RECENZE: The Cranberries se loučí poslední deskou a jde jim to skvěle

  8:59aktualizováno  8:59
Trochu z toho mrazí, když posloucháte Dolores O’Riordanovou zpívat „ještě tě to nezabilo, ale nemůžeš to nechat plavat“. Úryvek pochází ze skladby Wake Me When It’s Over, která se nachází na nové a podle všeho také poslední desce kapely The Cranberries nazvané In the End.

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu Cranberries | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

O’Riordanová zemřela nečekaně v polovině loňského ledna. Bylo jí pouhých šestačtyřicet let a pozdější policejní zpráva potvrdila, že se v londýnském hotelu Hilton opilá utopila ve vaně.

Tou dobou už kapela pracovala na nahrávce, která však byla ještě ve stadiu demoverzí. The Cranberries se ji rozhodli vydat jako svůj poslední zářez a následně se rozpustit.

K dispozici tedy byly demonahrávky O’Riordanové zpěvu, kterým opatřila instrumentální črty kytaristy Noela Hogana. O zbytek muziky se kapela postarala, ale jediné vokály své hlavní zpěvačky, které mohla použít, byly tyto pracovní.

Fotogalerie

Proto je potřeba vyzvednout především, jak dobře zpěv na desce In the End zní. O’Riordanová tady nahrávala vlastní texty, a tak je jasné, že se asi snažila víc. Postprodukční možnosti ve studiích navíc umějí zázraky, ale stejně dostat do pouhého „demáče“ tolik dynamiky a vášně, to neumí a nedělá jen tak někdo. Třeba skvěle rozjetá skladba Catch Me If You Can působí ve světle daných skutečností jako zjevení.

Obzvlášť když vezmeme v potaz, že mnohé jiné desky někdy znějí jako nedodělky, ač by nemusely, je nutné ocenit, jakou práci si The Cranberries a především producent Stephen Street s výsledkem dali. Street s kapelou spolupracoval už v minulosti, mimo jiné na prvních dvou hity nadupaných albech Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? a No Need to Argue. In the End je sice pravděpodobně umíráčkem The Cranberries, ale muzika je plná života.

Důvěrně známé polohy

A ještě jedna věc se kapele vydařila nadmíru. Dostala do kolekce jedenácti skladeb jakousi nenucenou rozmanitost. Není to tedy každý pes, jiná ves. Nejde o nahrávku, kde by se hudebníci trumfovali tím, že umějí zahrát hard rock i reggae, a ve výsledku by šlo o neuchopitelný pelmel.

Kdepak, pořád to jsou takoví The Cranberries, na jaké jsou posluchači zvyklí. Ne zrovna optimistický text úvodní písně All Over Now doprovází ovšem nadějeplná hudba. Následuje košatá balada Lost. Nebo již zmíněná temnější Wake Me When It’s Over, jež je v aranžích sloky osekaná na nezbytné minimum s výraznou basou ve stylu jejich dávného hitu Zombie.

In the End

Autor:

Hodnocení­: 90 %

Ve skladbách A Place I Know nebo Illusion přijdou ke slovu především akustické kytary, čímž se vyznění nahrávky zase přirozeně posouvá. Kapela se tu prostě netlačí do poloh, které by jí neseděly, a přitom se nedá říct, že by se jen opakovala.

Zásadním pojítkem nejen na nové desce, ale i v kontextu celé tvorby The Cranberries je potom pochopitelně hlas O’Riordanové. Posluchač si uvědomí, že rozhodnutí skončit není jen póza, ale nutnost. Bez své zpěvačky by The Cranberries nebyli kompletní.

S posmrtnými nahrávkami je to složité. Přirozeně vzbuzují sympatie navíc. Ale In the End by byla velmi dobrá deska i bez své pohnuté historie. Když se rozloučit, tak na vrcholu. A to se The Cranberries skutečně povedlo.

Zpěvačka O’Riordanová zemřela nečekaně v polovině loňského ledna.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz