Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Struny podzimu zahájí projekt Jana Garbarka s The Hilliard Ensemble

  14:34
Letošní ročník multižánrového festivalu Struny podzimu zahájí v neděli 19. září vystoupením s programem Officium Novum fenomenální norský saxofonista Jan Garbarek s britským vokálním kvartetem The Hilliard Ensemble. Výjimečný koncert proběhne v Národním památníku na Vítkově.

Officium novumSvětová premiéra tohoto vystoupení, vycházejícího ze stejnojmenného alba, vydaného právě na labelu ECM, proběhla 14. září v Hamburku. Právě z ní přináší iDNES.cz více než čtvrthodinovou videoukázku. Garbarek s The Hilliard Ensemble hráli v tamním chrámu svatého Michaela. Den poté se představili v salcburském Dómu. Vystoupení v pražském památníku, jednom z mála světských prostorů na tomto turné, bude třetí v pořadí.

Jan Garbarek

Jan GarbarekNorský saxofonista se narodil v roce 1947. Patří k nejkomplexnějším osobnostem světového jazzu. Spolupracoval s řadou slavných hudebních osobností, mimo jiné s Georgem Russellem, Keithem Jarrettem, Ralphem Townerem, Trilokem Gurtu, Billem Frisellem či Miroslavem Vitoušem. Prošel obdobími okouzlení jazzrockem i meditativní hudbou, spojoval jazz s elektronikou i prvky etnické hudby. Maximální umělecká svoboda, kterou si "naordinoval" už ve svých počátcích, se nyní zúročuje v pozici osobnosti, jež si může dovolit experimentovat s moderními zvuky syntezátorů a vzápětí se vracet k tisíciletým kořenům světové hudby, aniž by to kohokoli zarazilo. V Česku naposledy exceloval před dvěma lety, kdy se svým jazzovým kvartetem exceloval před mnohatisícihlavým publikem festivalu Colours Of Ostrava.

"Kolaps veškerých bariér, které existují mezi jazzem a klasikou, svatým a profánním, starobylou zašlostí a současností," tak popsal první výsledek spolupráce norského saxofonisty a britských vokalistů americký list New York Observer. Album Officium vyšlo v roce 1994, kdy světová scéna zaznamenávala zvýšený zájem o gregoriánský chorál v moderní hudbě. Nahrávka se stala vůbec nejúspěšnějším titulem vydavatelství a zasáhla dokonce do popových žebříčků několika zemí.

Jan Garbarek (uprostřed) a The Hilliard EnsembleO pět let později se Garbarek a The Hilliard Ensemble opět načas nastěhovali do rakouského kláštera Sv. Gerolda, aby vytvořili pokračovatele Officia. Repertoár dvojalba Mnemosyne se už striktně nedržel ladění svého předchůdce. Obsahuje hudbu v časovém rozpětí dvaadvaceti století a geograficky sahající od Jižní Ameriky přes Skotsko, Španělsko, Řecko a Rusko až po Estonsko.

Třetí volná část dlouhodobého projektu nese název Officium Novum a právě obsah tohoto alba bude základem repertoáru letošního koncertu v rámci Strun podzimu. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice. Na desce najdete skladby od arménského skladatele Komitase Vardapeta, dvojici mých vlastních kompozic, ale třeba také a capella skladbu od Arvo Pärta," řekl Jan Garbarek.

The Hilliard Ensemble

The Hilliard EnsembleBritské pěvecké kvarteto, zaměřené především – ale zdaleka nejen – na interpretaci staré hudby, vzniklo už v první polovině 70. let a název přijalo podle alžbětinského malíře Nicholase Hilliarda. V současné době funguje v obsazení, které se ustálilo v roce 1998, tedy David James (kontratenor), Rogers Dovez-Crump (tenor), Steven Harrold (tenor) a Gordon Jones (baryton). Kromě středověké a renesanční hudby se The Hilliard Ensemble zabývá i interpretací soudobé hudby, skladeb např. Arvo Pärta, Johna Cage nebo Heinera Goebbelse. První desetiletí své existence vydával soubor svá alba u velkého vydavatelství EMI, od roku 1986 patří The Hilliard Ensemble stejně jako Jan Garbarek k základním oporám labelu ECM. Vydal zde půldruhé desítky alb širokého stylového spektra.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek Arménskou duchovní hudbu studovali přímo na místě jejího vzniku členové The Hilliard Ensemble. Kromě skladeb, upravených Komitasem Vardapetem (1869-1935), který se snažil lidové kořeny přiblížit své současnosti, zní na albu i řada dalších skladeb podobného ranku. Například třináctiminutová Litany, složená z fragmentu stejnojmenné skladby ruského skladatele duchovní a vokální hudby Nikolaje N. Kedrova a z úpravy tradiční modlitby Otche Nash (Otčenáš) z prostředí ruských starověrců, tzv. lipovanů.

Officium Novum ovšem nabízí – byť v menšině – i skladby západního okruhu. Nejstarší je Alleluia Nativitas jednoho ze zakladatelů evropské polyfonie 13. století Perotina, kterou The Hilliard Ensemble s Janem Garbarkem nastudovali již podruhé, ve verzi odlišné od té, kterou můžeme slyšet na jejich minulém společném albu Mnemosyne.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

RECENZE: Úplně jiný typ krimi. Lesní vrah vysílá zvláštní druh varování

25. dubna 2024

Premium Jedno je jisté: Lesní vrah se žádné tuzemské krimi podle skutečného případu ani zdaleka nepodobá....

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...