Trutnov podruhé: Manics udělili lekci z písničkového rocku

  12:15aktualizováno  12:15
Po čtvrtečním neoficiálním zahájení, kterého se zúčastnilo nečekaně velké množství návštěvníků, se v průběhu pátku další "bojovníci" na trutnovský Open Air Music Festival spíš zvolna trousili. Zdání ale klamalo. Hvězdy dne, Manic Street Preachers, si krátce po půlnoci užili pohled na dav, jímž by nepropadl špendlík.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Manic Street Preachers) | foto: David Webr

Nočním orgiím britské kapely ovšem předcházelo celodenní vyhrávání, stylově opět pokrývající kdejaký stylový zákrut současné hudby. S jedním z nejzajímavějších bloků přišli na úplný úvod programu venezuelští El Segrado Familión.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (El Sagrado Familión)Nabídli - na hlavním pódiu před poněkud konsternovaným, byť vzhledem k brzké odpolední hodině zatím poloprázdným hledištěm - hudbu, čerpající z free jazzu i etnické hudby, a výrazově byli blízcí třeba tomu, pro co slavný americký Art Ensemble Of Chicago razil v 70. letech označení "velká černá hudba". Divošské masky a hlasová ekvilibristika zpěvačky dobrý dojem ještě umocnily.

Vltava a taneční etno-reje

Čtěte, co se v Trutnově dělo ve čtvrtek

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Čankišou)První opravdoví miláčkové publika přišli na řadu ve čtyři odpoledne: brněnští Čankišou, kteří vloni tak trochu "ukradli show" slavnějším Primal Scream (více zde), opět přitlačili na pilu hudbě, která si nevytváří hranice mezi etnem, elektronikou a rockem, a byli odměněni solidním kotlem pod pódiem.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Senser)A ten už po zbytek dne a večera jen rostl a rostl. Britští Senser připomněli, jak a proč byl v 90. letech minulého století populární mix hardcoru a hip hopu. Stylový zlom, když v následujících minutách obsadil Michal Hrůza a jeho Kapela Hrůzy, publikum přijalo, jak je zde zvykem, zcela přirozeně a bez sebemenšího problému.

Michal Hrůza byl - jak se naštěstí ukázalo, zcela neprávem - stavěn, stejně jako vloni skupina Kryštof, pořadatelskými prohlášeními i texty ve festivalovém programu do role "otloukánka", tedy někoho, kdo "na to naše undergroundové území" přijíždí "z ošklivého komerčního světa".

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Michal Hrůza a Kapela Hrůzy)

Publikum ale žádné hledání umělého nepřítele zjevně nezajímalo a užilo si - bez ohledu na věk, pohlaví či délku vlasů - Hrůzova vystoupení s plnou parádou. Při poslechu našláplé kapely, hrající jednu skvěle postavenou a výrazně melodickou písničku za druhou, člověka nemohla nenapadnout paralela s jedním z největších českých hitmakerů Petrem Novákem.

Zní to možná naivně, ale kdyby měl tento bard českého beatu v 90. letech za zády mladé kluky s kytarami "proklatě nízko", kteří by dali jeho písničkám takovou energii, s jakou hraje Kapela Hrůzy, mohl možná ještě být mezi námi.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (DG 307)Další stylový zlom nastal vzápětí, kdy si svůj "vercajk" na pódiu rozložili DG 307. Přijeli v široké sestavě se dvěma basisty, Mohutný tep kapely pozdvihl jinak obvykle introvertního Pavla Zajíčka až k exaltovanému výrazu - jen zvuk bohužel nevykryl všechny zvukové nuance neobvykle obsazené kapely.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Eva Pilarová)Na desátou hodinu večerní pořadatelé připravili překvapení v podobě návštěvy vloni korunované "královny festivalu" Evy Pilarové. Ta nejprve pozdravila své "poddané", pozvala je ke své sobotní kuchyni (více zde) a poté s předtočeným doprovodem zazpívala za bouřlivého ohlasu dvě písničky. I scatovaný Montyho čardáš, díky němuž si na minulých ročnících vysloužila "indiánské jméno" Eva Šůbydůby.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (The Glitter Band)The Glitter Band měl snad být jedním z vyvrcholení večera, pravdou je, že jejich strejcovatý glam rock by se spíš hodil na vesnickou estrádu, kterou trutnovský festival skutečně není ani nechce být. Publikum nicméně pány přijalo vstřícně, nejspíš i proto, že už ladilo formu na následující dění.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Manic Street Preachers)Manic Street Preachers přijeli jako hvězdy, byť se po zákulisí drahnou dobu před vystoupením poflakovali jako každý druhý, a jako hvězdy také zahráli. Mohou posloužit jako ideální příklad kapely, která potvrzuje stálou relevanci písničkového kytarového rocku.

Pro jeho důvěryhodnost je potřeba několik věcí: v první řadě chytré melodické nápady, které autoři klenou nad krystalicky čistou harmonií a nakažlivým rytmem, ale také - což platilo na Bojišti dvojnásob - nadstandardní energický výdej, a také zachování kontinuity tvorby, která z průřezu letitým repertoárem i novinkami hněte monolitní kus.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Manic Street Preachers)

To všechno Manics splnili bezezbytku a jejich set byl velmi důstojným vyvrcholením festivalového dne. Obavy z přijetí "kapely, která hrála Fidelovi" se ukázaly jako liché. Rozporuplně komentovaná návštěva českého undergroundového guru Ivana M. Jirouse v šatně britských hostí, na tomto území, málo platné, oprávněná, asi Britům oči neotevřela. Alespoň je však možná přinutila zapřemýšlet o druhé straně mince jim blízkých názorů na svět.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (2Wings)Bohatý hudební program samozřejmě probíhal nejen na velkém pódiu amfiteátru, ale i na dvou vedlejších scénách. Na menším venkovním pódiu zahráli například tvrdí Projekt Parabelum s ex-kurtizánovským Simonem u mikrofonu, klasici polského rocku Armia se zajímavě postavenou dechovou sekcí, čítající lesní roh, či přímočaře rockoví 2Wings Dana Šustra.

Open Air Music Festival Trutnov 2010 (Poslední výstřel)Stan s undergroundovou scénou pak hostil třeba hravou odbočku Bratří Orffů Poslední výstřel, neúnavného Původního Bureše či stále zábavné klasiky brněnské alternativy Ještě jsme se nedohodli. Kulisu k závěrečnému večírku obstaral The Doors Revival.

Hlavními taháky dnešního dne bezpochyby budou alžírský zpěvák Rachid Taha, bosenský Dubioza Kolektiv, z domácích zdrojů pak Blue Effect, Karel Kahovec s George & Beatovens a Ondřej Havelka se svými Melody Makers. Na půl desátou pořadatelé připravují další zatím nespecifikované překvapení. A "Eva Šůbydůby" bude vařit bramboračku s krkonošskými houbami.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

VIDEO: Kolínka jsem vařil čtyřikrát, hlásí písničkář ke svému gastro klipu

Denisa Nesvačilová v klipu k písni Kolínka

Písničkář Tomáš Pastrňák se dívá na svět s nadsázkou a laskavým humorem. Gastro-vztahový videoklip k písni Kolínka...

RECENZE: Shinodova besídka pro věrné fanoušky takřka neměla chybu

Mike Shinoda z Linkin Park vystoupil 19. března 2019 sólově v pražském Foru...

Co slíbil, to i splnil. Mike Shinoda z Linkin Park v úterý ve vyprodaném pražském Foru Karlín nevyvolával slzy, ale...

PREMIÉRA: Poslechněte si singl, který nahrál Habera s Benem Cristovaem

Pavol Habera a Team (Benátská! s Impulsem, 28. července 2017, Liberec)

„Vznikla jen tak pro radost,“ říká Pavol Habera o písni Chcem to zažiť ešte raz, kterou následně dotvořil spolu se...

Najdete na iDNES.cz