Textař Michal Horáček chystá film o koních a sázení

  3:46aktualizováno  12:48
Textař Michal Horáček natočil album Ohrožený druh, chystá i divadelní představení Kudykam. Spolu s producentem Jaroslavem Boučkem uvažuje o filmu z dostihového prostředí. "Základem by měla být moje disertační práce z prostředí hazardní hry," prozradil v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Textař Michal Horáček při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: iDNES.cz

. Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutoval textař Michal Horáček

Michal Horáček

Čtenáře portálu iDNES.cz zajímala nová deska Ohrožený druh, kterou Michal Horáček natočil se sedmi méně známými zpěvačkami.

Na albu, které vyjde koncem října, zpívá například Natálie Kocábová, Szidi Tobias, Lenka Nová, Tereza Nekudová, Věra Nerušilová či Lenka Dusilová; výjimečné mužské hlasy zastupují Matěj Ruppert a Richard Krajčo. Pod písněmi jsou podepsáni jako skladatelé mimo jiné Petr Hapka, Jarda Svoboda, František Černý a Karel Holas. Nechybějí ani dvě coververze - Tanity Tikaram a Paola Conteho.

"Poznat 'pravého koně' předpokládá to, že člověk takové koně hledá. Hledám je celý život. Někdy se v jejich 'pravosti' zmýlím, někdy ne - a často to pak stojí za to. Z těchto 'koní' povstávají všichni mí spolupracovníci, kteří přispívají k albům a dalším projektům. Bez nich by nikdy nevznikly," uvedl v chatu na iDNES.cz.

. Ohrožený druh je můj debut

Čtěte rozhovor s Michalem Horáčkem

Horáček se kriticky postavil k aktuálnímu dění spojenému se spisovatelem Milanem Kunderou a jeho údajným udavačstvím. - Čtěte Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů SNB

Textař Michal Horáček"Pana Kunderu, stejně jako kohokoli jiného, se zdráhám soudit. K tomu nemám dostatečné kompetence, takže to přenechávám Bohu. Soudit mohu pouze díla a činy. Dílo pana Kundery se mi nelíbí a nikdy nelíbilo, ustavil totiž po mém soudu cynickou a malověrnou vizi člověka, který veškeré snažení o pátrání po pravdě, veškerou lidskou touhu a úzkost, víru a lásku odsoudil jako kýč - to je klíčové slovo a koncept jeho knih. Jeho nepochybně značná přesvědčivost pak přivodila to, že umělecká snaha stát na straně lásky, pravdy a všeho pěkného vyznívala jako kýčařina, a nejen mne, který se právě o to snaží, pak část umělecké kritiky šlehala slovem 'kýč' při každé příležitosti. Tento tvůrčí cynismus však nikam nevede - dál se budu snažit nořit se do lidské úzkosti a touhy," poznamenal.

Žádaný recept na spokojený život a fungující manželství shrnul do rady: "Nechtějte druhého člověka nikdy vlastnit. Nechte ho dýchat a žít tak, jak sám touží. Já jsem takový přístup dostal, je to vzácný dar."

Szidi Tobias: Na hotelu v Olomouci

Petr Hapka a Michal HoráčekI když psal Horáček texty pro populární zpěváky už dříve, jeho prvním zásadním krokem na hudební scénu bylo album Potměšilý host, které spolu s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou v roce 1987.

O rok později spolu s Hapkou vydali další slavnou desku V penziónu Svět, která byla první koncipována jako autorský projekt s více interprety. V této linii pokračují všechna další alba dvojice.

Od zásadní spolupráce s Petrem Hapkou si Michal Horáček několikrát "odskočil" k jiným projektům, například ke společnému albu s Richardem Müllerem nebo skladatelem a zpěvákem Jardou Svobodou ze skupiny Traband.

Michael Kocáb: S cizí ženou v cizím pokoji

Kromě textařství se Michal Horáček věnuje i publicistice, píše fejetony a eseje, které souborně vyšly v knihách O české krvi otců vlasti a O tajemství královny krav, vydal také několik odborných prací na téma dostihového sportu a hazardních her.

Michal HoráčekV letech 1990 až 2004 se Michal Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 se krátce věnoval politice, když společně s Michaelem Kocábem založil iniciativu Most, jež měla za cíl zprostředkovat komunikaci mezi komunistickou vládou a představiteli disentu. Z této aktivity vytěžil Horáček materiál pro reportážní knihu Jak pukaly ledy.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Favoritem Eurovize je stále Nizozemsko, ve finále zazpívá i Madonna

Duncan Laurence z Nizozemska ve druhém semifinále Eurovize v izraelském Tel...

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence zůstává hlavním favoritem letošního ročníku soutěže Eurovize v izraelském Tel Avivu....

RECENZE: Provokace s lágry. Rammstein se po deseti letech vrací v plné síle

Rammstein (Eden, Praha, 28. května 2017)

Pro věrné fanoušky kapely Rammstein byl uplynulý pátek velkým svátkem. Němečtí rockeři vydali po deseti letech novou...

Na rádia působím jako infekce, tvrdí slovenský zpěvák Peter Lipa

Peter Lipa

V Česku je vnímaný hlavně jako jazzman, ale nejen touto hudbou je živ pětasedmdesátiletý slovenský zpěvák Peter Lipa....

Najdete na iDNES.cz