Diskuse k článku

Strhující hudbě někdy stačí málo

Ke strhujícímu muzicírování někdy postačí čtyři hlasy. Tak jako minulé úterý v kostele sv. Šimona a Judy, kde v rámci cyklu Stará hudba, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy, vystoupil britský vokální kvartet Hilliard Ensemble.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

davidproklasiku

pokračování 2+ aneb co se nevešlo
dvacetdevět let, ale toto umenšování klenotů naší země, "české hudby" klasické ve vašem zpravodajství mne velmi znepokojuje. Možná, že se situace změní až v situaci, kdy o našich umělcích a české hudbě budou mít lepší znalosti Němci a Američané.
0/0
22.2.2005 0:17

davidproklasiku

Dopis z Utrechtu redakci IDNES pokračování3
Prosím tedy, aby Vaše redakce obšírněji informovala o kvalitním kulturním dění a propagovala českou klasiku, věřte můžeme být hrdí na mladé umělce, které v Čechách bohužel málokdo zná, a kteří přitom vyhráli věhlasné mezinárodní soutěže. To vše pro vás může být i námětem pro fejetony, komentáře i on-line rozhovory. To vše totiž může zkvalitnit každodenní vnímání českého člověka, znechuceného ubohou nekulturností našich politiků. Někdy mám dojem, že znalosti leckterých německých gymnazistů jsou lepší, než některých českých ústavních činitelů. Přispějte tedy lepšími a častějšími články ke zkvalitnění průměrné kulturnosti Vašich čtenářů. Děkuji za vnímavé přečtění mé kritiky a těším se na Vaši milou odpověd a samozřejmě i na více zpráv z rubriky "vážná hudba"
0/0
22.2.2005 0:12

davidproklasiku

pokačování2
Dnešní článek paní Drápalové je již pouze jakýmsi příkladem toho, jak lze okleštit informace z hudebního života posledních dnů, přičemž každý odstavec by si jistě zasloužil mnohem delší komentář a hodnocení. To vše ovlivnuje a utváří vzdělanost mladých a vůbec všech lidí v Čechách. Je to díky nezájmu redakce o uvádění kvalitních kritik? Je to nedostatkem prodejnosti takových článků? Vyplatí se naší zemi mít v budoucnu národ nevzdělanců, lidí, kteří znají jen velmi málo ze své kulturní historie? Nemyslím si, že jen na základě statistiky, kolik lidí procentuálné zprávy z oblasti "krásné" vážné hudby fakticky zajímá, opravnuje vaší redakci postupně vyřazovat informovanost o tom, co se na poli vskutku uměleckém děje. Nebo snad chcete, aby za pár desetiletí nevěděli Čechové o slavných Češích? Kdo je Dvořák, proč se hraje v Americe Novosvětská, proč nám závidí v Japonsku například Janáčka, i to, že Prahu miloval Mozart více než Vídeň? Jsem ještě mladý člověk, je mi dvacetdevě
0/0
22.2.2005 0:11

davidproklasiku

pokračování1
Všechno ostatní již lidé v zahraničí mají a v tom ostatním jim naše malá země může maximálně konkurovat. A často právě kvalitní ryze českou kulturu, a česká klasika s několikasetletou historií má v ní přední místo, nám mnoho cizinců závidí. Z vašeho kulturního žebříčku v rubrice KULTURA bohužel podtitul "vážná hudba" zcela zmizela a povrchně shrnující články jsou zařazovány společně s událostmi z pop scény, což je ovšem srovnání nepoměřitelného. Neodpustím si poznámku, že v Evropě nejsou baviči národa nazýváni "umělci", ale například pouze "zpěváky", protože umělec je již někdo, kdo dosahuje výrazných kvalit na základě dobře rozvinutého talentu. Takové osobnosti samozřejmě nevytvoří masa nevzdělaných lidí, které se prodává průměrná, spotřební, a reklamou ošetřená zábava. Takové osobnosti se však rodí v české kotlině, ale tato dnes již málo talentů se rozvine do podoby Dvořáka či Smetany.
0/0
22.2.2005 0:09

davidproklasiku

Prosíme více klasiky ve zpravodajství
Vážení, již od nového roku jsem znechucen, jakým způsobem se změnil přístup IDNES a četnost vašich příspěvků k vážné hudbě. Zatímco se hvězdy ze "Superstar", o kterých za hranicemi naší země ví jen málokdo, objevují takřka denně v nejrůznějších on-line rozhovorech a píše se o nich v nejrůznějších detailech, snad i co mají k večeři, vážná hudba se velmi rychle vytlačuje na úplný okraj nejčtenějších periodik. Je mi to velmi líto, ale dovoluji si Vás upozornit, že věhlas české klasiky je značný, což potvrzují vyprodané sály v Japonsku i v Americe. To není pro řadu jiných zemí úplnou samozřejmostí. České umění (hudební, dramatické i výtvarné) je naším jediným artiklem, který nikdo jiný nikde neumí vyrobit a vyprodukovat !
0/0
22.2.2005 0:05

Najdete na iDNES.cz