Dvěma hlavním hvězdám festivalu Trutnoff je dohromady 149 let

  14:00aktualizováno  14:00
Co do hlavních hvězd vsadil letošní ročník trutnovského festivalu na hudební legendy. Největším zahraničním jménem je americká zpěvačka Patti Smith, Česko na první příčce očekávání reprezentuje muž mnoha uměleckých zájmů Jiří Suchý.

Jiří Suchý | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Společnou bohoslužbou farářů několika křesťanských církví, k nimž se připojí zřejmě vůbec poprvé v českých náboženských dějinách také představitelé hnutí Hare Kršna, začne ve čtvrtek festival v trutnovském areálu Na Bojišti, který je považován za jakéhosi "praotce" českých hudebních přehlídek.

Stejně jako jeho duchovní rozměr, sahající od mší sloužených přímo na pódiu amfiteátru přes kršnovský areál, kde se po celou dobu konání prozpěvují mantry, až po indiánskou stylizaci pořadatelů, je široce rozprostřená dramaturgie. Do té se vejde starý swing i heavy metal, folk i punk, alternativní i etnická hudba.

Hodně legend

Patti Smith v divadle Archa

Patti Smith

Největším jménem letošního ročníku je bezesporu sedmašedesátiletá americká básnířka a zpěvačka Patti Smith. Oblíbená umělkyně vystoupí u nás vůbec poprvé pod širým nebem. "Patti je démonka a charismatická šamanka s indošskou krví, která do našeho festivalového kmene přesně sedí. Když v 70. letech zavřeli Plastiky, kteří mají stejné undergroundové kořeny jako festival, Patti byla jednou z těch, kteří se jich z daleké Ameriky zastali a podpořili je," říká s radostí zakladatel festivalu Martin Věchet.

Patti Smith zazpívá se svojí kapelou v sobotu – v jejím případě pořadatelé porušili zavedené pravidlo nesdělovat předem, kdy který účinkující vystoupí. Více zde.

Jiří Suchý

Jiří Suchý

Největší českou hvězdu letošního ročníku – textaře, divadelníka, zpěváka a mistra dalších uměleckých profesí, dvaaosmdesátiletou legendu české kultury Jiřího Suchého – lze označit za doslova vymodlenou.

"Je to malý zázrak. Pan Jiří Suchý se asi po osmiletém domlouvání nechal letos konečně přesvědčit a na festival přijede. Potkávali jsme se při různých příležitostech, ale nikdy to nedopadlo. Až letos mi zatelefonoval, že kdybychom to už po těch letech konečně neuskutečnili, byla by to ostuda," říká Věchet.

Eva Pilarová na festivalu v Trutnově (2009)

Eva Pilarová na festivalu v Trutnově (2009)

Zvláštním hostem bloku Jiřího Suchého, jehož doprovodí orchestr divadla Semafor, bude Eva Pilarová. Tu se slavnou pražskou scénou spojují její první profesionální hudební kroky a Suchý pro ni společně s Jiřím Šlitrem napsali první hity. Pilarová na trutnovském festivalu po několika úspěšných vystoupeních v minulých letech požívá mimořádné úcty, a byla dokonce korunována na "festivalovou královnu".

Mezi hudební legendy ovšem patří i další účinkující. Například Petr Spálený, který se na hudební scéně pohybuje už od 60. let, nebo Jaroslav Uhlíř, jehož písničky, otextované Zdeňkem Svěrákem,  znají děti a rodiče z desek, televizních pořadů  i filmových pohádek.

Pouštní blues z Mali

Tinariwen

Tinariwen

Na festivalu Trutnoff však bude letos k vidění i řada dalších zajímavých hudebních vystoupení, z nichž mnohá by se asi na stejném pódiu o jediném víkendu nikde jinde konat nemohla.

Budou hrát třeba exotičtí Tinariwen, kteří z Mali přivezou ukázkové "pouštní blues", britská blackmetalová kapela Cradle of Filth, ztělesňující extrémně temnou hudbu a používající hrůzostrašné maskování, za DJské pulty se postaví herec Elijah Wood, známý jako Frodo z Pána prstenů.

Ska-P

Ska-P

Nejkontroverznějším jménem programu je bezesporu španělská kapela Ska-P, která se orientuje svým stylem vystupování i v textech jako krajně levicová až komunistická. Její pozvání na festival, který před třiceti lety vzešel z českého undergroundového prostředí a jeho pořadatelé dodnes například odmítají zařazovat do programu umělce, kteří se byť jen náznakem zapletli s minulým režimem, je paradoxní a vzbudilo už nejednu diskusi.

"Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a perzekuci za hraní hudby, asi by je koketerie s rudými hvězdami přešla. Jejich výzvám k nelhostejnosti a občanským aktivitám však rozumíme," zdůvodňuje pozvání kapely Martin Věchet. Více zde.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz