RECENZE: Twenty One Pilots vedou zdařilý boj se zlotřilými biskupy

  15:58aktualizováno  15:58
Americké duo Twenty One Pilots přivodí posluchačům pěknou depku. Jejich novinka Trench je koncepčním albem odehrávajícím se ve fiktivním městě jménem Dema a okolním údolí nazývaném Příkop, tedy anglicky trench. Twenty One Pilots se 16. února 2019 představí v pražské O2 areně.

Kapela Twenty One Pilots | foto: Warner Music

Oč tu jde? Město kontroluje náboženská vláda devíti biskupů a skupina, která si říká Banditos, se je snaží osvobodit. Což dává dodatečný smysl pilotnímu singlu Jumpsuit, který nyní slouží jako úvodní skladba desky, ale když začátkem července vyšel coby první ochutnávka, vysloužil si odsudky, že je jeho text matoucí. Takto je nyní zpočátku lehoučkým startem, který vygraduje v poctivou hardrockovou vyřvávačku. Následně bez pauzy přechází do hiphopové pecky Levitate.

Trench

Autor:

Hodnocení­: 70 %

Dál už je muzika nepropojená, ale atmosféru temného světa zdánlivě bez budoucnosti drží a buduje dokonale. A také se tu střídají všemožné hudební žánry.

Především je to alternativní rock a rap, které ke Twenty One Pilots neodmyslitelně patří a jež se tu v nahrávkách také notně prolínají. Ale třeba skladba Nico and the Niners je v podstatě reggae – doplňované rapováním ve slokách a zaobalené do lehce psychedelického hávu s pozpátku přehrávanými smyčkami včetně těch rytmických a zase jednou účelně použitými zkreslovacími efekty na vokálech.

My Blood je „popina“ s funkovými ozvuky, která se v oné celým albem prostupující temnotě drží v podstatě jenom použitím mollové tóniny. Jinak posunout pár tónů jinam a zachovat rychlé tempo – a na světě by byl docela radostný kousek. Neon Gravestones začíná klavírem a následně se nese ve stylu trip hopu. Tak by šlo pokračovat zdánlivě donekonečna, každá ze čtrnácti skladeb obsahuje svoje vlastní hudební vlivy.

Ale při tom všem je album Trench až překvapivě konzistentní. Zčásti na to má jistě vliv Tyler Joseph, jehož hlas je dobře rozpoznatelný, ai když tu střídá polohy pomalu od šepotu po křik zplna hrdla, pojítkem stále je.

No a druhým důvodem, proč celá nahrávka drží dobře pohromadě, je její utlumenost. Jednotlivé skladby se valí dopředu vlastně dost líně, jakoby bez snahy zaujmout, žádný ze singlů není takovým tím prvoplánovým hitem, který by se hodil do rádií a jaký se samozřejmě dá najít i na koncepční desce.

Ne, tady se drží nálada dystopického, temného světa. A do toho vstupuje skvěle ona žánrová rozmanitost. Každá skladba je dostatečně jiná, i když trochu působí stejně. Takže se výsledek ještě navíc dobře poslouchá.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu

Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz