Učili jsme frontmana Coldplay česky. „Díky? To je divný,“ divil se

  3:11aktualizováno  3:11
Před týdnem se fanoušci britské skupiny Coldplay netrpělivě vypravovali do Edenu, aby se nechali omámit pestrobarevnou podívanou, doprovázející popové hity 21. století. Prozradíme vám, jak to vypadalo v zákulisí deset minut před jejím zahájením.

Kapelu najdete mezi fanoušky. Basák Guy Berryman stojí zcela vpravo, frontman Chris Martin vykukuje uprostřed zadní řady, kytarista Jonny Buckland se kření vlevo. Bubeník Will Champion klečí v dolní řadě. | foto: EMI

Členové Coldplay si našli chvilku a potkali se s fanoušky a vítězi soutěží. "Klidně si už teď napište, že je úžasnej," špitla v chodbě Monika Hryzláková, která hrála o setkání s iDNES.cz, a podívala se na svou kamarádku. "Naši kluci už jsou vevnitř. Tohle jsme si prostě my dvě musely užít samy," dodala.

Coldplay v Edenu

Recenze iDNES.cz

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Zatímco jiné kapely si ohňostroj a konfety schovávají na závěr svých vystoupení, britští Coldplay si to vyplácali hned v prvních minutách. A přesto zbylo dost. Tedy přesně tolik, aby po koncertě lidé seděli v barevných papírcích a odmítali jít domů.

Spolu s dalšími si na své oblíbence musela počkat necelou půlhodinku. "Seřaďte se a vyzkoušejte si fotku nanečisto," dirigovala skupinu sympatická černoška z managementu. Přestože se zdála velmi zaneprázdněná, pečlivě sledovala každý náš pohyb. "A hlavně se usmívejte. Vždyť je to přece zábava," hecovala partičku zvědavců.

"Už jdou, už jdou. Budeme tleskat, ne?" ozvalo se z hloučku. Nikdo nestihl odpovědět a už se plácalo rukama. Dorazila celá kapela, frontman Chris Martin vykoukl jako poslední. Členové kapely si se všemi podali ruku, jen ten Martinův stisk byl tak trochu leklý. Proč? Vysvětlení není tak složité. Jako člověk, který se živí hraním na hudební nástroje, se logicky bojí pevnějšího přivítání. A tak ruku nabízí povýšeně shora a nerad se mačká. Dokonce i mírně ucukne, když mu na hřbet pravačky položí druhá osoba svou levačku a snaží se srdečně poděkovat za ... cokoliv.

"Fotíme," zazněl povel. Všichni se naskládali do nacvičené polohy a roztáhli koutky od ucha k uchu. Martin se opět překvapivě nehrnul za děvčaty, stoupl si do zadní řady mezi nejvyšší chlapy, objal je a pouze vystrčil hlavu tak, aby ho fotograf pohodlně našel v hledáčku.

Třicet vteřin a bylo po všem.

"Jak se řekne good evening česky?" otočil se Martin na kluky.
"Dobrý večer. Do-brý ve-čer," opakovali jsme snad desetkrát.

"A co thank you. Jak říct tohle?" chtěl vědět partner oscarové herečky Gwyneth Paltrowové.
"Díky! Dí-ky!" vystřelili jsme z úst.
"Dí-ky? To je ale pěkně divný. Není to něco jako blbouni, nebo naser... si?" chtěl se Martin ujistit.
"Neee, vůbec. Díky znamená thank you," ujišťovali jsme ho.
"Tak jo, budu vám to věřit," dodal Martin a začal si to nahlas přeříkávat.

Coldplay v Praze

Kdo byl v Edenu, ví, že jsme ho to naučili dobře. Do mikrofonu to zakřičel hned v prvních minutách, ale také když dav chválil za pěkný zpěv.

Zda to umí i ve švédštině, dánštině, němčině, francouzštině, španělštině, portugalštině a dalších jazycích ze zemí, kam Coldplay na turné zavítají, těžko říct. Ale byl by to frajer.

Coldplay evidentně udělali na Česko dojem. V recenzích i na blozích se v drtivé většině chválilo, v hudebních obchodech se de luxe verze vinylů objevily v předních řadách, klasická CD se vystavují v sekci Bestsellery.

"Na iTunes vystoupení katapultovalo kompletní diskografii Coldplay do první patnáctky. Alba Mylo Xyloto, A Rush Of Blood To The Head, Parachutes a X&Y jsou dokonce v Top 10. Aktuální singl Princess of China s hostující Rihannou poskočil na čtvrtou příčku," uvedl za hudební vydavatelství EMI Libor Lisý.

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Coldplay (Praha, 16. září 2012)

Až se zase čísla vrátí k normálu, zůstane kromě desek a mp3 jen ten náramek (blikající pásky nafasovali na pražském vystoupení kapely všichni u vchodů proti vstupence).

Domácí kutilové už ho rozzářili sami i bez techniků Coldplay. Fanouškům zbývá jen sen. Co kdyby ho rozblikali jen tak, na dálku? Třeba o Vánocích?

Taky byste pod stromečkem čekali na signál?

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY S AJ - PLASTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz