Staňte se prasetem, zve Milan Knížák na sraz českého undergroundu

  10:17aktualizováno  10:17
"Zahoďte mozky, zahoďte srdce, zahoďte všechno, co vás dělá člověkem! Staňte se prasetem!" Citací této slavné písně své kapely Aktual z konce 60. let zve v reklamním spotu Milan Knížák coby jeden z účinkujících na dvoudenní akci Pocta českému undergroundu, jež proběhne v pátek a sobotu v divadle Archa.

Milan Knížák při koncertu své skupiny Aktual v Music F Clubu v roce 1971 | foto: milanknizak.com

Dvoudenní setkání přátel českého kulturního podzemí s legendami českého undergroundu připravilo na první listopadový víkend společně s Archou hudební vydavatelství Guerilla Records, které se věnuje vydávání jak archivních, tak zcela nových nahrávek české undergroundové scény. Touto akcí vydavatelství, založené roku 2001, oslaví své desáté narozeniny.

Na festivalu vystoupí řada umělců, kteří tvoří základ dnes legendárního undergroundového společenství. Mnozí z nich se na scéně objeví po dlouholeté odmlce, například právě Knížákův průkopnický Aktual, významní představitelé brněnské nové vlny Odvážní bobříci nebo svérázný písničkář Miroslav "Skalák" Skalický.

Program Pocty českému undergroundu

Pátek 4. 11.
DG 307, Aktual, The Plastic people of the Universe, Umělá hmota, Ivan M. Jirous, Dáša Vokatá, Miroslav "Skalák" Skalický & Zdeněk "Londýn" Vokatý.

Sobota 5. 11.
Pavel Z. & Podobenství, Libor Krejcar & Tamers of Flowers, Aku Aku, J. H. Krchovský & Krch-Off, Odvážní bobříci, Hally Belly, Půlnoc, J. E. Frič, Josef Klíč & přátelé, Jiří "Zelí" Zelenka.

Diváci se mohou těšit i na speciální koncertní programy, kapela DG 307 uvede svůj opus Uměle ochuceno, který vznikl ve spolupráci frontmana kapely Pavla Zajíčka s Milanem Hlavsou v roce 1994 a byl doposud odehrán pouze dvakrát.

Jiří „Zelí“ Zelenka opráší písně žateckého Orchestru Bissext. "Tepličtí King Crimson" Aku Aku, hudebník a výtvarník Libor Krejcar, písničkářka Dáša Vokatá se saxofonistou Jiřím Jelínkem  nebo cellista Josef Klíč s básníkem Erikem Fričem a přáteli představí nový repertoár.

Plastic People of the Universe

Plastic People of the Universe

"Prostory Archy jsou vyhlášené svou dobrou akustikou. Jsou však také dostatečně členité, takže v nich může probíhat několik programů současně. Přitom zůstane dostatek místa i pro setkání lidí, které je v tomto případě stejně důležité, jako program samotný. Ostatně, tak tomu v případě českého undergroundu bylo vždy," říká majitel Guerilla Records Vladimír Drápal.

Kromě hudebního programu je připraveno i několik doprovodných programů: promítání archivních dokumentů z archivu Františka "Čuňase" Stárka, výstava fotografií jaroslava Kukala a Jaroslava "Abbe" Libánského z prostředí undergroundových komunit 70. a 80. let a samozřejmě prodej kompletní nabídky vydavatelství Guerilla Records.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz