V rámci festivalu vystoupí hned dvakrát. Na sólovém nokturnu 24. května v Rudolfinu provede řadu skladeb převážně renesančních a barokních skladatelů, o dva dny dříve na témže místě představí společný projekt s nizozemským orchestrem Nederlands Blazers Ensemble, zaměřený na taneční hudbu středověku a renesance.
Kdo je Jordi SavallPatří mezi největší osobnosti světa staré hudby, nar. 1941. Po více než třicet let se jako hráč na violu da gamba a kapelník věnuje objevování zapomenutých hudebních pokladů. Společně se svou ženou, sopranistkou Montserrat Figueras, založil soubory Hespèrion XX, La Capella Reial a Le Concert des Nations, s nimiž na Pražském jaru vystupoval s velkým úspěchem v roce 2007. V současné době nejčastěji pracuje v rámci rodiny: se svou ženou má dvě děti. Dcera Arianna je harfenistkou a zpěvačkou, syn Ferran hraje na basovou loutnu theorbu. Koncertní, pedagogické i výzkumné aktivity Jordiho Savalla vedly ke vzniku řady hudebních projektů, z nichž mnohé mají i širší kulturní dosah. Jeho spolupráce na filmu Alaina Corneaua Tous les Matins du Monde (Všechna jitra světa) pomohla vytvořit široké publikum pro violu da gamba. Své projekty vydává na vlastním nezávislém labelu Alia Vox (distribuce v ČR Classic). Už třikrát zvítězil v soutěži dvojníků herce Roberta De Nira. |
Společný koncert s Nizozemci, českému publiku dobře známými mimo jiné i někdejší spoluprací s Ivou Bittovou, zachycenou na albu Ples upírů (2002), neodehraje proslulý gambista na svůj "mateřský" nástroj, nýbrž na starobylý smyčcový nástroj persko-arabského původu rebab.
Jordi Savall & Nederlands Blazers Ensemble: Kavaklar
To koresponduje se zaměřením koncertu, který je popisován jako "dobrodružná plavba po Středomoří a Černém moři". Umělci pomyslně kopírují cesty, po nichž se ve středověku a v době renesance plavili tisíce evropských dobrodruhů i uprchlíků, a na všech svých zastávkách podél cesty potkávají působivý hudební mix.
Ten je sestaven z hudebních prvků, které jsou doménou Španělů, Maurů, Židů, Řeků, Turků, Peršanů, Arménů, Italů i Balkánců. Nederlands Blazers Ensemble v některých momentech zařazuje tuto "námořnickou výpravu" také do moderního kontextu.
Na sólovém koncertě, který Jordi Savall odehraje 24. května od půl desáté večer, zazní skladby K. F. Abela, J. S. Bacha, Johannese Schencka, Tobiase Humea, Marina Maraise, Monsieurů de Sainte Colombe otce a syna a Monsieura de Machy.
Co je viola da gambaHistorický smyčcový nástroj, předchůdce violoncella a kontrabasu. Má šest až sedm strun a na rozdíl od moderních smyčcových nástrojů pražce na hmatníku (podobně jako kytara). Drží se mezi nohama, neopírá se o zem. Viola da gamba existuje v několika variantách - altová, tenorová, basová atd. Nejvíce skladeb pro tento nástroj vzniklo v období renesance a baroka (mj. 6. z Braniborských koncertů Johanna Sebastiana Bacha). Kromě umělců hrajících starou hudbu užívají dnes violu da gamba občas i hudebníci z jiných žánrů. Na české scéně jsou nejznámějšími gambisty Irena a Vojtěch Havlovi, věnující se převážně alternativní hudbě a minimalismu. |