Trutnov poprvé: Nekompromisní Vltava a taneční etno-reje

  12:14aktualizováno  12:14
Jak je několik let zavedeným pravidlem, už na první den Open Air Music Festivalu v Trutnově se sjelo několik tisíc návštěvníků. Hlavními hvězdami večera byli britsko-pákistánští Asian Dub Foundation a obnovená Vltava.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Asian Dub Foundation) | foto: David Webr

Opakuje se to rok co rok. Zatímco většina festivalů začíná obvykle v pátek odpoledne, aby vyšla vstříc pracovním dobám svých návštěvníků, trutnovská přehlídka sází na to, že si nezanedbatelné procento jejích příznivců buď vezme na pátek dovolenou nebo je ve studentském a tudíž ještě prázdninovém věku. A organizátorům to vychází, protože za tolik lidí, kteří se v areálu Na bojišti sešli už ve čtvrteční podvečer, by jiní pořadatelé "oblízli všech deset."

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Neočekávaný dýchánek)Čtvrtek je nicméně skutečně "rozjížděcí". Naplno funguje jen hlavní scéna v amfiteátru, druhá se teprve dostavuje a ve stanu, určeném především pro kapely, tak či onak spjaté s undergroundem, se až po půlnoci rozjíždí závěrečný mejdan dne - tentokráte jeho hvězdou byl nakopnutý Neočekávaný dýchánek a následující dva DJové, z nichž v prvním nepoznali pravidelní návštěvníci nikoho jiného než zakladatele akce Martina Věcheta.

Vrátit se po roce na trutnovský festival znamená čiré a koncentrované déjà vu: prakticky všechno je na svém místě jako vloni a předloni. Oblíbili jste si minulý rok mexické lahůdky u stánku u vchodu? Můžete si je dát i letos. Zachutnala vám brazilská káva ve stanové kavárně nad vchodem do zákulisí? Není problém si ji dát i tento rok. A máte "přečtené" místní kršnovce, kteří prodávají některé pochoutky za dvojnásobnou(!) cenu než na jiných festivalech? Dobře víte, že je dobré se jejich stánkům vyhnout i letos.

Právě tahle konzervativnost, bez které by Trutnov nebyl Trutnovem, je nepochybně jedním z magnetů, které na festival táhnou i ty, kteří na jiné podobné akce dávno nejezdí. A proč také evidentně přibývá i "prvonávštěvníků" - ti se o organizátory tak často zmiňovaném "duchu festivalu" dozvídají od starších přátel a chtějí jej okusit na vlastní kůži.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Silent Stream Of Godless Elegy & cimbálovka)

Silent Stream Of Godless Elegy & cimbálovka

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Vltava)

Vltava

Co se - naštěstí - samozřejmě rok od roka mění, je sestava programu, byť i ta má v průběhu víkendu svoje typické konstanty. Nicméně nadžánrový mix, pro Trutnov příznačný, byl mottem prvního večera v amfiteátru. Už první vystoupení nabídlo ostatně zřejmě světově unikátní crossover, kdy si metalová kapela Silent Stream Of Godless Elegy přizvala na pódium cimbálovku.

Hodně očekávaný byl blok obnovené skupiny Vltava, která zatím odehrála jen několik vystoupení a většina návštěvníků tuto před léty velmi populární kapelu kytaristy a zpěváka Roberta Nebřenského viděla po jejím návratu na pódia poprvé. Vltava nekompromisně zvolila tu méně jednoduchou metodu comebacku a vyhnula se obehrávání klasického repertoáru, postaveného na hitech.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Vltava)

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Vltava)

I když některé přece jen zazněly (Marx Engels Beatles, Prasátko, Hurá, písničky), vlastně jen rámovaly zcela nový repertoár. Na jeho vstřebání bude ze strany posluchačů a možná i kapely samotné potřeba ještě trochu času, nicméně je jisté, že Vltava se vydala poněkud odlišnou cestou, směřující místy až fusion, která se promítá nejen očekávaně do partů kytaristy Petera Bindera (ten společně s Nebřenským tráví hodně času i u mikrofonu a je tak vlastně druhým frontmanem), ale třeba i do klávesových běhů Františka Svačiny.

Finále večera, které od předchozí kapely oddělil svými alotrii pravidelný host festivalu, kouzelník Jozef Talostan, proběhlo v etno-tanečním duchu. Nejprve slavní a nás velmi populární Asian Dub Foundation s vrchovatou mírou samplů i víření etnických bubnů roztančili celé bojiště po nich podobně orientovaní domácí Al-Yaman dílo dokončili.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Kouzelník Jozef Talostan)

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Kouzelník Jozef Talostan)

Páteční program začíná ve dvě hodiny odpoledne a na hlavním pódiu se vytřídají např. Čankišou, Michal Hrůza, DG 307 a zahraniční hosté Senser, The Glitter Band a ve finále večera největší jméno letošního ročníku Manic Street Preachers. Rozhovor s kapelou čtěte zde.

Tradiční návštěvník trutnovského festivalu Václav Havel v těchto dnech točí svůj film Odcházení a tak se dopisem, otištěným ve festivalovém programu z účasti omluvil. Kdo si ale pamatuje jeho legendární "přepadovky" ještě z dob prezidentského působení, samozřejmě nemůže vyloučit vůbec nic.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

Kraftwerk, Metronome Festival (Praha, 22. června 2019)

Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream,...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

Najdete na iDNES.cz