Trutnovský festival ještě letos zůstane na Bojišti, bude věnován Palachovi

Víme první   18:01aktualizováno  18:01
Praotec hudebních přehlídek pod širým nebem Open Air Music Festival Trutnov oproti původním předpokladům zřejmě ještě letos proběhne na své "klasické adrese", totiž v amfiteátru Na Bojišti a v jeho okolí. Je naplánován na 20. - 23. srpna.

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku - Trutnov (23. srpna 2008) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Trutnov 2006 - Martin Věchet"Na přelomu roku jsme se sešli s nájemcem magického místa ´Bojiště´ a dochází k paradoxní situaci – v době, kdy se blíží čas konce festivalu na Bojišti, nacházíme po deseti letech konečně jakousi společnou řeč," uvedl pro iDNES.cz pořadatel festivalu Martin Věchet.

Loňský ročník měl být na Bojišti původně naposled. Celý se konal v duchu loučení s oblíbeným členitým prostorem, návštěvníci se živě zajímali o záměry pořadatelů, kam bude kultovní akce přesunuta, a hodně prostoru ve festivalovém zpravodaji bylo věnováno popisu plánovaného areálu Na Prachárně. Zákulisím ovšem občas probleskovaly i skeptičtější vize, připouštějící ukončení tradice, započaté legendárním Východočeským Woodstockem, který v roce 1987 rozehnala komunistická policie.

Trutnov Open Air - příjezd fanouškůV areálu Na Bojišti má být vybudován jakýsi "dětský Disneyland" a na sousední louce parkoviště pro 600 - 800 vozů. "Nepřijde nám normální, že místo, kde se devatenáct let pořádá kulturní nadžánrový festival, který nese ve svém názvu jméno města, v němž se pořádá, a překračuje hranice kraje i státu, vyčlení radnice k zastavění," říká Martin Věchet.

"Festival výrazně zviditelňuje celý region a město, dotkl se srdcí, myslí a duší několika generací nejen z kulturní obce. V západních zemích si města takové aktivity i festivaly hýčkají a snaží se je ve svém regionu udržet." Dlužno dodat, že pořadatelům žádný náhradní prostor nikdo oficiálně nenabídl.

Martin Věchet navštívil stavební firmu A&K, jež má dětský park Na Bojišti vybudovat a vlastní několik pozemků v těsné blízkosti. Její šéf Ladislav Antoš sdělil, že se letos zřejmě ještě nestihne začít stavět a možná k tomu nedojde ani příští rok. Je přesto pravděpodobné, že ročník 2009 bude pro trutnovský festival už s definitivní platností poslední v prostoru Bojiště.

Z Bojiště na Prachárnu?

Trutnov 2008 - Martin Věchet a Václav Havel"Vloni jsme vypracovali obsáhlou projektovou dokumentaci na nový festivalový areál Na Prachárně, kterou jsme předali starostovi Adamcovi," uvádí Martin Věchet. "Jelikož jsou pozemky včetně přístupových cest majetkem města, očekávali jsme, že by na celkovou rekultivaci a sanaci místa přispěl i vlastník pozemků, tedy Město Trutnov. Jednání však tímto směrem nevedlo."

Pořadatelé festivalu zdůrazňují, že lokalita Na Prachárně je zatížena černými skládkami, které vznikly v době vlastnictví a hospodaření města a jsou zde rozkradeny inženýrské sítě včetně části přívodu vysokého napětí. Prachárna byla navíc dlouhodobě vojenským objektem sovětské okupační armády a je zde tudíž zapotřebí provést i pyrotechnický průzkum.

Trutnov Open Air - příjezd fanouškůK tomu je třeba připočítat vyčištění a úpravu celého prostoru včetně příjezdových cest a dvou rybníčků, odvodnění pozemku, jeho oplocení a vybudování nového amfiteátru. "Jde zkrátka o několikamilionové investice do pozemků, jež nepatří nám. To se ze vstupenek zaplatit nedá. Festival se totiž po celou dobu od svého vzniku, pořádá bez sponzorů. Jediným příspěvkem, který jsme kdy dostali, bylo po rozehnání v roce 1987 pár tisícovek od Charty 77 na pokrytí základních výdajů - na benzín a něco na aparaturu," říká Věchet.

Zdá se tedy, že pořádání festivalu Na Prachárně v dohledné době nepřichází v úvahu. Věchet a jeho kolegové však zbraně neskládají. "Během posledních dvou let jsme dostali zajímavé nabídky na přesunutí festivalu na jiná místa naší země, z nichž jedno je na území Královehradeckého kraje, nikoliv však v Trutnově. Vážně nad nimi přemýšlíme. Jak jsme ale řekli před rokem, festival může i skončit."

Věnování obětem plamenů

Jan PalachAčkoliv programové plány letošního ročníku Martin Věchet zatím drží pod pokličkou, jasno má v tom, komu bude festival věnován: Ryszardu Siwiecovi, který se jako vůbec první upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1968, dvěma českým "živým pochodním" Janu Palachovi a Janu Zajícovi, a středověkému kazateli Janu Husovi.

Jan Zajíc. Osmnáctiletý student ze Šumperka, který se 25. února 1969 upálil v průjezdu domu na Václavském náměstí v Praze. "Za všemi je oheň a touha po svobodě a myšlení, která je spojuje. Chceme upozornit na to, co odvádí od svobodného myšlení a degeneruje ducha i kulturu bez ohledu na odstup století. Dnes to může být malost, neúcta k Matce Zemi a odkazu předků, konzum a postkomunistické uvažování, na které narážíme stále okolo nás. S trochou nadsázky: co nestačili zlikvidovat komunisti, úspěšně dokončuje současná konzumní společnost. Záměr zastavět zemědělskou půdu a louky Na Bojišti je toho ilustrací," vysvětluje Věchet.

Jakub S. Trojan, evangelický farář, který pohřbíval Jana PalachaV rámci festivalu by měly kromě hudebního programu tradičně proběhnout i další související akce. Jednou z nich bude beseda s Jakubem Trojanem, evangelickým farářem, který pohřbíval Jana Palacha, čímž si vysloužil odebrání státního souhlasu k výkonu povolání duchovního. Není vyloučeno, že se besedy - pokud mu to zdraví dovolí - zúčastní i "trutnovský náčelník" Václav Havel.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

Brit Awards ovládla kapela The 1975, cena k ní doputovala z Česka

Z vystoupení kapely The 1975 na předávání Brit Awards (20. února 2019)

Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří získali po dvou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz