Tvrdost u Jablkoně neznamená jen rockovou elektrickou kytaru

  10:50aktualizováno  10:50
Pražská skupina Jablkoň vydala nové album Půlpes. Sama je prezentuje jako nejtvrdší ve své historii. To je i není pravda.

Jablkoň | foto: Unijazz

Jablkoň je na (zdaleka nejen) české alternativní scéně známá neúnavnou chutí experimentovat. Jako vyloženě hledačské trio na bázi dvou akustických kytar a mohutné sady perkusí v roce 1977 začínala, v průběhu více než tří desetiletí si vyzkoušela polohu alternativní i folkově-písničkovou, spolupráci se symfonickým orchestrem i jazzovým big bandem i s nejrůznějšími hosty "od" rocku, jazzu, ba i folkloru a klasiky.

Vždy si ale udržovala svá základní poznávací znamení, v žádném ze stylových "maskování" nebylo možné ji zaměnit s někým jiným. A to platí i pro nové album, přestože sám její lídr Michal Němec tvrdí, že kdo jím "nebude překvapen, je nepřekvapitelný".

JablkoňUpřímně řečeno, mnohem silnějších překvapení od Jablkoně jsme zažili už řadu. Třeba když v roce 1997 poprvé zabrousila do vyloženě písničkového repertoáru a ukázalo se, že Michal Němec není jen robustní hudební klaun (v nejlepším slova smyslu) s velkým hudebně-průzkumnickým talentem, ale také mimořádný autor a interpret folku a svým způsobem i popu.

Anebo když poprvé na desce Jablkoně zazněla elektrická kytara – na albu Cestující v noci to v písni Kdopak nám zazpívá ovšem bylo v parodické rovině. Nyní, na novince Půlpes, je naopak elektrická kytara (s rockovým "boosterem") v rukou jinak baskytaristy a fagotisty Johnyho Jůdla tím nejzákladnějším vyjadřovacím prostředkem, který posluchači utkví "na první dobrou".

Jenže to, že ve většině skladeb znějí rockové riffy, nebo jsou dokonce stavěny hlukové stěny, ještě neznamená zásadní tvůrčí posun. Je to jen přijetí nového vyjadřovacího prostředku, který některé skladby oživuje, v některých se zdá trochu nadbytečný a chtěný.

Jablkoň (Anička Duchaňová, Michal Němec)Charakteristickým příkladem může být hned otvírák V bludišti, jedna z nejstarších písní Jablkoně vůbec, přepracovaná nyní k "tvrdému obrazu". A přes veškeré "bigbítové dunění" nelze přeslechnout, že původní akustická verze vlastně byla daleko tvrdší. Rozumíme-li tedy tvrdostí celkový výraz a pocit, ne pouze povrchní znaky.

Přestaneme-li se tedy zuby nehty soustředit na Jablkoní hozenou vějičku traktované "tvrdosti", zjistíme, že nejlepšími skladbami alba jsou ty, které zapadají do dříve načtrnutých dvou základních linií tvorby kapely, bez ohledu na to, zda v nich zní elektrická kytara, či ne.

Do "písničkové množiny" zapadají zejména krásný titulní song a ještě víc Babice, vůbec nejlepší moment Půlpsa. Mimo jiné se jedná o jakousi poctu studiu v Babicích nad Svitavou, kde kapela tradičně točí svá alba; bohužel, její dvorní zvukař Petr Werner v průběhu vzniku Půlpsa zemřel a album je mu věnováno.

Zahrada 2007 - JablkoňZ jablkoňsky alternativních kousků pak asi nejvíce zaujme Nepřítel naslouchá, kde Michal Němec zhudebnil text Petra Váši, který známe z produkce Vášovy kapely Ty syčáci, a "klasická" instrumentálka Pendlovky, dobře známá už z živého podání.

Bonusem alba jsou dvě semaforské předělávky, Blues a Zdvořilý Woody. V kontextu alba i celé tvorby Jablkoně jsou výjimečné snad jen tím, že kapela přebíráním cizího repertoáru rozhodně neplýtvá. Samotné zpracování spíš připomíná zábavu rozpustilých muzikantů "po vážné práci". Možná obstojí při koncertech jako "drobné přídavky mistrů", nic víc.

Jablkoň Půlpsem nespadla pod svůj (jistěže vysoký) standard, ale rozhodně nedosáhla nového tvůrčího vrcholu na své jinak zcela mimořádné cestě. Alba, jako je toto, jsou pro posluchače ideální především jako referenční body, podle kterých se měří ostatní počiny. Všechno prostě nemůže být takzvaně nejlepší.

Jablkoň: Půlpes
Vyd. Indies MG, čas 50:35
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

Mluvme spolu víc a nestyďme se za smutek, vzkazuje zpěvačka Lucie Bílá

Lucie Bílá prožívá velmi šťastné životní období. Potvrzuje to nejen v rozhovoru, ale také na novém albu Ta o mně, které...

Najdete na iDNES.cz