Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

  11:22aktualizováno  11:22
Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly návštěvy Pierra Brice a Václava Havla. Zato zazněla spousta skvělé hudby.

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jak už se na tomto festivalu stalo tradicí, největší úspěch slavili především ti, kteří už mají na hudební scéně něco za sebou. Ale nejen oni. Třeba i oblíbená ska-parta Tleskač pěkně rozpumpovala celý amfiteátr.

Bratři EbenovéVýborné vystoupení odehráli Bratři Ebenové, kteří svůj set složili z velké části z nových písní z aktuálního alba Chlebíčky. Do své jinak přísně "rukodělné" hudby nechali vstoupit současné technologie, to když v písni Houston Marek Eben vedl virtuální rozhovor s hlasem Jaroslavy Kretschmerové z počítače.

Ačkoliv během neděle část publika začala opouštět trutnovský areál směrem k domovu, stále jej zde setrvalo nebývalé množství. To je dáno nejen zkušeností pravidelných návštěvníků s trutnovskými nedělními "mejdany až do rána", ale i letošním nočním programem, bohatým na velká jména.

Monkey BusinessZávěrečnou parádu zahájili Monkey Business, kteří patří k miláčkům trutnovského publika i proto, že boří stále zažité klišé o tomto festivalu coby výhradně undergroundové záležitosti. Ačkoliv je Holého parta zvyklá na skvělé přijetí všude, kam přijede, přesto bylo na muzikantech vidět obzvláštní potěšení, když je zdejší "máničky" nechtěly pustit z pódia.

Následoval s napětím očekávaný výlet do historie: na scénu s mírným zpožděním, daným automobilovým defektem během příjezdu, vkráčel Pavel Bobek za doprovodu rozšířené sestavy Druhé trávy. V jeho programu nechyběl snad žádný z jeho největších hitů a některé z nich, třeba Veď mě dál, cesto má nebo Lásko, mně ubývá sil, si s legendou českého rock'n'rollu a country zazpívalo celé nadšené Bojiště.

Dhol FoundationÚplný vrchol festivalu pak patřil jednak další české klasice Hudbě Praha, a po ní etno-kapele Dhol Foundation, která je v Trutnově velmi dobře zavedena a připadl jí úkol se coby poslední účinkující rozloučit nejen s letošním ročníkem, ale i s festivalem na tomto tradičním místě: od příštího roku by se měla akce odehrávat v nedaleké nové lokalitě Na Prachárně.

A Dhol Foundation se svého úkolu zhostili skutečně se ctí. Nejenže proměnili celé hlediště ve skotačící a bubnující stroj, ale přizvali na pódium i spoustu dalších lidí jak z publika, tak ze zákulisí – divočit v jejich rytmech tak mohli návštěvníci vidět třeba i členy Monkey Business či některé z pořadatelů.

Ani v neděli nebyla v Trutnově nouze o mimořádné zážitky i mimo hlavní pódia, buď v různých zákoutích rozsáhlého areálu (například výborný set písničkáře Oldřicha Janoty v zóně, vymezené hnutí Hare Kršna) nebo zcela mimo zraky diváků.

To když třeba rumunská dechovka Fanfare Transilvania dávno po svém oficiálním vystoupení, posilněna hruškovicí od pořadatelů, sama pro sebe a jen pár přihlížejících vytáhla nástroje v šatně a rozezněla ji svými zběsilými tempy a rytmy, zatímco za dveřmi šatny probíhal líný nedělní zákulisní "provoz".

Mnozí pravidelní návštěvníci v hledišti i v legendami opředeném zákulisí se nad pondělním ránem nevyhnuli sentimentu. V areálu Na Bojišti se festival konal od roku 1990, kdy jej navštívilo zhruba 1 800 lidí. Letos zde končil s návštěvou přesahující 20 tisíc spokojených fanoušků. Areál musí ustoupit nové zástavbě a před pořadateli s Martinem Věchetem v čele stojí nelehký úkol přesunout nejen jeho "viditelnou tvář", ale zejména neopakovatelnou atmosféru jinam. Určitě to není nemožné.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz