánským a brazilským rytmům. Fanoušek divokých rytmů pro čtenáře iDNES:cz popsal i svůj zážitek z karnevalu v Riu.

"Ano, je ‚mazec‘. Tisíce lidí v ulicích, kočky, psy, masky nosí všichni a všude, adrenalin - a hlavně samba," napsal v chatu se zasněným výrazem.

Tam-Tam OrchestraTam-Tam Batucada

V Česku nejprve založil Tam-Tam Orchestra, porevolučního průkopníka dosud méně známých rytmů. "Začali jsme hrát a já jsem postupem času zjistil, že jen hraní nestačí. Ona to totiž byla taková osvěta. My jsme přijeli se sambou, hodinu jsme hráli jen na bubny a lidi na to koukali a nevěděli, co dělat," vzpomínal v rozhovoru pro iDNES.cz Vacík.

Později se z ní etabloval jeden z nejpopulárnějších souborů ve svém žánru. "Postupem času jsem zjistil, že mám dva typy programu, a tak jsem je rozdělil. Tam-Tam Orchestra je soubor s harmonickými nástroji a Tam-Tam Batucada jsou jen bubeníci. Poté jsem otevřel i školu samby. Křest nové desky Sambista projekty opět spojí. "Sambista je mnohem divočejší, více perkusí, bubnů, žádná elektronika, loopy. Vše je živé, více přírodní," řekl o desce kapelník.

Tam-Tam OrchestraKmotrem právě vydaného alba bude hudebník a producent Michal Dvořák. Jeho výběr není zdaleka náhodný. Právě láska k etnické hudbě svedla oba hudebníky dohromady na několika projektech.

Křest se koná 17. dubna v pražské Akropoli. "Tam-Tam Orchestra bude poháněn celou dobu dvaceti bubeníky ze školy samby - Tam-Tam Batucada, dechová sekce - dvě trumpety, dva trombóny, dva kytaristi, dvě basy, jako host kamarád Kubánec Jorge Concepcion, tanečníci z Tradicion," vyjmenoval Vacík hosty, které zachytí kamery. Koncert bude později vydán na DVD.

Poslechněte si, jak Tam-Tam Orchestra vyznala lásku sambě

Skupina Tam-Tam Orchestra slaví deset společného hraní. K narozeninám si nadělila nové album Sambista, které vychází 13. dubna. Portál iDNES.cz z něj nabízí ochutnávku.

Kromě "Tam-Tam projektů" Vacík spolupracoval na nahrávkách či vystupoval s řadou umělců - napříč žánry. Jména jako Druhá Tráva, Boom Band, -123minut, Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jana Koubková, Jiří Pavlica, Ida Kelarová, Petr Hapka, Milan Svoboda, Hana Hegerová zastupují jen některé z nich.

Zároveň je i pravidelným hostem Sletu bubeníků. "Je to hudební dobrodružství, kdy potkávám zajímavé bubeníky z celého světa - Afrika, Amerika, Japonsko, Evropa, Nový Zéland... Co hudebník to osobnost, to osobitý přístup k hudbě a rytmu. Je to obohacující a moc mne to baví," řekl speciálních akcích.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si ukázky z Balkanizace, Mr. Loco tu zpívají česky

Kapela Mr. Loco

V pátek 14. června vyšlo druhé studiové album kapely Mr. Loco s názvem Balkanizace. Na rozdíl od prvotiny Balkan Trip z...

KOMENTÁŘ: Věk osvobozuje. Jeho Excelence Karel Gott má cenu za dialog

Karel Gott se udílení mezinárodních cen nadace Trebbia neúčastnil poprvé, na...

Člověk musí být opravdu mimořádně velkorysý mecenáš, aby si na dobročinné aukci koupil obraz od Kateřiny Brožové; jak...

Legendární Phil Collins vystoupí příští týden v Praze, získejte lístky zdarma

Phil Collins

Phil Collins chtěl už před časem odejít do důchodu. Naštěstí si to rozmyslel a vrátil se sérií vyprodaných evropských...

Najdete na iDNES.cz