Traband na novém albu přidal plyn. Poslechněte si ukázky, podívejte na klip

  12:17aktualizováno  12:17
Pražská kapela Traband vydává své sedmé album s názvem Domasa. V elektronické podobě bude k dispozici 30. března, v podobě CD se na pultech objeví 19. dubna. iDNES.cz přináší ukázky všech písní a zbrusu nový klip k písničce Indiáni ve městě.

Traband | foto: František Prokop

Album Domasa navazuje na poetický výraz předchozího alba Přítel člověka, je z něj ale patrný velký rozdíl je v hudební složce alba. Traband "přidal plyn" a po klidné jízdě opět rockově řinčí. Harmonium, erbovní nástroj minulého alba, nyní poněkud ustupuje do pozadí a sound kapely určuje hlavně barytonová kytara a tuba. Aktuálně čtyřčlenný Traband se tak vrací ke své rockové podobě.

"Já ty naše proměny nevnímám nijak radikálně, pro mě je to stále směřování k písničce," říká leader Trabandu a jeden z nejzajímavějších současných písničkářů Jarda Svoboda. "A jestli je nové album rockovější a jiné zase vyklidněné, to je jen odraz momentálního duševního rozpoložení v kapele," dodává.

Z historie Trabandu

TrabandKapela existuje od roku 1995, jeho přímým předchůdcem byla skupina Otcovy děti. Traband natočil celkem sedm alb: O čem mluví muži? (1997), Kolotoč (2000), Road movie (2002), 10 let na cestě (2005 - live CD a DVD), Hyjé! (2004), Přítel člověka (2007) a Domasa (2010). Kapela získala cenu Akademie populární hudby Anděl 2004 v žánru worldmusic (za album Hyjé) a Anděl 2007 v žánru folk & country (za album Přítel člověka) a cenu Akropolis Live Music Awards (ALMA) za nejlepší živé vystoupení roku 2005 v žánru worldmusic. Traband odehrál stovky koncertů, včetně účasti na mnoha českých i zahraničních festivalech (Sziget, Rudolstadt, Paříž, Avignon, Gdaňsk, Strasbourg). Současná sestava Trabandu je: Jarda Svoboda (barytonová kytara, akustická kytara, foukací harmonika, zpěv), Jana Kaplanová (harmonium, trubka, metalofon, zpěv), Václav Pohl (bicí nástroje, zpěv), Robert Škarda (tuba, suzafon)

Jarda Svoboda (Traband)Postupné koncertování ukázalo, že nové skladby si žádají změnu v obsazení kapely a tak došlo k doplnění sestavy. Celkový sound kapely si žádal hlubších tónů. "Basový nástroj nám tam prostě chyběl, takže jsme se rozhodli ho tam zase vrátit. Zkoušeli jsme i jiné nástroje – kontrabas, basklarinet. Ale nakonec stejně zvítězila tuba – a hlavně její majitel. Robert Škarda, to je totiž jistota," komentuje Svoboda návrat staronového člena.

V rozšířené sestavě pak Traband zamířil k producentovi, kterému věří. O celkově rockovější vyznění alba se postaral Ondřej Ježek, který album natočil ve svém studiu JáMor. "To nejdůležitější je, že Ondřej se při nahrávání stává součástí kapely, umí se do ní vcítit a najít v její hudbě to podstatné," pochvaluje si Svoboda.

Dvanáct skladeb na CD však doplnil i videoklip na úvodní skladbu Indiáni ve městě. Animovaným příběhem, dalo by se říci přímo akčním, opatřili skladbu tvůrci videoklipu Marek Rubec a Aleš Výmola.

Jana Kaplanová (Traband)První z nich přibližuje podstatu videoklipu Indiáni ve městě: "Jedná se o animovaný klip, vytvořený pomocí animace firgurek indiánů a dalších hraček z dětství, které jsou vsazeny do reálného prostředí města a přírody. Záměrem bylo docílit atmosféru realističnosti akcí postaviček a maximálního vtažení diváka do děje. Byla použita kombinovaná technologie 2D animace s 3D prvky přímé animace některých figurek v jednotlivých záběrech."

Album Domasa se objevuje kromě digitální formy i na CD ve dvou formátech, stejně jako Přítel člověka, levnější plastové edici a limitovaná série v exklusivním obalu, šedesátistranné knížečce s pevnou vazbou. Kromě textů v češtině a angličtině bude obsahovat i řadu ilustrací od Jardy Svobody.

Album Domasa bude pokřtěno na dvou koncertech Trabandu: 22. dubna v Brně v klubu Fléda a 29. dubna v pražském Futuru.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

Najdete na iDNES.cz