KOMENTÁŘ: Televizní podzim stále nemá vítěze. Jen poražené a uražené

  19:59aktualizováno  21:54
Každý podzim řinčí zbraně, letošní boj o televizní diváky má však místy až groteskní bratrovražedný ráz. Například v pátek, kde proti vodnickému seriálu Neviditelní, favorizovanému nováčkovi pod vlajkou České televize, nasazuje Nova starší české pohádky.

Nedávno ještě dvoumilionová Ordinace se ustálila kolem hodnot 1,4 milionu diváků. | foto: TV Nova

Už dvakrát s nimi také vyhrála – a příští pátek si vypije ČT kalich hořkosti až do dna, protože proti Neviditelným nastoupí její vlastní vánoční pohádka Kouzla králů, kterou samy Kavčí hory vysílaly snad osmkrát. Pak ji prodaly Nově – a konkurence teď Kouzla králů využije proti jejich mateřské stanici.

Že jsou to bojůvky leda k smíchu? Jistě, ale pro televize představuje podzimní bitva smrtelně vážný adrenalin. Považte tu drzost, rozčilují se, příští sobotu si proti bohulibé charitě ve prospěch Konta Bariéry klidně nastoupí Babovřesky!

Čas pro alternativu

Ovšem hlavním paradoxem tradičních sezonních šarvátek je fakt, že vlastně žijí už jen z někdejší podstaty. Přestože úvodní fanfáry budily dojem, že vítěz premiérové nabídky přivine k srdci čtyři miliony nadšených diváků jako za blahých časů, kdy se vraceli zlatí hoši z Nagana.

Omyl, to je pouhá silácká hra s příměsí nostalgie za dobami, které se nevrátí. Zuří takzvaná atomizace. Což neznamená, že diváci zmizeli, nýbrž se rozprostřeli mezi větší množství úžeji zaměřených stanic, o internetu nemluvě. A k zázraku, aby se celý národ jako jeden muž sešel téhož večera u téhož pořadu, chybí skutečná událost.

Čísla mluví jasně: podzim zatím nemá vítěze, jen více či méně poražené a uražené. Ve startovním týdnu klíčové televizní války nikdo nepřekonal dvoumilionovou hranici sledovanosti. Z novinek se jí napoprvé přiblížili Vinaři na Primě, ale už spadli k hodnotám kolem 1,2 milionu diváků. Za nimi následuje pokračování Kriminálky Anděl na Nově a pak Nevinné lži z ČT, které naopak mírně polepšily – na šest set tisíc diváků; zhruba stejně jich měla sobotní estráda rovněž na České televizi.

To není na hlavní vysílací čas opravdu žádná sláva, přibývá dní, kdy k vítězství stačí necelý milion lidí. Nedávno ještě dvoumilionová Ordinace se ustálila kolem hodnot 1,4 milionu, a k žezlu jí to pořád stačí. Obě klíčové novinky ČT, Neviditelní a Život a doba soudce A. K., začínaly hodnotami pod osm set tisíc diváků, zatímco více než půlmilionový start dokumentu Paterčata ukázal, že dozrává pravý čas pro alternativu.

Vaření? To tu ještě nebylo

Možná opravdu dojde na prognózy, že vyloženě „přeseriálovaný“ podzim diváky spíše odradí. Kdo ještě stíhá vidět všechny vztahové ságy, natožpak se v nich orientovat? Ubývá specialistů, kteří by bezchybně poznali, že údaj „Květa se přijde Emě omluvit, Ondru vyhledá Vladěna, také Davida dostihne minulost“ se týká Doktorů z Počátků, kdežto „porod syna sblíží Hynka s Lucií, Ema se pohádá s Daliborem kvůli Mikulášovi a Simona chce pro vnuka domov“ patří k seriálu Cesty. A že varovná informace „Švarc zase škodí, Mirka chce mít s Čestmírem dítě“ se týká Ordinace, protože fakt, že „Romeo loví Olgu, na Ivana s Lolou praskne jejich poměr a David léčí celý cirkus“, se může přihodit výhradně na půdorysu Svateb v Benátkách.

Pár set tisíc zájemců tady, pár set tisíc fanoušků tam; koláč publika sytící zájem zadavatelů reklam, o kterém kdysi školíval Vladimír Železný, se drobí čím dál víc. Přijmout to prostě jako fakt však stanice nemohou, v laboratořích televizních alchymistů to tedy bublá, jak se snaží vynalézt novou tajnou zbraň, která by dosavadní výsledky nudného opisování a přetahování jednoznačně zvrátila.

A včera ji ohlásili! Nova přidá pořad U Haliny v kuchyni, v němž bude Halina Pawlowská vařit. Tak to tu ještě nebylo.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Najdete na iDNES.cz