Svišti z Chaozzu vyrazili na golfové hřiště

  17:47aktualizováno  17:47
Hiphopová partička Chaozz vydává své čtvrté album s názvem Sakum Prdum. První singl Svišti na golfovym hřišti se bez problémů usadil v playlistech českých rádií. K této úspěšné skladbě se připravuje videoklip. Pro příznivce remixů na starých dobrých černých kotoučích si jako bonbónek ke svému novému albu připravili Chaozz ještě samostatný vinyl Sekec Mazec.

Chaozz na sebe poprvé upozornili v roce 1996 s deskou "...a nastal chaos", která obsahovala například hity odsuzující TV Nova (skladba Televize) či korupci českého policejního sboru (píseň Policie). Za debut získala skupina platinovou desku a cenu Akademie populární hudby, tehdy nazývanou Gramy, v kategorii taneční hudba.

V roce 1997 vydali Chaozz album Z prdele klika, z něhož vzešel například hit "Hej lidi!". Před dvěma lety skupina nahrála desku P.E.S, která obsahovala dosud nejúspěšnější rádiový hit skupiny - Vodopády, coververzi singlu Waterfalls americké trojice zpěvaček T. L. C. Jejich poslední album Sakum Prdum, jehož příprava trvala skupině celý rok, obsahuje 13 tracků (poslechněte si audioukázky).

CHAOZZ: SAKUM PRDUM

1. INTRO
2. ALE UŽ!
3. SVIŠTI NA GOLFOVYM HŘIŠTI
4. KDYŽ KÁMOŠ ZAVOLÁ...
5. GORILA VE VANĚ
6. INTERLOUDA
7. MARIE A JANA
8. PRVNÍ ZIMA
9. RŮZNO
10. 2 DECI
11. WEYCE (Flavamatic mix)
12. CESTY RÝMU
13. OTA (bonus)
Chaozz v norách pod golfovým hřištěm
(Recenze Vladimíra Vlasáka)

V roce 1996 vtrhli na domácí scénu, říkali si Chaozz a zpívali: "Tady jede Chaozz, popaři, zalezte do nor." Drze rapující skladby Policijééé nebo Televize poslouchali děti, učňové i studenti. První deska "... a nastal chaos" dobyla hitparádu a skupina dostala cenu Gramy. Jenže pubertální rozjívenosti začalo ubývat, na jejich hudbu se začal nabalovat soul či funk. Široké publikum asi chtělo něco jednoduššího, a tak raději "objevilo" Lunetic a další chlapecké skupiny. Převrat v populární hudbě se nekonal, spíše naopak. Z nor zase vylezli staří ještěři, televize Nova ohlásila návrat do osmdesátých let a drtivá většina rozhlasových stanic ji následovala. Chaozz o tom zpívá v nové skladbě Ale už: "Je to všude kolem, šíří se to obrazem, zvukem i slovem, a my jim to žerem, ale kde je vkus?"

Nicméně nálepka kapely pro puberťáky pětičlenné skupině kolem Depha, Rustyho a Fugaze nějakou dobu zůstala. Když skupina vystupovala na festivalu v Trutnově, část publika pískala nelibostí - ačkoli Chaozz zpíval Vodopády, jeden ze svých nejsvižnějších a nejpozitivnějších songů, mistrnou předělávku nahrávky Waterfalls od amerického dívčího tria TLC. Kapela se musela spolehnout na okruh věrných posluchačů, kterým postupně předkládala alba P.E.S., Zprdeleklika a nyní svoji nejvyzrálejší novinku Sakum prdum.

"Nechceme stát na místě. Baví nás hledat novou muziku," říká skladatel a rapper Deph. Jejich styl je řízený chaos, který vychází z černošského hip hopu - rytmicky chrleného textu spojeného s paletou stylů. Skupina zapřáhla jazz či swing, zvukové experimenty, a to vše elegantně spojila s diskžokejským skrečováním. Soudržnost nové desky hlídal Dušan Lipert ze skupiny Ohm Square. Do své muziky Chaozz nasál i spoustu vtipných citací. Například skladbu Interlouda osvěžil znělkou televizního Večerníčku, úryvek z písně Jiřího Korna Tam u dvou cest se stal jedním ze stavebních kamenů skladby Marie a Jana. "Hodí se nám všechno, co přináší nějaký pocit a skladbu náladově obarví. Nemáme žádné předsudky," říkají členové skupiny, kteří si do studia přizvali také jazzového kytaristu Jaroslava Helešice nebo baskytaristu Adama Stivína.

Za své učitele Chaozz považuje skupinu Manželé, památné průkopníky českého rapu, líbí se jim spřízněná slovenská kapela Trosky. Respektují také Eminema, který cíleně míří na společenská tabu a jehož věhlas proniká i do České republiky. "Všimněte si, že Eminem spolupracuje s černošským producentem Dr. Dre. I američtí černoši, kteří přivedli hip hop na svět, Eminema uznávají. Nemůže pro něho být větší pocta," říká Fugaz.

Ovšem tak útočný jako Eminem Chaozz zdaleka není. Ostřejší texty skupina prosvěcuje humorem. Například skladba Svišti na golfovým hřišti je vtipnou alegorií na "partyzánský boj" nastupující generace proti bařtipánům, kteří chtějí mít "golfové hřiště" jenom pro sebe. Skupina Chaozz zatím patří ke svišťům, příště může být to hřiště i jejich - v tom dobrém i špatném.

Obal CD Sakum Prdum, 2001.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

VIDEO: Animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku odhaluje ukázku

Trailer k filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku

Nejznámější český komiks Čtyřlístek, který letos slaví padesát let, znovu ožije na plátně. Nový animovaný film vstoupí...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

Najdete na iDNES.cz