Spirituál kvintet oslaví 45 let

  1:00aktualizováno  1:00
Skupina Spirituál kvintet, bez které si nelze představit moderní český folk, oslaví 1. listopadu své pětačtyřicáté narozeniny.
Spirituál kvintet

Spirituál kvintet - Kapela Spirituál kvintet hraje na folkovém festivalu Slunovrat v Pardubicích (27. a 28. května 2005) | foto: Michal KlímaMF DNES

Do Smetanovy síně v pražském Obecním domě si na 1. listopad pozvala i bývalé členy včetně Jana Nedvěda.

"Narozeniny chceme oslavit řekněme civilně,"  říká hudebník a zpěvák Jiří Tichota, který jako jediný ze současných členů stál při vzniku Spirituál kvintetu.

"Koncert se bude od našich jiných vystoupení lišit jen trochu. Budeme mít hosty bratry Ebeny. Už v době jejich kapelového mládí jsme mívali společné koncerty. Chystáme také malou 'laternu magiku'. Promítneme pár vzácných historických dokumentů. Většinu našeho programu však budou tvořit písničky nové sestavy, která nese dál dědičné jméno."

Na koncertu bude skupina vzpomínat i na několik bývalých členů, kteří již nežijí. "Karel Zich byl první, s kým jsme se museli nečekaně rozloučit během jeho aktivního členství. Byl to opravdový kumštýř, mimořádný zpěvák a v některém ohledu nám bude scházet vždy. Ale o to víc nás těší pochopení a vstřícnost publika, které nás podrželo v nejtěžších chvílích a které dává nové sestavě najevo, že ji bere," dodává Tichota.

Na Zichovo místo nastoupil Jiří Holoubek, v sestavě vedle Tichoty, Dušana Vančury, Zdeny Tichotové a Ireny Budweiserové zpívá také Jiří Cerha ze skupiny C&K Vocal.

Spirituál kvintet je patrně nejstarší aktivní skupinou v Česku. "Je to smutný primát, ale alespoň nějaký! V celoevropském měřítku jsme druzí za Alexandrovci – ty, jak známo, založil Alexandr Veliký," shazuje vážnost chvíle Tichota. Recept na dlouhověkost skupiny sám vlastně nemá.

"My jsme nikdy nedělali dlouhodobé plány. Zpívání bylo jen povyražení při 'normálním' zaměstnání, takže já měl za to, že to končí pokaždé, když někdo odcházel – zakládající členové, naše zpěvačka Odetta, Karel Zich v roce 1974, Honza Nedvěd v roce 1986 a tak dále. Chvíli byl klid, pak se nám zastesklo, zavolali jsme si, párkrát se sešli jen tak, pak někdo někoho přivedl a jelo to dál," vzpomíná Tichota.

A otázku, kdy měla kapela nejvíc namále, obrací v žert. "Bylo to na podzim roku 1960, kdy mě kolega Ivo Mach dlouho přemlouval, abychom s tím začali. To byla poslední rozumná a promarněná šance."

Své výročí chce Spirituál kvintet připomenout vydáním DVD, skupina chystá také speciální archivní titul a albovou novinku Křížem krážem, která se objeví na trhu 7. listopadu.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

VIDEO: Mr. Loco si z Balkánu dovezli klip ke skladbě Je to reggae

Kapela Mr. Loco

Kapela Mr. Loco přichází s třetím singlem a videoklipem z aktuálního alba Balkanizace. Tentokrát jde o letní skladbu...

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz