V Roxy vybuchl reaktor Asian Dub Foundation verze Punkara

  14:34aktualizováno  14:34
České kluby i festivaly navštěvuje skupina Asian Dub Foundation pravidelně. A tak záhy po vydání novinky Punkara opět přijela se svou zvláštní směsicí lámaných beatů, dubu, hip hopu a ragga zahalenou do osobitého indicko-pakistánského kabátku.

Asian Dub Foundation | foto: EMI

Fanoušci se dočkali ve čtvrtek 13. listopadu v pražském klubu Roxy. Lehce po osmé hodině vstoupila na pódium šestice, která se chtěla bavit společně s publikem. To nebylo ani v nejmenším proti. Po okraj naplněné a velmi pozitivně naladěné se houpalo do rytmu bez velkého pobízení takřka okamžitě. Přesto se tradičně skvěle rozjetý promazaný stroj občas trochu zadrhnul.

Píseň Burning Fence (živě v Roxy Praha, 13. listopadu 2008)

Jedinečná, sálající a hlavně nakažlivá energie je největší devizou Asian Dub Foundation. Naštěstí ji jsou kolem sebe schopni šířit tak intenzivně, že publikum nevypadne z transu ani ve chvílích, kdy se úžasně plná zvuková kulisa omylem stane jen změtí ran a skřeků, jak se stávalo v prvních skladbách.

Jak ale kapela nabírala rychlost, najednou zatáhla podvozek a za hřmícího zvuku čerstvé hitovky Target Practice donutila úplně celé Roxy skákat tak synchronně, že to neviděl ani Strahov v době spartakiád.

Kdo jsou Asian Dub Foundation

Asian Dub Foundation vyrostli z podhoubí Nation Records. Na pódiu i ve studiu začínali po boku Fun-Da-Mental, Transglobal Underground nebo třeba Loop Guru. Silně politicky angažované společenství se na začátku devadesátých let přeměnilo v hrnec natlakovaný hudebními vlivy snad odevšud. Asian Dub Foundation vynesla jeho erupce až na festival, kde je viděl zpěvák Primal Scream, Bobbie Gillespie, který v rozhovoru pro anglický hudební časopis NME prohlásil, že ADF jsou nejlepší živá kapela na světě. Pak už to šlo ráz na ráz. Nové vydání zapadlé desky R.A.F.I. pod názvem Rafi’s Revenge (1998), účast na velkých festivalech, celosvětová turné, spolupráce s velmi zajímavými jmény. Asian Dub Foundation si zahráli třeba vedle Primal Scream, Radiohead, Rage Against The Machine nebo Beastie Boys. Na kontě už mají osm řadových alb. Na čerstvé desce Punkara s nimi zpívá Iggy Pop nebo Eugene Hutz z Gogol Bordello. Honosí se i hitparádovými hity New Way, New Life nebo Naxalite.

Kapela se s novým zpěvákem Al Rumjenem (ex. King Prawn) cítila lépe ve skladbách z poslední desky. Jakmile zazněly, bylo znát, že ADF stále umí řádit, bavit, kázat své politické názory a zároveň hrát dobrou muziku. Ať už to byla rozněžněná Speed Of Light, burácející Superpower nebo drtivá Living Under The Radar, kterou skupina doprovodila palcem dolů pro Českou republiku s americkým radarem, podání nemělo chybu.

Jeden ze svých úspěšných starších kousků, píseň Assassin, však nechali utopit v průměrnosti. Některých instrumentálních pasáží s povděkem využilo mnoho přítomných k doplnění tekutin, aby je v zápětí vypotili ve zběsilém rytmu našlapané Burning Fence. Kapela při ní dupala do podlahy jako jeden muž a oba frontmani rapovali s kadencí, jistotou i přesností AK-47 v rukou zkušeného afghánského bojovníka.

Píseň Fortress Europe (živě v Roxy Praha, 13. listopadu 2008)

Na cti naopak utrpěla Buzzing, kterou se Asian Dub Foundation v roce 1997 prosadili v hitparádách. Celá se divně slila v jeden hlukový celek, že šlo jen tak tak poznat, o kterou skladbu vlastně jde.

Přídavkem bylo ale vše zapomenuto. Mazec, který se na pódiu i v publiku spustil při Fortress Europe, je esencí pocitu, po němž prahnou snad všichni návštěvníci koncertů. Na moment jiskřičky elektrizujícího napětí udělaly z publika jeden velký supravodič, napájený vysoce účinným reaktorem ADF. Výkon nijak neklesnul, ani když se kapela loučila písní Free Satpal Ram. Nakonec těch pár pih na hudební kráse propocenému a dosyta vyskákanému Roxy nijak zvlášť nevadilo.

ASIAN DUB FOUNDATION
Punkara Tour, Roxy Praha, 13. listopadu 2008. Pořádala agentura D Smack U.
Hodnocení: 80 %

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Najdete na iDNES.cz