Dvěma hlavním hvězdám festivalu Trutnoff je dohromady 149 let

  14:00aktualizováno  14:00
Co do hlavních hvězd vsadil letošní ročník trutnovského festivalu na hudební legendy. Největším zahraničním jménem je americká zpěvačka Patti Smith, Česko na první příčce očekávání reprezentuje muž mnoha uměleckých zájmů Jiří Suchý.

Jiří Suchý | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Společnou bohoslužbou farářů několika křesťanských církví, k nimž se připojí zřejmě vůbec poprvé v českých náboženských dějinách také představitelé hnutí Hare Kršna, začne ve čtvrtek festival v trutnovském areálu Na Bojišti, který je považován za jakéhosi "praotce" českých hudebních přehlídek.

Stejně jako jeho duchovní rozměr, sahající od mší sloužených přímo na pódiu amfiteátru přes kršnovský areál, kde se po celou dobu konání prozpěvují mantry, až po indiánskou stylizaci pořadatelů, je široce rozprostřená dramaturgie. Do té se vejde starý swing i heavy metal, folk i punk, alternativní i etnická hudba.

Hodně legend

Patti Smith v divadle Archa

Patti Smith

Největším jménem letošního ročníku je bezesporu sedmašedesátiletá americká básnířka a zpěvačka Patti Smith. Oblíbená umělkyně vystoupí u nás vůbec poprvé pod širým nebem. "Patti je démonka a charismatická šamanka s indošskou krví, která do našeho festivalového kmene přesně sedí. Když v 70. letech zavřeli Plastiky, kteří mají stejné undergroundové kořeny jako festival, Patti byla jednou z těch, kteří se jich z daleké Ameriky zastali a podpořili je," říká s radostí zakladatel festivalu Martin Věchet.

Patti Smith zazpívá se svojí kapelou v sobotu – v jejím případě pořadatelé porušili zavedené pravidlo nesdělovat předem, kdy který účinkující vystoupí. Více zde.

Jiří Suchý

Jiří Suchý

Největší českou hvězdu letošního ročníku – textaře, divadelníka, zpěváka a mistra dalších uměleckých profesí, dvaaosmdesátiletou legendu české kultury Jiřího Suchého – lze označit za doslova vymodlenou.

"Je to malý zázrak. Pan Jiří Suchý se asi po osmiletém domlouvání nechal letos konečně přesvědčit a na festival přijede. Potkávali jsme se při různých příležitostech, ale nikdy to nedopadlo. Až letos mi zatelefonoval, že kdybychom to už po těch letech konečně neuskutečnili, byla by to ostuda," říká Věchet.

Eva Pilarová na festivalu v Trutnově (2009)

Eva Pilarová na festivalu v Trutnově (2009)

Zvláštním hostem bloku Jiřího Suchého, jehož doprovodí orchestr divadla Semafor, bude Eva Pilarová. Tu se slavnou pražskou scénou spojují její první profesionální hudební kroky a Suchý pro ni společně s Jiřím Šlitrem napsali první hity. Pilarová na trutnovském festivalu po několika úspěšných vystoupeních v minulých letech požívá mimořádné úcty, a byla dokonce korunována na "festivalovou královnu".

Mezi hudební legendy ovšem patří i další účinkující. Například Petr Spálený, který se na hudební scéně pohybuje už od 60. let, nebo Jaroslav Uhlíř, jehož písničky, otextované Zdeňkem Svěrákem,  znají děti a rodiče z desek, televizních pořadů  i filmových pohádek.

Pouštní blues z Mali

Tinariwen

Tinariwen

Na festivalu Trutnoff však bude letos k vidění i řada dalších zajímavých hudebních vystoupení, z nichž mnohá by se asi na stejném pódiu o jediném víkendu nikde jinde konat nemohla.

Budou hrát třeba exotičtí Tinariwen, kteří z Mali přivezou ukázkové "pouštní blues", britská blackmetalová kapela Cradle of Filth, ztělesňující extrémně temnou hudbu a používající hrůzostrašné maskování, za DJské pulty se postaví herec Elijah Wood, známý jako Frodo z Pána prstenů.

Ska-P

Ska-P

Nejkontroverznějším jménem programu je bezesporu španělská kapela Ska-P, která se orientuje svým stylem vystupování i v textech jako krajně levicová až komunistická. Její pozvání na festival, který před třiceti lety vzešel z českého undergroundového prostředí a jeho pořadatelé dodnes například odmítají zařazovat do programu umělce, kteří se byť jen náznakem zapletli s minulým režimem, je paradoxní a vzbudilo už nejednu diskusi.

"Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a perzekuci za hraní hudby, asi by je koketerie s rudými hvězdami přešla. Jejich výzvám k nelhostejnosti a občanským aktivitám však rozumíme," zdůvodňuje pozvání kapely Martin Věchet. Více zde.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY - AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz