Topol & Agon: nová síla

  12:16aktualizováno  12:16
Nedělní vystoupení Agon Orchestra s Filipem Topolem, kapelníkem Psích vojáků, se stalo událostí, přestože poněkud rozpačitou. Proč? Klíč k odpovědi nabídl přídavek vyžádaný ovacemi vyprodané pražské Archy. Zopakovaná skladba Kruhy, jíž koncert původně začínal. Kruhy totiž podruhé zazněly jako proměněné: zpívajícímu Filipu Topolovi už bylo rozumět, hudba působila mnohem energičtěji než v úvodu. Teprve v té chvíli, "po generální zkoušce", měl premiérový koncert, jenž nabídl repertoár ze společného alba Topola a Agonu, opravdu začít.

Na albu hraje Agon Orchestra jedenáct písní Filipa Topola dotvořených Petrem Kofroněm, který si konkrétní tituly z repertoáru Psích vojáků sám vybral. Podle Topolových "předloh" vznikla nová, prokomponovaná, v každé chvíli zajímavá hudba. Má však svůj řád, jímž Topola jako zpěváka, nakládajícího v Psích vojácích s vlastními písněmi dle libosti, poněkud svazuje. Což se projevilo při koncertní prezentaci alba mimo jiné v Žiletkách, jimiž večer směřoval do finále. Píseň je ve vojákovských nahrávkách jedním z jejich nejdramatičtějším opusů. Jenže Kofroň ji přepóloval ve vstřícnou, klidnou, melancholickou hudbu, jež postavila Topola do jiné, nezažité role.

Přinejmenším v tuzemském kontextu však nelze pominout, že spojením písní Filipa Topola s rukopisem Petra Kofroně vznikl ojedinělý projekt. Ani zdaleka jej nelze srovnat s nedávnými symfonickými úpravami lidových písní v podání Čechomoru, které provedl britský rocker Jaz Coleman pro album Proměny. To bychom museli porovnávat Colemanovo kolorování s Kofroňovou opravdovou autorskou malbou. Kofroň vytvořil rytmicky záludnou instrumentaci, pracující s brutalitou a dramatičností stejně naléhavě jako se sentimentem příbuzným tomu z "klasické" filmové hudby. K ní Filip Topol nazpíval či odrecitoval své texty. Na albu je interpretuje neméně přesvědčivě jako s Psími vojáky. Před publikem si však v rytmicky nejzapeklitějších místech prožil těžší chvilky. Pro pocit jistoty by se Topol zřejmě potřeboval "držet" svého piana - v Arše postával u mikrofonu až jakoby plaše, po straně orchestru, který ho přinejmenším v úvodních Kruzích a Krasobruslaři přehlušil. O to víc ovšem vynikla Kofroňova hudba, například v Krasobruslaři minimalisticky vířící v drobných motivech. A paradoxně v ní vlastně zpěvák ani nechyběl, jak zněla celistvě. Topola nabily větším odhodláním teprve tři písně, které uprostřed koncertu suverénně zazpíval, když orchestr odešel a mohl usednout k pianu: mimochodem, zahrál i hudebně jiného Krasobruslaře, jehož slova tentokrát vynikla.

Agon s Filipem Topolem v Arše poprvé společně vystupovali dvakrát loni na jaře. Tehdy zazněla nejprve jen jedna a pak tři Topolovy písně v Kofroňových úpravách. Teprve uplynulou neděli uvedli celovečerní program, který se shodoval s obsahem právě vydaného alba. Je pravděpodobné, že tento koncert vstoupí do historie tuzemské hudby, a to vůbec ne jako příležitostná kuriozita. Proto by nemělo zůstat při premiéře - teprve s každým dalším uvedením může koncertní prezentace získávat na průraznosti, kterou nabízí nahrávka. Ale i tak: Kofroňův výklad Topolovy hudby je už sám o sobě průrazný.


Filip Topol, Agon Orchestra, dirigent Petr Kofroň. Divadlo Archa, Praha 16. prosince - Filip Topol & Agon Orchestra. CD, 53 minut, vydaly firmy Indies Records a Archa.

Agon Orchestra

Frontman skupiny Psí vojáci Filip Topol žije nový život (17. 11. 2000).

Filip Topol

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Chceme udávat trend, ne se na něm vézt, tvrdí Mirai o desce Arigató

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Debutovou nahrávkou Konnichiwa si kapela Mirai vysloužila Anděla coby objev roku. V září vydá druhou desku nazvanou...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz