Struny podzimu budou opět křižovat žánry

  10:16aktualizováno  10:16
Dvanáctý ročník festivalu Struny podzimu, pod jehož hlavičkou proběhne od září do listopadu jedenáct koncertů, zahájí v neděli 23. září věhlasný britský tenorista Ian Bostridge.

Ian Bostridge | foto: archiv

Ute LemperStruny podzimu si do motta vepsaly slova Jazz i klasika, tradice i experiment. A tohoto "crossoverového" pojetí se už léta drží na skutečně nejvyšší úrovni. V minulých letech zde vystoupili například Kronos Quartet, Hilliard Ensemble s Janem Garbarekem, Ute Lemper, Michael Nyman Band, Magdalena Kožená, Iva Bittová, Natalie Dessay, Eva Urbanová, Uri Caine či Gary Burton.

Orchestra of the Age of EnlightenmentNa úvodním koncertě ve Stavovském divadle chce britský pěvec Ian Bostridge přiblížit co nejvíce stránek pozoruhodné kariéry skladatele Georga Friedricha Händela. Doprovodí jej nadšeně přijímaný Orchestra of the Age of Enlightenment, který se v České republice stejně jako  pěvec představí vůbec poprvé.

Georg Friedrich HändelSám Bostridge ke svému vystoupení, které nese název Hlas Händelův, doplňuje: "Během koncertu představíme Händelovu práci pro římskokatolické kardinály, anglické aristokraty i londýnskou veřejnost. Pociťuji k jeho hudbě skutečnou náklonnost; jak kvůli svému zaujetí pro kulturu osmnáctého století, tak díky dlouholetým zkušenostem se zpěvem této hudby."

Ian BostridgeIan Bostridge je hvězdou operních, oratorních i písňových recitálů. Jeho mezinárodní kariéra zahrnuje koncerty v nejvýznamnějších koncertních sálech a operních domech celého hudebního světa i opěvovaná alba, za něž obdržel řadu významných hudebních ocenění, mimo jiné Grammophone Award 1996, 1998 a 2003 či Grammy Award 1999.

V minulé sezoně měl vlastní koncertní sérii v Carnegie Hall. Pozornost médií budí také Bostridgeův doktorát z historie a filozofie na Oxfordu.

Sir Simon RattleHráči souboru Orchestra of the Age of Enlightenment, který na scéně působí dvě desetiletí, jsou zapálenými propagátory a skvělými interprety tzv. historicky poučené interpretace. Zvuk orchestru formují nejvýznamnější dirigentské osobnosti současnosti, např. Iván Fischer, Vladimir Jurowski nebo Sir Simon Rattle. S orchestrem spolupracuje i česká pěvecká hvězda Magdalena Kožená.

Ana MouraI další koncerty Strun podzimu budou pravděpodobně patřit k vrcholným zážitkům sezony. Jen několik dní po zahajovacím koncertu v Praze hned dvakrát vystoupí 26. a 27. září v Českém muzeu hudby ruský patriarchální soubor Drevněrusskij Raspěv. Dále následují dva koncerty pro ctitele world music: 1. a 2. října se v Pražské křižovatce (kostel svaté Anny) poprvé představí českému publiku přední představitelka hudebního stylu fado Ana Moura.

Brad MehldauNejen jazzové publikum jistě potěší návrat charizmatického newyorského pianisty Brada Mehldaua, který po loňském velkolepém úspěchu na Strunách podzimu vystoupí tentokrát v plné "palebné síle" se svým triem (Larry Grenadier - kontrabas, Jeff Ballard - bicí) 7. 11. opět v Rudolfinu.

Regina CarterZávěrečný koncert festivalu pak bude 18. 11. patřit americké jazzové houslistce Regině Carter. K dalším lákavým jménům letošního ročníku Strun podzimu patří Bester Quartet, Chloë Hanslip & Jiří Bárta, HANDA GOTE research & development nebo projekt Nouba v Rudolfinu, spojující Pražskou komorní filharmonii s marockými hudebníky.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Jak odmítnout Plácida Dominga. MeToo má oběti i v klasické hudbě

Jedno divadlo za druhým zavírá dveře před Plácidem Domingem, dalším padlým v dívčí válce moderně zvané MeToo. Nejlepší...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

GLOSA: Byčkov řídil Mou vlast jako běžný koncert. Nic méně, nic více

Smetanova Má vlast je „doma“ na zahajovacím večeru Pražského jara, nicméně hrát se přirozeně může kdykoli. Na běžný...

Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musil. Bývalý tatér vystavuje v Praze

Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil, bývalý profesionální hokejista a tatér s přezdívkou Musa,...

Najdete na iDNES.cz