Tata Bojs s Ahn Triem předvedli, že rokenrol v divadle není nemožný

  1:38aktualizováno  1:38
Pražští Tata Bojs a korejské Ahn Trio obrátili Východočeské divadlo v Pardubicích vzhůru nohama. Návrat na divadelní prkna se světelnou show, vstávajícím publikem, chvilkami příjemného humoru a Mozartem na pódiu se povedl na jedničku.

Krátce po osmé hodině nastal pro hanspaulskou kapelu Tata Bojs a tři pohledné dámy z Ahn Tria důležitý moment. Po delší odmlce se totiž vrátili se svým akustickým představením, které oproti tomu loňskému přineslo několik novinek. Vedle zbrusu nové scény to bylo zejména více elektroniky v hraní. Ačkoliv to tak ze začátku nevypadalo.

Šestice muzikantů přikráčela na pódium za slabšího potlesku a takřka bez promluvení se vrhla na první skladbu s názvem Jednotka času. Jsou písně, které jde zahrát jemně a jiné, kde lze přidat. I proto si Tata Bojs s Ahn Triem zvolili na začátek setlistu vedle první zmíněné skladby také klidnou C.V.A.N. Po ní už se kluci rozmluvili.

Reportáž natočená v Praze před pardubickým koncertem

"Naše show je tak nějak interaktivní, můžete si teď vybrat ze dvou jazykových variant. Toreadorskou otázku můžu zazpívat v češtině nebo angličtině. Kterou teda chcete?" vyzval publikum bubeník a zpěvák Milan Cais. Lidé dali jasně najevo, že chtějí slyšet angličtinu. "Upozorňuju vás ale, že mám divnej přízvuk," zažertoval Cais. Toreadorská otázka se rázem změnila v anglickou Wasp Song neboli "vosí píseň" a namísto "býk či nebýk" bylo slyšet vtipnou náhražku "to bee or not to bee".

Milan Cais z kapely Tata Bojs (archivní snímek)Ačkoliv se na pódiu od začátku koncertu nevyskytovalo kromě samotných hudebníků a jejich nástrojů nic jiného, černá opona v pozadí dávala už dopředu vytušit skrytému překvapení. Tím byla velká zářící krychle, která se objevila před skladbou Tanečnice a změnila barvy vždy podle aktuálně hraných písniček.

Nebyly to ale jen barvy. Za krychlí se totiž nacházel bazének s vodou, který na každou ze tří stěn vrhal působivé stíny. "Náš koncert se teď vysílá na iDNESu do celého světa. Museli jsme proto dát i nějakou pomalejší, aby to diváci s pomalým připojením zvládli," udělal si legraci Mardoša.

CO ZAZNĚLO V PARDUBICÍCH

Jednotka času, C.V.A.N., Toreadorská otázka (Wasp song), Tanečnice, Kudu aditsuh, Vesmírná, Devoto, Elišce, Růžová armáda, Trilobeat, Skovka, Náměsíčná, Pěšáci, Šťastnější, Lasičky, Attention aux hommes!

Přídavky
Jaro (The Spring song), Divnosti

O srandu se ale postaraly i korejské slečny. Ahn Trio na sebe strhlo pozornost vždy, když se s ním pánové z Tata Bojs začali bavit. A to zejména díky nekonečnému Mardošovu kličkování mezi angličtinou a češtinou, což publikum přivádělo k nepřetržitému smíchu. "Nemáme absolutně ponětí, o co tu teď jde," ozvala se do víru jazykového bludiště jedna z hudebnic.

Na koncertu byla nepopsatelná atmosféra. Jako by si do Pardubic přijela kapela popovídat na besedu a u toho skvěle zahrála. Každou vteřinu byla pomyslná bariéra mezi publikem a interprety o kus menší. Odstraňoval ji všudypřítomný a hlavně absolutně nenucený humor. Už po několika úvodních skladbách bylo zkrátka znát, že i samotní hudebníci si večer ve Východočeském divadle užívají.

"Holky hrajou klasiku a musejí si teď dát pauzu," řekl zhruba v polovině koncertu Mardoša. A tak se i stalo. Slečny odkráčely do zákulisí a avizovaným tajným hostem se ukázal samotný člen Tata Bojs Jiří Hradil. S tím kapela zahrála elektrickou vsuvku, která zahrnovala pradávnou skladbu Devoto, pozměněnou verzi písně Elišce, skladbu Trilobeat a hlavně také Růžovou armádu, kterou si do té doby nedokázal v akustickém provedení představit snad nikdo. Ale vyšlo to. Po návratu Ahn Tria na pódium byl čas na velké změny. "Berte to jako že se mění scéna. Prostě jako v divadle," zažertoval Mardoša a vzal si k ruce buben. A to byl čas na alternativně pojatou píseň Skovka, u níž mimo jiné předvedl Milan Cais alias Bublajs své taneční vlohy.

A už to jelo. Napětí, které bylo v průběhu první poloviny koncertu cítit všude ve vzduchu, prasklo. Pěšáci, Šťastnější, Lasičky, ty všechny u publika vzbuzovaly obrovské nadšení. To si s plnou vervou prozpěvovalo refrény a hromadně tleskalo do rytmu. "Nakonec jste se ukázali jako fakt dobrý publikum. Hele, stačí, když si stoupne jeden, pak už to udělaj všichni," rozjel to pravé peklo frontman Milan. Pardubické divadlo možná ještě takový "kotel" nezažilo. Na Attention Aux Hommes! dokázali Tata Bojs s Ahn Triem přeměnit východočeská prkna znamenající svět v dokonale rozjetý klub. "Děkujeme, že jste se za nás tak hezky postavili," pochválil následně Východočechy Mardoša.

Ahn TrioTata Bojs + Ahn Trio

Ahn Trio a Tata Bojs (archivní snímky)

Přídavek byl jasně nevyhnutelný. Mohutným potleskem si "klubovo-divadelní" dav vynutil skladbu Jaro, u níž zpěvák bravurně přecházel mezi angličtinou a češtinou. Protože si to tak diváci v dalším "rychlém interaktivním hlasování" vybrali. Ale tím to neskončilo. Druhý přídavek, tedy skladba Divnosti s rokenrolovým nádechem, dovedla prvotřídní koncert do svého zdárného konce.

Diváci v Brně, Novém Jičíně, Bratislavě a Praze se mají příští týden na co těšit. Spolupráce Tata Bojs s precizně hrajícím Ahn Triem je jasným důkazem toho, že když k sobě něco patří, není ani Atlantik překážkou.

Tata Bojs & Ahn Trio - reTour 2009
21.listopadu 2009, Východočeské divadlo, Pardubice
Hodnocení iDNES.cz: 100 %

Pozdrav Ahn Tria, který do Česka přišel z Ameriky
krátce před začátkem turné.


Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: Michael Bublé v Praze vtipkoval a opěvoval lásku

Michael Bublé v pražské O2 areně (17. září 2019)

Pop-swingový elegán Michael Bublé kráčí ve šlépějích svých oblíbenců Franka Sinatry nebo Nat King Colea. Předvedl...

GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze

Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků

Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty...

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz