Třetímu dni Colours kralovaly bouřky a odtažitá Sinéad O´Connor

  11:18aktualizováno  11:18
Sobota bývá stěžejním dnem každého festivalu – návštěvníci bývají obvykle už všichni na místě a druhý den se nemusí vstávat do práce. Všeobecnou pohodu na Colours of Ostrava bohužel právě v sobotu narušilo počasí.

Colours of Ostrava 2008 - Sinéad O´Connor | foto: MF DNES

Colours of Ostrava 2008 - Lucie BíláJeště než Lucie Bílá, celá v černém, s rozpuštěnými vlasy a stříbrným křížem na krku připomínající černokněžnici, spustila první průtrž mračen (s jejím vstupem na scénu se začalo blýskat, působilo to jako zvláště sofistikovaný světelný efekt), ovšem areál zažil několik pozoruhodných vystoupení z domácích i zahraničních zdrojů.

Už v pravé polední výhni zahájila festivalový den pražská Prohrála v kartách, jejímuž vystoupení přihlížel sice jen hlouček včas procitnuvších, kapela ale bez mrknutí oka hrála jak před plným Wembley – včetně rozhazování trsátek a bubenických paliček do "davu".

"Kvalitní" Bárta, chladná Sinéad
To Xavier Baumaxa měl na druhé scéně pozici snazší – díky "kontroverzní" pověsti, které plně dostál nejen písněmi (ani přímo v kryštofovské "jámě lvové" si neodpustil parodii jeho frontmana), ale i tradičně velmi zábavnými promluvami.

 

. Colours of Ostrava 2008

PRVNÍ DEN: překvapivý skorobigbít "norského Honzy"
DRUHÝ DEN: Mondays byli happy i v pátek

V rozpáleném stanu si zahrál undergroundový "big band" BBP, možná jediná česká kapela celého festivalu, která si neodpustí docela ostré "angažované" písně (jimž ale nikdy nechybí nadhled a fór). Landovi muselo neodbytně zvonit v uších.

 Colours of Ostrava 2008 - Sinéad O´Connor

O kvalitách Dana Bárty, jeho kapely a staršího i nového repertoáru z alba Animage nemá smysl se příliš rozplývat, v podobném duchu toho napsáno už mnoho – a opět se ukázalo, že právem.

Kdo naopak možná leckoho zaskočil, byla Lou Rhodes. Nejen tím, že blok ex-frontmanky slavných Lamb byl situován do stanu, tedy nejmenší z hlavních tří scén, ale hlavně faktem, že zpěvačka vystoupila "po folkáčsku" jen s akustickou kytarou – v tomto křehoučkém posazu ovšem výborně vyzněly nejen její písně ze sólových alb, ale i odkazy k mateřské kapele.

Colours of Ostrava 2008 - fanoušciSvrchu zmíněný první déšť toho dne rozehnala hlavní hvězda večera i celého festivalu Sinéad O´Connor. I když jí nelze upřít velké charisma, působila poněkud odtažitě, od publika si uchovávala distanc, komunikaci prakticky omezila na děkování a ani přídavek si tisíce fanoušků nevytleskaly.

Sinéad O´Connor koncertovala jen s klávesistou a akustickým kytaristou, sama se většinou "držela" kytary elektrické, jejíž zvuk byl ovšem stažen na minimum. Z občasných intonačních problémů se jí dařilo celkem vybruslit (zvláště při hitu všech hitů Nothing Compares 2U), když sestava repertoáru už už hrozila spadnutím řemene, vsadila na jistotu, nicméně celý blok se nesl možná až příliš na jediné emoční úrovni – takto pojatý koncert by přece jen slušel spíše uzavřenému prostoru než open air festivalu.

Boney M naruby
Závěr písničkářčina setu v podobě Rivers Of Babylon z poslední desky Theology byl ovšem ukázkou, do jaké krásy může vykvést písnička, zprofanovaná v minulosti značně pokleslým podáním – v tomto případě Boney M.

Colours of Ostrava 2008 - Sinéad O´ConnorI když těžko srovnávat nesrovnatelné, lze říci, že výrazně silnější dojem zanechal mauretánský písničkář Daby Touré, který na Černé louce doslova rozvařil za pomoci bubeníka a baskytaristy jen s akustickou kytarou celé auditorium, jež jej nechtělo pustit z pódia. Touré není vyhraněn stylově, ba ani "lokálně", značnou úlohu v jeho písních hrají například reggae rytmy, a ty fungují na každém festivalu spolehlivě.

Zatímco to na hlavním pódiu pod Slezkoostravským hradem roztáčeli Goldfrapp, z původního dua rozšířeni na mnohačetný "orchestr", kterému nechybělo po zvukové ani vizuální stránce nic a předváděli zatím bezkonkurenčně nejopulentnější show, podpořenou navíc skvělou taneční hudbou, začalo se opět zatahovat a s poslední písní setu britských se spustil další liják.

Colours of Ostrava 2008 - fanoušci

Ten pak bohužel narušil finále celého jinak vcelku zdařilého dne, mimo jiné i odchodem části návštěvníků (kterých je na festivalu celkem zhruba dvacet tisíc) do sucha a tepla. Uvidíme, zda se počasí umoudří v poslední den festivalu. Mraky, které se nad Ostravou už od rána stahují, by snad mohli rozehnat gospelový čaroděj Craig Adams, malijský písničkář Habib Koité nebo newyorští divoši Gogol Bordello, kteří před půlnocí udělají za festivalem úplnou tečku.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Najdete na iDNES.cz