TRUTNOFF POPRVÉ: Elijah Wood dostal lekci z dějin české totality

  11:19aktualizováno  12:40
Bůhví, co americký herec Elijah Wood od svého angažmá na festivalu Trutnoff, který začal ve čtvrtek a potrvá do nedělní noci, očekával. Přijel sem sice jako DJ, přijat byl ovšem jako ikona. Zakladatel festivalu jej při slavnostním zahájení festivalu zásadně oslovoval "Milý hobite".

Trutnoff 2014: Martin Věchet a Elijah Wood | foto: David Webr

Jako vždy při podobných příležitostech na trutnovském festivalu - a že jich za ta léta bylo požehnaně - se při sledování ceremoniálu nemohl člověk zbavit zvláštní směsi pocitů dojemnosti a trapnosti. Elijah Wood rozhodně není herec, který by celý život stavěl na jediné, byť slavné roli, a na festival Trutnoff byl navíc primárně angažován jako DJ.

Fotogalerie

Před až překvapivě velký dav v amfiteátru Na Bojišti (velký hlavně z hlediska toho, že se jednalo o čtvrtek, nikoli víkendový den) ovšem předstoupil po mnohaminutovém sestřihu z Pána prstenů a za zvuků "keltské" hudby, která jej doprovází. "Před tolika lidmi a s touhle hudbou jsem stál naposledy někdy před dvanácti lety," poznamenal.

Wood má už od podstaty tvář, která působí, jako by se pořád něčemu divil. Na pódiu, plném hudebních nástrojů a aparatury pro kapelu, která měla přijít po něm, a v objetí s pořadatelem festivalu, přímo ukázkovou českou "máničkou" Martinem Věchetem, se ale rozhodně divit čemu měl. Bylo mu málo platné, že pořád připomínal, že přijel hlavně pouštět desky.

Specifický okamžik nastal, když Věchet vytáhl z tašky samizdatové vydání Pána prstenů z 80. let, které podle jeho slov vlastnoručně naklepala na stroji známá disidentka Petruška Šustrová. Je otázka, jestli Wood vůbec přesně pochopil, jakou vzácnost mu Věchet ukazuje, protože rozhodně předem nebyl informován. Snad mu pořadatelé okolnosti toho, jak probíhala paralelní knižní distribuce za komunistické totality, vysvětlili v zákulisí.

Vyjádření průvodce Elijaha Wooda Ondřeje Šturmy

Pražský pořadatel koncertů Ondřej Šturma z agentury Scrape Sound, který Elijaha Wooda provází po celou dobu jeho pobytu v České republice, na téma hercovy informovanosti o dějinách českého samizdatu po uveřejnění tohoto článku uvedl:

„Elijah Wood o samizdatovém vydání Pána prstenů Petrušky Šustrové předem informován byl. Význam samizdatu a politický kontext doby jsem mu dopředu ozřejmil. Dost ho to zaujalo, dopodrobna se na okolnosti dál vyptával, dokonce projevil přání jednu takovou samizdatovou kopii získat, a to všechno předtím, než se objevil na pódiu. Právě s touto čerstvě nabytou znalostí, že u nás Tolkien a jiné knihy jinak nebyly za totality k dispozici, pro něj celá věc dostala jiný rozměr. A teprve na to konto přijal scénář svého uvedení na hlavní scéně. Jediné, co až do té chvíle nevěděl, bylo, jak takový samizdat opravdu vypadá. A právě z toho pramenil jeho očividný údiv, když mu jej Martin Věchet v originále před tisícovkami návštěvníků ukázal.“

Trutnoff 2014: Elijah Wood (vlevo) se členy DJského tria Wooden Wisdom & DJ Fitz

Elijah Wood (vlevo) se členy DJského tria Wooden Wisdom & DJ Fitz

A protože se kromě akce, navazující na undergroundové kořeny, ocitl Wood také v "indiánském ležení", jako dárek od pořadatelů dostal ručně vydlabanou dýmku míru. Té už zjevně rozuměl líp a byl jí snad i potěšen. Na závěr svého vystoupení si ovšem aspoň prosadil, že na pódium přišli i jeho dva DJští spoluhráči, nafasovali festivalová trička a pozvali na svůj hluboce popůlnoční set.

Těch pár minut s "Frodem" na hlavním pódiu bylo klíčovým okamžikem prvního dne festivalu. Samozřejmě hrály už i kapely, ale o těch se toho příliš říct nedá. Visací zámek i Michal Prokop s Framusem Five odvedli svůj standard, zahraniční hosté Triggerfinger odvedli vcelku našlápnutý, ale nepříliš invenční rock a "tuckovití" Crystal Fighters vsadili spíše na image a čelenky (potud tady, mezi "českými Indiány", byli správně) než na zajímavou hudbu.

Trutnoff 2014: Triggerfinger

Triggerfinger

Trutnoff 2014: Crystal Fighters

Crystal Fighters

Nejlepší vystoupení večera nakonec odehráli kolem půlnoci v undergroundovém stanu Please The Trees. Jejich hlukový a přitom v jádru písničkový projev patří mezi to nejlepší, co lze na české hudební scéně v současné době slyšet. Je vlastně smutný paradox, že jejich frontman Václav Havelka si neužívá na festivalu statusu hvězdy, ale po celou dobu festivalu bude k vidění okolo hlavního pódia "jen" jako stagemanager...

Trutnoff 2014: Please The Trees (Václav Havelka)

Please The Trees (Václav Havelka)

Za zmínku stojí i viditelná proměna nabídky areálu. Nejen hlavní scéna, ale i undergroundový stan mají kvalitnější zvukové a hlavně světelné vybavení. A nabídka cateringu je mnohem rozmáchlejší než bylo zvykem. K tradičním festivalovým „prasárnám“ typu různých krkovic, masových směsí a čínských nudlí přibylo několik stánků s kvalitními hamburgery, velká nekuřácká pivnice a několik stánků s ovocem a čerstvě mačkanými džusy. I underground jde v tomto smyslu s dobou.

Pátek už se rozjede hudebně téměř naplno. Hlavní hvězdou budou maskovaní metalisté Cradle of Filth, z českých kapel nepochybně největší zájem natáhnou Mňága a Žďorp, Monkey Business, Ondřej Havelka a Melody Makers, jako speciální host "z minula" pak přijede zpěvák Petr Spálený se svým Apollobeatem.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

VIDEO: Výjimečně ploužák. Pipes and Pints představují nečekaně baladu

Kapela Pipes and Pints

Celticrocková kapela Pipes and Pints vydává klip k písni Shadow On Your Wall z nedávno vydané desky The Second Chapter....

Najdete na iDNES.cz